Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları  (Okunma Sayısı 2630 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« : 16 Mayıs 2010, 13:53:55 »

Puzzle'lar, yani Türkçe adıyla yapboz'lar çocukların öğrenerek eğlenmesini sağlıyor. Puzzle'lar hangi yaş grubundaki çocuklar için uygun ve zeka gelişimine nasıl katkıda bulunuyor?

Puzzle hangi yaşta oynanmaya başlamalı?

Yapılma aşamasında karmaşık ve anlamsız duran parçaların düzgün bir biçimde bir araya getirilmesi zihinsel bir çaba gerektirir. Bu özelliği ile düşünmeyi ve çözüm bulma çabasına girmeyi uyandırır. Çözümü bulmak için ortaya konan zihinsel etkinlik, zihin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bir araya getirilerek oluşturulacak bütünün sunduğu bir iş yapabilmek ve bunu önce kendine, daha sonra çevreye gösterebilmek öz güven duygusunu destekleyecektir. Puzzle'ın renkleri, ortaya çıkan resim bilgi dağarcığına eklenecektir. Tek başına zekaya katkısından söz etmek yerine daha geniş bir anlamda çocuğun gelişimine katkıda bulunacağını ileri sürmek gerekir. Puzzie uğraşısı keyif verici olduktan sonra çok küçük yaşlarda da gündeme getirilebilir. Örneğin: 2-3 yaş grubundaki çocukların da yapabilecekleri ve tam ismine yaraşan bir biçimde yapıp bozabilecekleri, erişkinlerle paylaşıp hoş zaman geçirebilecekleri bir uğraşı ve oyun alanı olabilir. Kanımca anahtar kelime 'keyif alma' olmalıdır.

Yaşlara görte puzzle nasıl olmalı?
En basit 2 ya da 3 parçalı puzzle'lar 12 aylıktan 18 aylığa kadar tüm çocuklar için uygun. Bu tip puzzle'lar, çizgi kahramanlar veya sevimli hayvan resimlerinden oluşabiliyor. Bu yaştan itibaren her yaşa göre puzzie bulabilmek mümkün. Çok küçük çocuklar için de puzzie var, ama genelde küçük çocuklar kendilerini puzzle'a veremiyorlar, dikkatleri çok dağınık olabiliyor, bu yüzden ilgilerini çekmeyebiliyor. Eğer çocuklara özel bir zaman ayırabiliyor ve birlikte bu zaman değerlendirebiliyorsanız, çocuklar kendi ilgi alanlarını rahatlıkla geliştirebiliyor. Çocuğunuzu özel bir oyuncak ile oynamaya cesaretlendirebilirsiniz. Ama eğer çocukları oynamaya zorlarsanız, bu durum, üzerlerinde olumsuz etki yaratacaktır. Her oyuncağın çocuğunuz üzerinde yararlı, teşvik edici ve eğitici etkisi mevcuttur. Önemli olan, oynarken öğrenmektir. Bu aktivite, çocuğunuzu cesaretlendireceğiniz ve bu durumu çocuğunuzla paylaşabileceğiniz bir aktivite olmalıdır. En muhteşem olanı, çocuğunuza ilerlemesinde yol açarken, onun yeni beceri ve yetenekler edinmesini izlemek.

Puzzle'la ilgilenmeyen çocukta hiperaktivite dikkat dağınıklığı sorunu mu var?
Puzzie; dikkat, sabır, emek gerektiren oyunlar arasındadır. Tanımlanan bu özellikler ise çocukların sahip olmadıkları özelliklerdir. Çocuk doğası gereği dikkatsiz, sabırsız, emek vermeye hazır olmayan özellikler taşır. Bu nedenle puzzie oyunu ile ilgilenmeyen çocuk, bu özelliği nedeniyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almaz. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konmuş bir çocuk puzzie oynamakta zorlanabilir. Anne-babalar için çocuklarının gelişimi çok önemlidir. Sundukları sevgi ile ilk aşamada bu görevi doğal bir biçimde yaparlar. Kanımca ikinci aşama olarak çocuklarının sahip oldukları ancak sergilemedikleri, bir anlamda gizil yetenek ve becerilerini sergileyebilmeleri için farklı ve zengin olanaklar sunulması gerekir. Bu görevi yerine getirmede yararlanabilecekleri birçok farklı etkinlik içinde yapboz sunmak ve oynamak yer almalıdır.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları
« Posted on: 25 Nisan 2024, 09:07:37 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları oyunlari, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları programi, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları oyunu indir, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları program yükle, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları download, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları istenmeyen tüyler, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları resimleri, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları haber, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları yükle, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları lazer epilasyon, Yap Boz Oynama Yaşı Ve Yararları msn eklentisi, sarki sözleri
Karaelmas
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2013, 08:24:22 »

Teşekkürler.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ideal Sünnet Yaşı Yeni
Çocuk Sağlığı
kezban62 2 3672 Son Mesaj 02 Eylül 2010, 16:06:06
Gönderen : TwiLighT
En Uygun Doğum Yaşı Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
Doç. Dr. Serpil 5 5478 Son Mesaj 28 Mayıs 2011, 22:53:57
Gönderen : !aysun!
Serenay Sarıkaya’nın “muhtşem Yüzyıl”da Oynama Hayali Suya Düştü Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
kezban62 0 2203 Son Mesaj 31 Ocak 2012, 10:56:19
Gönderen : kezban62
Kardeşimin Yaşı Yeni
Beyin Fırtınası
h!dden-_-world 8 11154 Son Mesaj 24 Kasım 2013, 03:30:21
Gönderen : oz_nesil
Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklıkları Yeni
Göz Hastalıkları
kezban62 0 2054 Son Mesaj 10 Nisan 2013, 16:10:05
Gönderen : kezban62