Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Dudak Uçuklaması  (Okunma Sayısı 1477 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
_dark_
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1406Üyelik Bilgileri
« : 03 Ağustos 2011, 15:47:24 »

Dudak uçuğu (Herpes simplex)

Belirtiler

-Dudaklarda gerginlik duygusu ve hafif birkarıncalanma.

-Daha sonra: Hafif kabartılar öncekırmızı bir düğüme ve kısa bir sürede de içi saydamsıvıyla dolu kabarcıklara dönüşür.

-Nihayet: Kabarcıklar patlar kurur veoluşan kahverengi kabuk düşer.

Nedenler

Herpes-Simplex virüsü dudak uçuğunu (Herpes labialis)başlatır. Toplumun hemen hemen %80’i bu virüsütaşımaktadır. Ama virüs genellikle pasif bir beklemeaşamasındadır bağışıklık sistemindekiherhangi bir zayıflık durumunda “şansını”kullanır ve faaliyete geçer.

Bedende yuvalanan ve herhangi bir zamanda ortaya çıkan 3çeşit Herpes virüsü tanımlanmıştır: Herpes Simplex tip1 (HSV 1) genellikle ağız çevresinde ve burunda kabarcıklar(uçuklar) oluşturur; Herpes Simplex tip 2 (HSV 2) de aynı belirtilereyol açar ama bu belirtiler genital bölgelerde (örneğin vajinal bölgede)ortaya çıkar; Herpes Zoster ise Suçiçeğine yol açar ve daha sonragenellikle orta yaş döneminde bedensel şartlar uygun olduğundazona hastalığına dönüşür. Tüm Herpes çeşitleri akutdönemlerinde fevkalade bulaşıcıdır!

Pek çok kişi genellikle çocukluk çağında HSV 1 tipineyakalanır. Bu enfeksiyonun sonuçları daha sonralarıağız çevresinde ve burunda sürekli oluşup kaybolankabarcıklardır.

Genital bölgede yuvalanmayı seçen HSV 2 ise cinsel temaslabulaşan bir türdür. HSV 1 gibi HSV 2 de özelliklebağışıklık sisteminin güç yitirdiği zamanlardaaktif hale gelir. HSV 2 henüz tedavi edilemiyor ama erken müdahaleedildiğinde aktif dönemleri de pek rahatsız edici olmayabilir.

Suçiçeğine genellikle çocuklar yakalanır. Bu ilk enfeksiyonunardından Herpes virüsü uzun yıllar boyunca sinir dokularındayeniden hareketlenip zona hastalığını başlatana kadaruykuda bekler.

Biyolojik gerçekler

Adet kanamaları yetersiz beslenme veyayüksek ateşe yol açan hastalıklar sırasında yaşananbedensel krizler dudak uçuklarının oluşumunu da bir bakımadestekler. Halk arasında dudak uçuğu bu yüzden de genellikle yüksekateşin bir ürünü olarak kabul edilir. Öpüşmeyemek yeme ve dudakboyası kullanımı gibi mekanik uyarıların yanısıra güneş ışınları da uçuklarınoluşmasında önemli bir role sahiptir. Ultraviyole ışınlarınınçok güçlü olduğu bölgelerde dudak uçuğu daha sıklıklagörülür.

Psikolojik gerçekler

Herpes virüsünü kontrol altında tutanbağışıklık sistemimizin özellikle bu konuda güçyitirmesinin başlıca nedenlerinden birinin “iğrenme” duygusuolduğu kanıtlanmıştır. Kötü kokularıntatların veya deri temaslarının yol açtığı dudakuçukları pek önemli değildir çünkü bunlar kısa süredeiyileşirler. Ama buna karşın eşe işe veya işarkadaşlarına karşı duyulan ve belli edilmemeyeçalışılan uzun süreli “iğrenme” duygusunun sonuçları çokdaha ciddi olabilir. Bu tür durumlarda uygun bir psikoterapi veya yaşambiçiminde köklü değişiklikler yapılması düşünülebilir.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Echinacea/Ekinazya

Echinacea tentürüne 1:5 oranında Mirratentürü temiz bir şişede eklenir ve iyice çalkalanır. Dudaklardahissedilen ilk karıncalanma sırasındabukarışımla dudaklar sık sık nemlendirilmeyebaşlanır. Ama uçuklama başlamış ve ilerlemiş olsada aynı yöntem uygulanabilir. Kısa sürede iyileşme görülecektir.

İsveç Şurubu

İsveç Şurubu ile de oluşumun her aşamasındadudaklar sık sık nemlendirilirse kısa sürede iyileşmegörülecektir.

Aynısafa merhemi

Aynısafa Merhemi veya Aynısafa çayı ile dudaklarsık sık nemlendirilir.

Buz tedavisi

Dudak uçuklamasından şikayetçiyseniz ve uçuklamanın yinebaşlamak üzere olduğunu duyumsuyorsanız: Bir buzparçasını temiz bir mendille sarıp kuşkulu bir biçimdekarıncalanmaya başlayan bölgeye bastırınız ve busüreyi elden geldiğince uzatınız. Ama derinindonabileceğini de düşünerek arada bir kısa molalar vermenizdoğru olacaktır.

Bağışıklık sistemi!

Herpes hastalıklarının tedavisinde önceliklebağışıklık sisteminin güçlendirilmesineçalışılmalıdır. Bu amaçla alınabilecek önlemler:

Echinacea damlaları kapsülleri veya çayı enfeksiyonhastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığakarşı bağışıklık sistemini güçlendirir.Merkez eczanelerden ithal gıda tamamlayıcılarısatılan işyerlerinden veya aktarlardan temin edilebilir.

Bolca yenecekler

Taze meyve ve sebze deniz ürünleriyağsız et fındık ceviz badem ve tam tahıl ürünleri

Uzak durulacaklar

Alkol kahve ve sigara

Önlem alarak sağlıklı kalın

· Güçlü güneş ışınlarındanuzak kalın! Dudaklarınızı etkili bir güneş kremi ilekoruyun. Aşırı rüzgar da dudakları çatlatabilir veuçuklamaya uygun ortamı oluşturabilir.

Geçirdiğiniz tümhastalıkları tam anlamıyla tedavi ediniz. Soğukalgınlığı gibi”sıradan” hastalıklar da dudakuçuğuna yol açabilir.

Ağır streslerdenkaçının! Rahatlatıcı egzersizler yapmayaçalışın.

Ağız vediş temizliğine özen gösterin.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27197

View Profile
Re: Dudak Uçuklaması
« Posted on: 22 Mart 2019, 14:06:12 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dudak Uçuklaması oyunlari, Dudak Uçuklaması programi, Dudak Uçuklaması oyunu indir, Dudak Uçuklaması program yükle, Dudak Uçuklaması download, Dudak Uçuklaması istenmeyen tüyler, Dudak Uçuklaması resimleri, Dudak Uçuklaması haber, Dudak Uçuklaması yükle, Dudak Uçuklaması lazer epilasyon, Dudak Uçuklaması msn eklentisi, sarki sözleri
mia stella
Yeni Üye
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2013, 22:52:08 »

çok teşekkür ederim
Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dudak Estetiği Yeni
Vücut Estetiği
kezban62 1 1815 Son Mesaj 10 Ekim 2012, 08:46:26
Gönderen : Karaelmas
Dudak Estetiği Yeni
Vücut Estetiği
Milena 0 1246 Son Mesaj 02 Mart 2011, 11:45:14
Gönderen : Milena
Kalıcı Dudak Dolgusu, Kırısıklık Giderme Dolgusu Yeni
Vücut Estetiği
Milena 1 2160 Son Mesaj 11 Eylül 2011, 20:49:35
Gönderen : _dark_
Dudak Damak Yariği Yeni
Vücut Estetiği
Milena 0 1484 Son Mesaj 02 Mart 2011, 11:52:00
Gönderen : Milena
Dudak Uçuklatan Rakam Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
kezban62 1 1804 Son Mesaj 03 Eylül 2012, 21:38:54
Gönderen : Rose Sun Black