Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi  (Okunma Sayısı 2848 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« : 16 Mayıs 2010, 14:05:12 »


Renk denilince hepimiz kendimize göre bir takım yorumlar yaparken ve renklerin dünyasını, doğru, yanlış veya bencilce ifade ederken, rengin doğru tarifinde; renk aynen ses gibi bir titreşim ve frekans hadisesidir.

Renk öncesinde enerjinin varlığı ve enerjinin hararet derecesine göre çarptığı, kırıldığı her yerde renge dönüştüğü ve meydana getirdiği alanda da kendi karakterini sergileyip etkilediği bir esas iken, İngiliz fizikçi Ishak Mewton'un spektrum solers adını verdiği renk tayfında, ısı ve enerjinin hararet derecesi 42 iken yansıttığı rengin kırmızı olduğu ve kırmızının bizleri olumlu yönleriyle; atak, güçlü, sevgisel ve aşksal bir kimliğe taşıdığı, çok ileri gittiğinde olumsuz bir görev yapıp agrasif ve saldırgan vibrasyonlar salgıladığı unutulmamalıdı r. Kırmızının olumsuzlukları ndan zarar görmemek için de renk çemberinde görüldüğü gibi kırmızının tamamlayıcısı olan turkuvazı; kırmızıyla yan yana kullanarak kırmızıdan olumlu istifade etmemizi meydana getirecektir.

Bu anlatı bütün renkler ile ilgili olumlu ve olumsuz yönlerin mevcut olduğu ve renklerden ve de olumsuzlukları ndan zarar görmemek için renkleri tamamlayıcıları yla yan yana kullanmayı salık veriyoruz. Yukarıda belirttiğimiz gibi; kırmızı turkuvazla mutlu iken tabii ki turkuvazda kırmızıyla mutlu. Turuncu maviyle dost yaşarken aynı şekilde mavi de turuncuyla uyumlu. Sarı mor ile iyi dostluk kurar iken aynı şekilde mor da sarıyla doğru ritm bulan bir renk. Yeşil, macenta adını verdiğimiz fuşya ile akort içindeyken aynı şekilde fuşya da yeşille sağlıklı yaşayabiliyor.

Rengin çocuk psikolojisindeki önemi ise batıda çok bilimsel uyarlanan çalışmalarda çocuğun doğum öncesi, doğum, çocukluk ve ergenlik evreleri yaşadığı, bu evrelerin enerji yönetiminde olduğu saptanmış durumda. 8'li bir boş renk çemberinde çocuğun birinci bölümü kırmızı, ikinci bölümü turuncu, üçüncü bölümü sarı, dördüncü bölümü yeşil, beşinci bölümü mavi, altıncı bölümü turkuvaz, yedinci bölümü mor, sekizinci bölümü ise macenta yani fuşyaya boyamasını söylersek, özellikle 3-7 yaş grubunda çocuğun kuru boya renkli kalemleriyle renk çemberini söylenen renklerle boyama üslubu ve orada gösterdiği karakter, çocuğun kişiliğiyle ilgili bizlere son derece olumlu ve olumsuz veriler vermektedir. Bu, çocuk renk terapi ve teşhis adını verdiğimiz bilimsel bir çalışmadır. Daha sonra da renkle tedavi içerikli bölüm gelmektedir. Örneğin renk çemberinde birinci bölüm olan kırmızıyı çok kalın, katı, hain ve agrasif şekilde kırmızıya boyayan çocuğun; saldırgan kimliğini saptarken, mavi bölümde ağır, kendinden emin ve mağrur bir kişilikle bölümü dikkatli ve titiz bir şekilde maviye boyaması ise çocuğun iyi bir iletişimci olduğu, durağan bir kimliği, kalıcı sevgi boyutları ve dostluklar aradığını gösterir.

Renklerin çocukların gelişimi ve psikolojisi ile ilgili gelişimlerinde grubumuz Renk Center çok geniş içerikli çalışmaları mevcuttur. Mutlu, sevgi dolu, güçlü, kendinden emin, başarılı, sağlıklı çocuklar için renklerin sihirli gücüne inanın.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi
« Posted on: 25 Nisan 2024, 10:52:00 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi oyunlari, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi programi, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi oyunu indir, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi program yükle, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi download, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi istenmeyen tüyler, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi resimleri, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi haber, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi yükle, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi lazer epilasyon, Renklerin Çocuk Psikolojisindeki Önemi msn eklentisi, sarki sözleri
Karaelmas
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2013, 08:26:30 »

Teşekkürler.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ikinci Kez Hamilelik Ve Çocuk Için Yaşın Önemi Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 1 3126 Son Mesaj 06 Temmuz 2013, 08:18:31
Gönderen : Karaelmas
Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi Yeni
Karışık Videolar.
Alyssa Collins 2 4237 Son Mesaj 28 Ocak 2013, 02:00:13
Gönderen : uğurcuk
Renklerin Insan Psikolojisine Etkisi Yeni
Ruh Sağlığı
Milena 1 2424 Son Mesaj 14 Temmuz 2013, 02:36:31
Gönderen : Karaelmas
Renklerin Solduğu Yer Yeni
Ruh Sağlığı
Milena 0 1606 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 20:12:25
Gönderen : Milena
Renklerin Yaşamınıza Etkisi Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 1485 Son Mesaj 14 Ağustos 2013, 23:51:54
Gönderen : Mavi_Kiyamet