Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Çocuk Hakları Bildirgesi  (Okunma Sayısı 5153 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
_dark_
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1406Üyelik Bilgileri
« : 06 Temmuz 2011, 17:07:18 »

Çocuk Hakları Bildirgesi

1. İlke : Tüm dünya çocukları bu bildirgedeki haklardan din dil ırk renk cinsiyet milliyet mülkiyet siyasi sosyal sınıf ayırımı yapılmaksızın yararlanmalıdır.

2. İlke : Çocuklar özel olarak korunmalı yasa ve gerekli kurumların yardımı ile fiziksel zihinsel ahlaki ruhsal ve toplumsal olarak sağlıklı normal koşullar altında özgür ve onurunun zedelenmeyecek şekilde yetişmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla çıkarılacak yasalarda çocuğun en yüksek çıkarları gözetilmelidir

3. İlke : Her çocuğun doğduğu anda bir adı ve bir devletin vatandaşı olma hakkı vardır.

4. İlke : Çocuklar sosyal güvenlikten yararlanmalı sağlıklı bir biçimde büyümesi için kendisine ve annesine doğum öncesi ve sonrası özel bakım ve korunma sağlanmalıdır. Çocuklara yeterli beslenme barınma dinlenme oyun olanakları ile gerekli tıbbi bakım sağlanmalıdır.

5. İlke : Fiziksel zihinsel ya da sosyal bakımdan özürlü çocuğa gerekli tedavi eğitim ve bakım sağlanmalıdır.

6. İlke : Çocuğun kişiliğini geliştirmesi için anlayış ve sevgiye gereksinimi vardır. Anne ve babasının bakımı ve sorumluluğu altında her durumda bir sevgi ve güvenlik ortamında yetişmelidir. Küçük yaşlarda çocuğu annesinden ayırmamak için bütün olanaklar kullanılmalıdır. Ailesi ve yeterli maddi desteği olmayan çocuklara özel bakım sağlamak toplumun ve kurumların görevidir. Çocuk sayısı fazla olan ailelere devlet yardımı yapılmalıdır.

7. İlke: Genel kültür ve yeteneklerini bireysel karar verme gücü ahlaki ve toplumsal sorumluluğu geliştirecek ve topluma yararlı bir üye olmasını sağlayacak eğitim hakkı verilmelidir. Bu eğitimde sorumluluk önce ailenin olmalıdır. Eğitimin ilk aşamaları parasız ve zorunlu olmalıdır.

8. İlke : Çocuk her koşulda koruma ve kurtarma olanaklarından ilk yararlananlar arasında olmalıdır.

9. İlke : Çocuklar her türlü istismar ihmal ve sömürüye karşı korunmalı ve hiçbir şekilde ticaret konusu olmamalıdır. Çocuk uygun bir asgari yaştan önce çalıştırılmayacak sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmayacak ve izin verilmeyecektir.

10. İlke : Çocuk ırk din ya da başka bir ayrımcılığı teşvik eden uygulamalardan korunacaktır. Anlayış hoşgörü insanlar arası dostlukbarış ve evrensel kardeşlik ortamında enerji ve yeteneklerini diğer insanların hizmetine sunulması gerektiği bilinciyle yetiştirilmelidir.
 
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27224

View Profile
Re: Çocuk Hakları Bildirgesi
« Posted on: 31 Mart 2023, 18:22:13 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuk Hakları Bildirgesi oyunlari, Çocuk Hakları Bildirgesi programi, Çocuk Hakları Bildirgesi oyunu indir, Çocuk Hakları Bildirgesi program yükle, Çocuk Hakları Bildirgesi download, Çocuk Hakları Bildirgesi istenmeyen tüyler, Çocuk Hakları Bildirgesi resimleri, Çocuk Hakları Bildirgesi haber, Çocuk Hakları Bildirgesi yükle, Çocuk Hakları Bildirgesi lazer epilasyon, Çocuk Hakları Bildirgesi msn eklentisi, sarki sözleri
omnia
Yeni Üye
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2012, 12:49:20 »

tşk
Logged
hel
Acemi Üye
**


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2015, 19:44:03 »

teşekkürler
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hasta Hakları Yeni
Genel Sağlık
kezban62 1 3531 Son Mesaj 08 Eylül 2010, 12:46:01
Gönderen : melek_03
Çocuk Hakları Yeni
Çocuk Sağlığı
Milena 0 2203 Son Mesaj 22 Şubat 2011, 17:54:42
Gönderen : Milena
Bütün Kadınlara Hakları Için El Kitabı Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1621 Son Mesaj 25 Kasım 2011, 18:20:42
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Görme Engelliler Hakları Yeni
Göz Hastalıkları
_dark_ 0 1574 Son Mesaj 05 Mayıs 2013, 17:00:34
Gönderen : _dark_
Hasta Hakları Yönetmeliği Değişti Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1517 Son Mesaj 09 Mayıs 2014, 12:13:53
Gönderen : imge34