Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün  (Okunma Sayısı 1833 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 16 Mayıs 2010, 15:35:35 »

Çocukların beslenmesinin bedeni, ruhi ve zihni yönden normal olmalarında, sağlıklı büyümeleri ve gelişmelerinde önemi büyüktür. çocuğun sağlıklı olması, dengeli ve yeterli beslenme ile mümkündür.

Süt çocukluğundan kurtulup, sofraya oturan çocuk kendi kendini beslemeye çalışır. Yemeğe oturmak onun için zevklidir. Kendi yemek ve içmek ister. Ancak çok yorgun ve uykulu ise annesinin yedirmesini bekler. Bu yaşlarda çocuğun yemek yerken ilgisinin dağılmasını önlemek için yemek odasının sessiz olmasında fayda vardır.

çocuk, çok defa biraz yedikten sonra yarıda bırakıp başka şeylerle oynamaya başlar. Bu durumda kendisi için gerekli miktar besini alamayacağından yardım edilmelidir.

çocuğun ısrarla reddettiği yiyeceği yedirmeye zorlamak doğru değildir. Seçmekte serbest bırakılırsa daha iyi yemek yeme alışkanlığı kazanabilmektedir. Yemek yeme hususunda çocuk ile büyükler arasında çatışma çıkabilir. çocuğun açlık hissine önem verilmelidir. Başka çocuklarla Kıyaslamak
çocuğun yiyebileceğinden fazla gıda yemesi için zorlanması çocuğun tepkisine yol açar. Anneler, kendi çocuklarını başkaları ile kıyaslayarak az yediğini söylerler. Her çocuğun metabolizma hızı, vücut yapısı aynı olmadığına göre, aynı miktar yiyecek alması da düşünülmemelidir. Ancak çocuğu zorlamak yerine, çeşidi değiştirmek, aynı sebzeyi değişik şekillerde sunmak doğru olur. Mesela süt içmeyen çocuğa muhalIebi, sütlaç, yoğurt gibi süt türevleri verilmek için başka tedbirler uygulanabilir.

Sütün önemi
Süt, çocukların vazgeçilmez besinidir. Memeden kesildikten sonra çocuğa her gün 1-2 su bardağı süt içirilmelidir. Maalesef Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az süt tüketen ülkelerin başında gelmektedir. ülkemizde kişi başına yıllık süt tüketimi 25 litredir. Bu rakam Finlandiya'da 178, Danimarka'da 120 litredir. Anne, babaların da çocuklarla birlikte süt içerek onlara örnek olmaları gerekir.

Kahvaltı
Kahvaltı, çocuk için önemli ve vazgeçilmez bir yemektir. Okulda kendisine gereken enerjiyi aldığı gibi, karnını abur cubur yiyeceklerle doldurmasını da önleyecektir.

Yemeğin Aile İle Birlikte Yenmesi
Yemeklerin ailece neşe içinde yenmesi de çok önemlidir. Aile kavgalarının yemek sırasında yapılması, çocukların işledikleri suçların yemek saatinde anlatılması yemek yemeyi güçleştirir. çocuk 4 yaşında aile fertleriyle yemeğe başlamalıdır. Bu suretle kendini kontrol imkanı bulacağı gibi yetişkinlerin yemek yeme davranışını taklit etme ve uyulması gereken görgü kaidelerini de öğrenir. Ayrıca ailenin bir ferdi olma duygusunu aşılar.

çocuğun Yemesi İçin Ne Yapmalı
Besini disiplin, ödül veya sevginin temel şekli olarak çocuğun davranışlarını kontrol etmede kullanmak doğru değildir. Anne-baba beslenmeyi hiçbir zaman bir pazarlık konusu haline getirmemelidir.
Sofraya oturduktan sonra yemeğin hep beraber belli bir süre içinde yeneceği rahat, açık bir dille anlatılmalıdır. Bu sürenin bitimine kadar artık hiç bir uyarı yapmadan durmalı, yememede direnirse su ve meyve suyu dışında bir şeyler vermeden ve kızmadan ikinci öğüne kadar beklenmelidir. Alınan kararlar kesin olmalı ve uygulanmalıdır.

çocuk Yemiyorsa Ne Yapmalı
Yemekte zorluk çıkaran çocuğa yemediği zaman ilgi gösterilmemelidir. Yemek, çocuğa ister ye, ister yeme tavrı içinde verilmeli ve anne, çocuğun ne yediğiyle hiçbir zaman ilgilenmemelidir. Tabağa en ufak bir endişeli ifade ile bakmamalı, yese de yemese de hiç kimsenin kendisiyle ilgilenmediği izlenimi bırakılmalıdır. Yemezse öğünler arasında bir şey verilmemelidir. çocuk açlıktan hiç zarar görmez. Yemediği takdirde "Bir dahaki yemekte yiyeceği" kendisine söylenmelidir.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2011, 00:06:44 Gönderen : SagittariuS » Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün
« Posted on: 11 Temmuz 2020, 07:07:46 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün oyunlari, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün programi, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün oyunu indir, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün program yükle, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün download, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün istenmeyen tüyler, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün resimleri, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün haber, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün yükle, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün lazer epilasyon, Çocuğun Sağlıklı Olması, Dengeli Ve Yeterli Beslenme Ile Mümkün msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mehmet Öz Dengeli Beslenme Önerileri Yeni
Diyet
kezban62 0 1746 Son Mesaj 01 Kasım 2011, 20:05:21
Gönderen : kezban62
Dengeli Beslenme Ve Kilo Verme Yeni
Diyet
kezban62 0 1607 Son Mesaj 01 Kasım 2011, 20:12:16
Gönderen : kezban62
Dengeli Beslenme Kuralları Yeni
Diyet
kezban62 0 7495 Son Mesaj 01 Kasım 2011, 20:12:45
Gönderen : kezban62
Yaşlılarda Dengeli Beslenme Yeni
Diyet
kezban62 0 1557 Son Mesaj 01 Kasım 2011, 20:13:04
Gönderen : kezban62
Dengeli Beslenme Yeni
Diyet
_dark_ 0 1236 Son Mesaj 22 Nisan 2013, 08:06:08
Gönderen : _dark_