Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Ergenlikte Melanom Riski Artıyor  (Okunma Sayısı 1020 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
imge34
| Doktor |
*****
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1658Üyelik Bilgileri
« : 09 Temmuz 2013, 01:47:13 »

Son yıllarda 15-19 yaş arasındaki gençlerde, özellikle de kızlarda görülen cilt kanseri maling melanomdaki artış dikkat çekiyor.

Erkeklerde yüz ve gövdede, kızlarda ise bacak ve kalçalarda daha sık görülen malign melanomdan korunmak için bilinçli güneşlenmek, solaryumdan kaçınmak, kendi kendine deri muayenesi yapmak ve düzenli doktor takibi büyük önem taşıyor.

Özellikle 15-19 yaş grubundaki gençlerde cilt kanserlerinin arttığını söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, “Güneş ışınlarının cildi etkilemesiyle değişik derecelerde DNA hasarı ortaya çıkar. Bu hasar, çeşitli mekanizmalarla onarılmaya çalışılır. Hasarın onarılamaması sonucunda mutasyonlar meydana gelir. UVA ve UVB’nin etkilediği deri tabakalarında oluşan mutasyonlar ise kanser oluşumunu tetikler. Bunların içinde en önemli olanı ise malign melanomdur” dedi.

MALİGN MELANOM RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT
UV ışınları: Tüm çalışmalar; bebeklik, çocukluk veya ergenlik dönemlerinde güneş yanığı geçiren kişilerin melanom riskinin ömür boyu yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle açık tenli, mavi/yeşil gözlü ve güneşte kaldığı zaman cildi hemen kızaran kişiler ciddi oranda melanom riski taşıyor. Çocuklukta bir kez yüksek dozda güneş ışınına maruz kalma sonucu oluşan ve su toplamasının eşlik ettiği güneş yanığı, malign melanoma yol açabiliyor. Çocuklukta ve ergenlikte bu şekilde güneş yanığı geçiren kişinin hayatı boyunca melanoma yakalanma riski, geçirmeyenlere oranla 2 kat fazla.

Benler: Doğuştan var olan doğum lekeleri veya erken çocukluk döneminde gelişen melanositik lezyonlar (benler), anormal görünümlü benler ve güneş lekeleri melanom açısından risk olarak kabul ediliyor. Ancak melanom öncüleri olarak potansiyel rolleri hala tartışılıyor.

Kişisel ve ailesel özellikler: Melanom hastalarının % 10’unda ailede melanom öyküsü bulunuyor. Bir veya daha fazla birinci derece akrabada melanom görüldüğünde risk artıyor.

ÇOCUĞUNUZU GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUYUN
Yaz aylarında ciltleri güneş ışınlarından kolaylıkla etkilenen bebek, çocuk ve gençler için korumanın önemini vurgulayan Kurul, güneşe maruz kalma süresi arttıkça cilt kanserlerine yakalanma ihtimalinin de o oranda arttığını söyledi.

Kurul, "Özellikle yaz aylarında açık alanlardaki sosyal aktivitelerde ve deniz kenarında mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Bu ürünlerin UVA ve UVB’ ye karşı etkili olduğuna, suda ve terleme ile koruyucu özelliklerini yitirmediğine dikkat edilmeli. Yüz ve ellere 30 faktörün üstünde koruyucu krem sürmek, güneş gözlüğü kullanmak, geniş kenarlı şapka, uzun kollu giysiler ve uzun paçalı pantolon giymeye dikkat etmek deri kanserinden korunmada en önemli hususlar. 11:00-15:00 saatleri arasında kapalı mekanlarda kalmak korumanın en etkin yoludur. Ayrıca tüm cilt düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve herhangi bir lezyonun ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır” uyarısında bulundu.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27197

View Profile
Re: Ergenlikte Melanom Riski Artıyor
« Posted on: 22 Mart 2019, 13:54:02 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ergenlikte Melanom Riski Artıyor oyunlari, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor programi, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor oyunu indir, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor program yükle, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor download, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor istenmeyen tüyler, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor resimleri, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor haber, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor yükle, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor lazer epilasyon, Ergenlikte Melanom Riski Artıyor msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ergenlikte Görülen Belirtiler - Püberte Yeni
Çocuk Gelişimi
kezban62 0 1298 Son Mesaj 16 Mayıs 2010, 15:34:09
Gönderen : kezban62
Ergenlikte Bilişsel Gelişim Nedir? Yeni
Çocuk Gelişimi
kezban62 0 1555 Son Mesaj 16 Mayıs 2010, 15:34:40
Gönderen : kezban62
Ergenlikte Ve Gençlikte Öfke Yeni
Ruh Sağlığı
Milena 0 791 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 16:37:45
Gönderen : Milena
Vardiyalı Çalışanlarda Diyabet Riski Artıyor Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 618 Son Mesaj 29 Temmuz 2014, 21:40:31
Gönderen : imge34
D Vitamini Eksikliğinde Alzheimer Riski Artıyor Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 768 Son Mesaj 10 Ağustos 2014, 17:42:46
Gönderen : imge34