Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık  (Okunma Sayısı 1548 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
imge34
| Doktor |
*****
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1658Üyelik Bilgileri
« : 15 Ocak 2013, 21:22:03 »Fallot Tetralojisi


Fallot tetralojisi 4 ayrı kalp anomalisini birden içeren, sık görülen bir doğumsal kalp hastalığıdır. Bu anomaliler şunlardır:

Ventriküler septal defekt (kalbin karıncıkları arasında delik). Kalbin iki karıncığı arasında geniş bir delik bulunmaktadır ve oksijenden fakir kan sağ karıncıktan sola geçmektedir. Bu şekilde oksijenden fakir olan kan akciğerlerde oksijenlendirilemeden aorta yoluyla vücuda gönderilir.
Pulmoner stenoz (akciğer atardamarında veya çıkış yolunda darlık). Bu dar bölge nedeniyle oksijenden fakir kan yeteri kadar akciğere gönderilemez. Darlığın ciddiyeti çocuktan çocuğa farklılık gösterir ve esas olarak morluğun (siyanoz) derecesini belirler.
Sağ ventrikül duvar kalınlaşması. Karıncık duvarı normale göre daha kalındır.
Aort (Ana atardamar) direkt olarak karıncıklar arası delik üzerindedir ve her iki karıncıktan da kan alır.


Bu kalp kusuru doğumdan hemen sonra, bebeklik döneminde veya daha sonra çocukluk döneminde ciltte morarma (siyanoz) ile kendini gösterir. Bu "mor bebekler" bebeklerin gelişimi genellikle normale yakın olmasına karşın, aniden ciddi morarma nöbetleri gelişebilir. Bu nöbetlerde çocuklarda bilinç kaybı ortaya çıkabilir.

Daha büyük çocuklarda egzersiz esnasında nefes darlığı ve bayılma krizleri olabilir. Bu belirtiler vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayan kanın akciğerlerde oksijenlenememesine bağlıdır.

Fallot tetralojisinin ciddiyetinin ağır olduğu çocuklarda bir süre iyileşme sağlayabilmek için akciğerlere giden kan akımını arttıran "şant" ameliyatı yapılabilir. Şant ameliyatında aort ile akciğer atardamarı arasında bir damar bağlantısı kurulur. Bu şekilde aort kan akımından alınan fazladan bir miktar kan oksijenlenmek üzere akciğerlere yönlendirilmiş olur. Bu sayede çocuk büyüyüp daha ileri bir yaşta ameliyat olana kadar morarma (siyanoz) şikayetlerinin azalması sağlanır. Ameliyat sayesinde çocuğun bu dönemde büyüme ve gelişmesi mümkün olur.Fallot tetralojisi' nin kesin tedavisi tam düzeltme ameliyatıdır. Şant ameliyatından sonra veya akciğer atardamarı yeteri kadar gelişmiş olan hastalarda ilk ameliyat olarak yapılabilir. Genellikle erken çocukluk döneminde uygulanır. Ameliyatta karıncıklar arası delik (VSD) yama ile kapatılır. Bu esnada aort damarı sol karıncıktan çıkacak hale getirilir ve akciğer damarındaki veya çıkış yolundaki darlık ortadan kaldırılır. Pulmoner kapak (akciğer atardamarı kapağı) dar ise darlık giderilir, kapak küçükse darlığı gidermek için yama kullanılması gerekebilir. Pulmoner kapağı yama ile genişletilen hastalarda zaten bozuk olan bu kapakta yetersizlik ortaya çıkabilir. Bu durum çocuğun normal gelişimini ve fonksiyonlarını etkilemez. Uzun yıllar sonra bazı hastalarda pulmoner kapak takılması gerekebilir. Bazı hastalarda ilk ameliyatta bozuk olan pulmoner kapağın yerine yapay bir kapak takılabilir. Bu kapaklar belli bir süre sonra bozulmaya uğrayabileceği için, değiştirilmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra dolaşım normal hale gelir ve siyanoz tamamen ortadan kalkar.

Fallot tetralojisi olan çocukların ameliyat öncesi ve sonrasında kalp duvarı veya kalp kapaklarında enfeksiyon (endokardit) gelişme riski vardır. Endokardit gelişimini engellemek için ameliyat veya dişlerle ilgili bir girişim yapılmadan önce bir antibiyotik kullanılmalıdır. İyi bir ağız hijyeninin (temizlik, bakım) sağlanması endokardit riskini azaltmaktadır.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık
« Posted on: 17 Ocak 2021, 10:41:59 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık oyunlari, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık programi, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık oyunu indir, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık program yükle, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık download, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık istenmeyen tüyler, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık resimleri, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık haber, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık yükle, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık lazer epilasyon, Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebekler De Depresyona Giriyorlar! Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 2456 Son Mesaj 28 Şubat 2011, 00:12:35
Gönderen : KadincaForum
Kız Bebekler Için Örgü Elbiseler Yeni
Elbiseler
hulya_gs 3 4213 Son Mesaj 27 Ocak 2013, 22:27:25
Gönderen : sezzgi
Kız Bebekler Için Converse Yeni
Moda & Güzellik
kezban62 2 2714 Son Mesaj 15 Ağustos 2010, 23:18:43
Gönderen : kubra06
Bebekler Rüya Görür Mü? Yeni
Çocuk Sağlığı
Milena 0 1773 Son Mesaj 22 Şubat 2011, 18:10:53
Gönderen : Milena
Bebekler Için Örgü Mavi Hırka Yeni
Hırka Ve Yelek Örnekleri
kezban62 0 2041 Son Mesaj 11 Ekim 2011, 13:09:54
Gönderen : kezban62