Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Fas Tarihi  (Okunma Sayısı 427 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
BuSHe
Administratör.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 405Üyelik Bilgileri
« : 13 Kasım 2015, 22:40:08 »

FAS


Yapılan araştırmalar, çok eski çağlardan beri Fasta insanların yaşadığını göstermiştir. Mağaralarda ve arkeolojik kazılarda bulunan çeşitli eşya ve taşlar üzerine çizilmiş olan resimler, bu iddianın delilleridir. M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Berberiler ülkeye gelerek yerleşmişlerdir.

Daha sonraları M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren de Akdenizin denizci ve deniz ticaretinin önde gelenlerinden Fenikeliler, Fasa gelerek burada ticari koloniler kurmuşlardır. İlerleyen tarih çağlarında gelişen devletlerden Kartacalılar Fenikelileri, Romalılar ise Kartacalıları yapılan savaşlar sonucunda yenerek, ülkeye hakim olmuşlardır.

Miladın ilk yüzyılında İspanyadan gelen Vandallar zayıflayan Romalıları yenerek ülke üzerinde yeni bir hakimiyet tesis etmişlerdi. Yedinci yüzyıldan itibaren İslamiyeti bütün dünyaya yaymaya çalışan Müslüman Araplar, o zamanın şartlarında sadece cihad, yani Allahü tealanın dinini yaymak için geldikleri bu ülkede İslamiyeti yaymışlar ve bu ülkeye yerleşmişlerdir. Müslümanlar burada da kalmayıp İspanyaya geçmişlerdir.

Sekizinci yüzyılda Fasta ilk Müslüman hükümdar hanedanlığı Sultan Birinci İdris tarafından kuruldu. Daha sonra başa geçen Sultan İkinci İdris Fes şehrini kurdurarak, burasının önemli bir İslam kültür merkezi haline gelmesini temin etti. Burada ilk İslam üniversitesi olan Keyruvan Üniversitesi kuruldu. On birinci yüzyılda Büyük Fas devleti olan ülkenin toprakları, doğuda Tunus dahil olmak üzere, kuzeyde İspanyayı da hükümdarlığı altında bulunduracak şekilde genişlemişti.

Bu zamanda ülke başşehri Merakeş oldu. Birkaç asır varlığını muhafaza eden devlet, daha sonraları zayıflayarak gücünü kaybetti. Bu zayıflamanın neticesinde sınırları her geçen gün daralmaya başladı ve nihayet Portekiz veİspanyol istilasına uğradı. Daha sonra yapılan savaşlarla on altıncı yüzyılda ülke Portekiz ve İspanyol işgalinden kurtulmuş, on dokuzuncu asra kadar varlığını devam ettirebilmiştir.

Fransa, sömürgeleri arasına katmak için 1830da Cezayiri işgal etti. Buradan Fası da sömürge yapmak gayreti içerisine girdi. Bunun yanında İngiltere, İspanya ve Almanya da Fası sömürge yapmak isteyen Avrupa ülkelerinin başında geliyordu. Bu gayret ve çabaları sonunda 1912 senesinde ülkenin kuzeyini İspanyollar, kalan büyük kısmını ise Fransızlar işgal etti.

Sömürge haline gelen Fas, İkinci Dünya Savaşında müttefik ordularının önemli bir askeri üssü olarak kullanıldı. Bu savaş yıllarında Amerika Atlas Okyanusu kıyılarında ülkeye çıkartma yaptı. İkinci Dünya Savaşı sonunda diğer sömürge ülkelerinde olduğu gibi Fasta da bağımsızlık için sömürgecilere karşı mücadele cephesi meydana getirildi. Bu mücadele, kurulan İstiklal Partisi ile hız kazandı. İstiklal partisinin ve dolayısiyle bağımsızlık mücadelesinin en ileri geleni olan Sultan Beşinci Muhammed 1953 senesinde Fransızlar tarafından sürgüne gönderildi.

Fransızların Fastaki bağımsızlık mücadelesini kırmak için yaptıkları bu davranış, ülke halkı ile Fransızlar arasında iki sene devam eden kanlı bir iç savaşa sebep oldu. Savaş, Sultan Beşinci Muhammedin serbest bırakılıp, tahta çıkması ile son buldu.

1956 senesinde Fas bağımsızlığını bütün dünyaya ilan etti. Bir sene sonra ise Fasın emirlik olduğu ve Sultan Beşinci Muhammedin emir ünvanını aldığı duyuruldu. Yapılan çeşitli çalışmalar neticesinde İspanya ülkenin işgal altında tuttuğu kuzey bölgelerini terketmek zorunda kaldı. 1969 senesinde Atlas Okyanusu sahillerindeki İfni Üssünü de Fasa bırakmasıyla ülke bugünkü sınırlarına sahip oldu.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Fas Tarihi
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 07:27:17 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Fas Tarihi oyunlari, Fas Tarihi programi, Fas Tarihi oyunu indir, Fas Tarihi program yükle, Fas Tarihi download, Fas Tarihi istenmeyen tüyler, Fas Tarihi resimleri, Fas Tarihi haber, Fas Tarihi yükle, Fas Tarihi lazer epilasyon, Fas Tarihi msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tarihi Salaklıklar Yeni
İlginç - Garip Şeyler
AnqeL_qiRL 5 3552 Son Mesaj 04 Ağustos 2012, 22:52:42
Gönderen : Rose Sun Black
Yoga Tarihi Yeni
Spor Branşları
-LoSS AnGeL- 0 1183 Son Mesaj 08 Mayıs 2010, 09:31:46
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Modanın Tarihi Yeni
Moda & Güzellik
Milena 6 5377 Son Mesaj 28 Ekim 2012, 02:35:51
Gönderen : rapper-gril
Vasıf Tarihi Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1810 Son Mesaj 03 Temmuz 2013, 08:42:02
Gönderen : Karaelmas
Bm'de Tarihi Gün Yeni
Güncel Haberler
-Trinity- 0 573 Son Mesaj 01 Ekim 2015, 06:05:58
Gönderen : -Trinity-