Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Düğün Hazırlıkları  (Okunma Sayısı 1552 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 17 Haziran 2012, 10:31:59 »

Düğün Hazırlıkları

Duvak: Çok eski bir gelenek

Gelinliğin en önemli aksesuvarı duvak diye bilinir ve ataerkil kültürle iç içe geçmiş toplumlarda 'Duvaksız gelin olmaz' derler. Nevin Sungur bize duvaksız da çok güzel bir gelin olunabileceğini kanıtladı. Duvak törensel bir anlamı olan bir örtü aslında. Asurlulara kadar uzanan eski bir gelenek. Anadolu'nun birçok yöresinde temizliğin, bekaretin simgesi sayılıyor.

Geleneksel yaşam süren yörelerde gelinin başına ve yüzüne ipekten yapılmış kırmızı ya da yeşil duvak örtülür. Kırmızı sevinci, yeşil murada ermeyi simgeliyor.

Yine geleneksel kesimde damat gelinin duvağını gerdek odasına girdiklerinde 'yüz görümlüğü' denen armağanı verdikten sonra açabiliyor. Günümüzde modern kesimde duvak, daha çok beyaz tül ve dantelden yapılıyor. Duvak birçok dilde örtünme, Türkçede ise 'kapak' anlamına gelir. Rüyada duvak görmek 'murada ermek' olarak yorumlanıyor.

Damadın muradı ise dış dünyaya gözlerini henüz açmamış gelinin yüzündeki duvağı kaldırdığında sadece kendisini görmesi olabilir.

Tıpkı Atıf Yılmaz'ın 'Eğreti Gelin'indeki ya da Özlem Tekin'in 'Duvaksız Gelin' şarkısındaki gibi. Duvak eski bir geleneğin köklerinin gittiği yer, kadının örtünmesine, iffetine, saflığına davetiye çıkaran bir sembol olunca, bir neslin bundan kaçınması belki de en doğru olanı.

Hatta duvak şimdi artık kadının yüzünü örtmeden başını taçlandıran, isterse yarattığı gerçek aksesuvarı. İşte duvaktaki kırılma noktası..
Damatlık

Modern smokinlerde bu kuşaklar yerini renkli pantolon askılarına da bırakabiliyor. Pantolon askıları damatlıklara şık ve sportif bir hava katarken pantolonu sabirliyip kaymamasını engelliyor. Pontolon askısı damatlığınızın renklerine zıt olmamalıdır. Damatlığınızla kullanacağınız pantolon askısı şık görünümünüze sportif bir hava katacaktır.

Pantolon kemeri, askı ve kuşak gibi ayrı bir hava katarken pantolonunuzun sabitlenip kaymamasını sağlar. Damatlığınızla beraber eğer kemer kullanmak istiyorsanız, ayakkabınızla aynı deriye sahip olmasıyla görünümünüze detay şıklığı katacaktır. Seçeceğiniz kemer rengi damatlığınızda uyumlu olmasıyla beraber, kemer tokası sade ve şık görünmelidir. Abartılı bir tokaya sahip olan kemer damatlığınızın mükemmelliğini bir an da bozabilir.

Kullanmak istediğiniz boyun aksesuarı damatlık ya da smokininizin desen ve kumaşına uygun olmalıdır. Boyun aksesuarınızın kumaşından yapılmış bir cep mendili ya da gelin buketinden bir çiçeği ceketinizin üst cebinde kullanırsanız detay da şıklık yaşarsınız.

Kuşak beden boyunuzu uzun gösterebilir. Kullanacağınız kuşağın pilileri içe doğru olmalıdır. İçe doğru yapılan pilililere gizli bir cep saklanabilir. Ve bu cebte ufak değerli eşyalarınzı, paranızı saklayabilirsiniz.

Yeleğiniz beden ölçülerinize uygun olmalıdır. Damatlığınızın ceketini çıkarmak zorunda kaldığınız halde yelek kullandığınız için şıklığınız yerinde kalacaktır.

Yelek, kuşak, pantolon askısı ve kemer bir arada kullanılmak istendiğinde kötü sonuçlara varılır. Unutmamalısınız ki; her aksesuarın ayrı bir kalite ve tarzı vardır. Birbirlerini yok etmesine izin vermemelisiniz.

Düğün için mekan seçimi

Düğün mekanına karar verirken öncelikle davetli sayınızı ve nasıl bir düğün istediğinizi belirleyin.

Siz içinde rahat hissedeceğiniz, sizi yansıtan düğün tarzını tercih etmelisiniz. Düğün mekanınızı seçerken sizin kadar ailelerinde rahat edebileceği yerleri tercih etmeniz, düğününüze daha da keyif katacaktır. Düğünün nerede ve nasıl olacağı hem eşinizle hem ailenizle karar vereceğiniz bir konu.

Mekan kararını etkileyecek en önemli unsurlardan birisi ise bütçeniz. Öncelikle gösterişli bir düğünden çok, sıcak bir ortamda, sevdiklerinizle beraber olmanın aslında en ideali olduğunu unutmayın.

Masa düzenlerine davetli sayısından biraz daha fazlasının geleceğini düşünerek hazırlatın.

Açık havada ya da havuz başında düğün yapmak istiyorsanız, mekan seçimi daha da önem kazanır. Çünkü açık havada sıcaklık değişimi, ışıklandırma ve dekorasyon konularında farklı ihtiyaçlar belirecektir.

Mekan için anlaşırken catering hizmeti, müzik ve dekorasyonun fiyata dahil olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Mekandaki havalandırmanın nasıl olduğu da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Mekanı masalı düzeniyle de önceden mutlaka görün.

Davetiye

Düğünü nerede yapacağınıza, tarihine karar verdiniz.Peki, sevdiklerinizi, akrabalarınızı ve dostlarınızı düğününüze nasıl davet edeceksiniz.E-mail, SMS gibi teknolojik olanaklar da olmasına rağmen, davetiyeler halen vazgeçilmez.
Mutluluk, paylaştıkça çoğalır sözünün ne kadar haklı olduğunun en büyük kanıtı hiç kuşkusuz düğünlerdir. Yeni bir dünyaya, birlikte yaşamaya adım atan çiftler, bekli de bu en mutlu günlerini sevdikleriyle, yakınlarıyla paylaşmak ister.Onları yanlarında görmek istemeleri en doğal haklarıdır.Bu mutlu günün ne zaman ve nerede yapılacağının, o kişilere duyurulmasının yolu da davetiyelerden geçer.

Davetiyeler, düğün hazırlığının en önemli kısımlarından biridir.Seçimi de ince eleyip, sık dokunarak yapılır.Davetiyenizin rengi, şekli, kullanılan materyal, içine yazılan yazı Tüm bunlar evlenen çift için çok önemlidir.

Saflığın Renkleri

Ülkemizde davetiye denince akla gelen en önemli kuruluşlardan biri olan Koza Davetiye de size bu özel günde en iyi hizmeti vermeye çaba harcıyor. Çok uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, evlenecek olan çiftler için, her yıl yenilenen davetiye modelleri üretiyor.

Koza Davetiye yetkilileri, saflığın ve romantizmin simgesi olan davetiyelerin, düğün atmosferiyle sağlayacağı bütünlüğün önemli olduğunu vurguluyorlar. Gelinlik, çiçekler, düğün pastası gibi, düğünlerin olmasa olmazlarıyla şık bir konsept oluşturması gerekiyor.Bu nedenle de davetiyede beyaz ve krem her zaman öncelikli ve klasik renkler oluyor. Bunun yanında, çoğunlukla düğün sezonunun bahar aylarında hareketlendiğini de dikkate aldığımızda, bahar coşkusunun ve renklerinin davetiyelerdeki yansıması da kaçınılmaz bir hal alıyor.Pastel tonlar, özellikle de pembe ve lilalar, turkuaz, su yeşili renkler, çiçek desenleri bu yıl yine moda.Yine bu yıl, kağıt yüzeyi üzerinde farklı boyutlar arayışı, her yıldan farklı olarak, kumaş ve dantel kullanımını ön plana çıkarıyor.

Davetiyeye yeni bir boyut kazandırdığına inanılan bu malzemelerin kullanımı ile çok daha romantik, dokunabilir, adeta gelinlik tadında bir tarz oluşturuluyor.Şeffaf malzemeler üzerinde kullanılan flok ve kabartma desenler, simler, yine bu yılın vazgeçilmezleri arasında.

Davetiye seçimi yaparken

Davetiye seçimi, tamamen çiftlerin ve ailelerin zevklerine ve bütçelerine bağlı olarak yapılan bir tercih gibi görünse de, tasarlanan düğünün konsepti de seçimde çok önemli. Hedeflenen büyük bir organizasyon ise daha görkemli, zengin malzemelerle oluşturulmuş bir model tercih edilebilecekken, bir açık hava, havuz başı yada kır düğününde, çiçeklerle, pastel tonlarla hazırlanmış, uçuş uçuş modeller öne çıkacaktır. Bir nikah veya küçük bir kokteyl daha az gösterişli, zarif bir davetiye ile duyurulabilir. Protokol ağırlık, geleneksel bir düğünde ise, bu kez, farklı ve büyük ebatlar, kutulu davetiyeler, sade ancak ağır tasarımlar, belki koyu renkler (bordo, lacivert gibi), varaklar yeğlenmelidir.
Davetiyelerin dağıtım şekli de seçimde dikkate alınacak bir diğer unsurdur. Elden yapılcak bir dağıtımda kutu içerisinde, boyutlu davetiyeler seçilebilcekken, posta için zarfla gönderilebilecek modeller tercih nedeni olacaktır.
Bunların yanı sıra, dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, evlenecek çiftlerin, davetiye seçimlerin en az 1 ay öncesinden yapıp, metinlerini belirleyerek, göndermeye hazır hale getirilmelidir. Düğün tarihinden 2-3 hafta öncesinden ise davetiyelerin dağıtımının yapılması doğru olacaktır.

Dekor tasarımı ve aksesuar

Gelin buketi ve düğün töreni için çiçek türleri seçildikten sonra sıra düğün resepsiyon ya da merasim esnasında çeşitli şekillerde kullanılacak olan çiçeklerin seçimine gelir.

Servis ve büfelere ait mekan ve masalarının, misafirlere ait oturma grubu ya da masaların,nikahın kıyılacağı masanın ve nerede ise tüm mekana dair düzenlemeler için uygun bir tema ve bunu bağlantılı olarak çiçek düzenini ve çeşidini de belirlemek gerekir.

Tabii ki bu düzen ve dekorasyon için sadece çiçek kullanmak durumunda değilsiniz.Çiçeğin yanı sıra muhtelif yeşillikler de istenen görünümü sağlayabilecektir size... Her şeyden önce, büyük çiçek ya da yeşilliklerin en uygun şekilde nerelerde nasıl kullanılacağına karar vermelisiniz.

Aranjmanlar

En mükellef ve detaylı çiçek aranjmanlarının özellikle servis ve büfe masalarında, düğün pastasının yer alacağı masada, giriş kapısı veya merdiven yanlarında, orkestranın yakınında kullanılabilirler. Bu tarz detaylı ve göz alıcı çiçek aranjmanlarının misafir yemek masalarında ya da nikah törenini yapılacağı masada kullanılması büyüklükleri ve misafirlerin görüşünü engelleyebilecekleri için uygun değildir.
Masaların ortalarına yerleştirilecek olan çiçek düzenlemeleri küçük ve alçak tutulmalıdır.Bu çiçeklerin düğünün ve gelinin oluşturduğu ana temaya gerek renk ve gerekse çeşitlilik açısında uyun sağlaması gerektiği de unutulmamalıdır. Hemen hemen aynı renk skalasının süregeldiği bir çiçek düzeni olabilecek en emsalsiz düzenlemelerdendir.

Tema ve düğün çiçekleri

Düğün dekorasyonları düğün töreniniz ve seçtiğiniz tema açısından çok önemlidir. Günün ruhunu ve heyecanını temsil ettiği gibi misafirlerinize de ilerde gerçekten güzel ve anlamlı bir anı teşkil edecektir. En basitinden rast gele düzenlenmişine, resmi ya da gayri resmi, doğru dekorasyon tercihleri düğüne adını koyar.

Öncelikle düğün töreniniz için yansıtmak ya da yaşamak istediğiniz ruh halini ya da havayı kararlaştırmanız gerekir. Daha resmi ve ciddi ya da olağan bir düğün töreni mi istiyorsunuz? Müstakbel eşiniz ve siz, misafirlerinizle birlikte doyasıya eğleneceğiniz, güleceğiniz bir tören mi yoksa aşkınızın romantizmini yansıtan bir tören mi istiyorsunuz?

Her ikiniz de bir araya gelerek, belki de yaşantınızda bir kez yaşayacağınız bu anlamlı ve güzel tören için hobilerinizden tutun sevdiğiniz çiçeklere kadar en ince detayları ve sizin için önemi olan hemen hemen her şeyi gündeme getirmelisiniz.

En sonunda karşılıklı yaptığınız listede bütçeniz, arzularınız ve olasılıklar dahilinde her ikiniz için de en uygun düğün töreni temasına karar vereceksiniz.

Renk seçimi

Temaya karar verdikten sonra renk konusu gündeme gelecektir.Bazı düğün töreni temalarında bu konuda karar vermeye gerek yoktur çünkü tema ile birlikte renkler de gelir...Romantik bir düğünde pembelerin, kırmızıların otomatikman yer aldığı gibi...

Düğün dekorasyonunuz esnasında bütçenizi asla aklınızdan çıkarmayın. Dekore etmeniz ve süslemeniz gereken oda, masa ve benzeri mekan ve unsurların adetlerini, büyüklüklerini ve kapasitelerini aklınızda bulundurun.

Dekorasyonunuzun şık olduğu kadar sade olmasına da dikkat edin. Abartıdan uzak durun.Her türlü dekorasyonda çeşitli mekan ve unsurlarda ustaca yapılan sade ve basit uygulamalar hiç de beklenilmeyen şık ve unutulmaz etki bırakırlar. Örneğin: Çeşitli yerlere konulacak olan mumlar düğünlerin favorisi oldukları gibi ortama ılık bir hava da verirler. Sütun şeklinde, şık bir kase içinde yüzen, değişik yükseklikteki şamdanların içinde, sade bir çiçek vazosunu çevreleyen küçük mumlar kullanılabilir.
Balon buketleri her zaman şık ve güzel görünüm verirler. Eğer çiçek demetleri elzem değilse ve bütçenizi zorluyor ise onların yerine hemen hemen her yerde irili ufaklı balonlar kullanabilirsiniz.
Çelenkler, renkli şeritler, irili ufaklı bayraklar, kurdeleler, tüller masa örtülerinde, kenarlarında,sandalyelerde, koltuklarda, kapı girişlerinde, koridorlarda, merdivenlerde ve hatta tavanda bile kullanılabilirler.

Gelin ve nedimelerinin buketleri nikah töreninin yapılacağı masa önünde ilave çiçek dekorasyonu olarak sergilenebilir.

Tavan boyunca yer yer sarkan, sade ve süssüz ağaç dallarında veya bir çelenge dolanmış irili ufaklı ışıklar mekana ambiyans katarlar.

Giriş bölümünde: Misafirleri karşılarken hoş bir hava yaratmak adına küçük saplı çeşitli renkte ya da uyumlu renkte çiçeklerden oluşmuş küçük vazolar ya da kapının üzerine konulacak güzel bir buket kullanılabilir.

Giriş esnasında gerçek bir etki ve huşu yaratmak için oldukça büyük bir çiçek buketi ya da bir çelenk kullanılabilir. Kapı girişinde bir masa üzerine sıcak ve dostane bir hava yaratmak için, bir hasır sepet içine kır çiçekleri konulabilir...

Mekan içinde: Şık ve kolay bir masa dekorasyonu için masa örtülerinin üzerine alternatif kristal vazolar, mumlar yerleştirilebilir. Her bir kristal vazo temaya uygun çiçekler doldurulabilir ve etrafları yeşillik ile süslenebilir.

Masa üzerindeki kartvizitlerin yanlarına konulacak olan birer çiçek yapılan rezervasyona anlam katacaktır. Masa ortalarında yer alacak olan çiçek buketleri, şamdanlar ve mumlar misafirlere mum ışığında ılık bir atmosfer yaratacaktır. Söz konusu detaylara dikkat ettiğiniz zaman kısa zamanda en az hata ile bir düğün töreni ve dekorasyonu hazırladığınız da göreceksiniz.

Sonuçta, bir düğün neşe, yaratıcılık ve eğlencedir...Öyleyse tadını çıkarın...eğlenin! yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayın ve dünyanın en güzel ve özel dekorasyonunu siz yapın.


Düğünde ilk dans

İmzalar atıldıktan sonra yapacağınız ilk dansta sallanmak mı istersiniz, yoksa partlerinizle beraber muhteşem bir şov yapmak mı?
Hayatınızın en özel günü Bütün sevdikleriniz sizin için bir araya toplanmışlar.Bütün gözler sizin üzerinizde.Nikah memurunun sorusuna verilen 'Evet' cevabının ardından nikah defterine imzalar atmış.Ve şimdi de sırada düğün dansı var.

Dansa belki çok yakınsınız belki de hayatınızda ilk defa piste çıkıyorsunuz.Ama ne olursa olsun partnerinizin beline elinizi dolayıp müziğin ritmine uymak zorundasınız.Salondaki yüzlerce çift göz sizi takip ediyor.İşte bu noktada isterseniz pistte öylesine sallanabilir,isterseniz de muhteşem bir dans şovu yapabilirsiniz.

İşte bu şovu yapabilmek için size özel düğün dansı dersleri alabilirsiniz.Gelin ve damat adayları son dönemlerde düğün dansı dersleri alarak bu özel geceye hazırlanıyorlar ve nikahın ardından davetlilere muhteşem bir dans şovu sunuyorlar.

Vals ya da Slow Swing

Ankara' nın en köklü dans okullarından Okyanus Gülüm Pekcan Dans Stüdyosu'nun sahibi Gülüm Pekcan Şimşir son yıllarda düğün dansı için çiftlerden büyük talep geldiğini belirtiyor.Dans derslerine düğünden dört beş hafta önce başlanması gerektiğini belirten Pekcan daha çok vals ya da slow swingin tercih edildiğini söylüyor.Çiftlerin dört ya da beş ders sonunda belirli bir düzeye geldiklerini belirten Gülüm Pekcan, 'Gelinlikle dans etmek kolay bir iş değil.Özellikle gelinin daha çok çalışaması gerekiyor.' diyor.

Müziğinizi kendiniz seçin

Çiftler arzu ederse kendi dans müziklerini kendileri seçiyorlar ve bu müziğe uygun dans öğreniyorlar.Rock'n roll, samba ya da lambada gibi farklı dans isteklerinin de geldiğini belirten Gülüm Pekcan Şimşir, 'Artık çiftler eskisine göre çok bilinçliler.Nikah sonrasında sallanmak değil, doğru düzgün bir şekilde, müziğin ritmine uygun olarak dans etmek istiyorlar ' şeklinde konuşuyor.Dans derslerinin saati 50 ile 75 YTL arasında değişiyor.

Alyans: Aşkın Sonsuz Temsilcisi

Evlilik yüzüğü gelin ve damadın evliliklerini ilan eden ve sevgilerini ifade eden bir araçtır. Aşkı, sevgiyi, sadakati, hayat boyu beraberliği sembolize eder. Ellerimiz hayatımız boyunca en çok kullandığımız organızmızdır. Gördükçe aşkımızı tazelemek ve diğer insanlara aşkımızı gösterebilmek için evlilik yüzüğü el parmağına takılır. Peki neden sol elin dördüncü parmağına takıldığını düşündünü mü? Çünkü eski Mısır'da kalpten gelen aşk damarının sol elin dördüncü parmağından geçtiğine inanılırdı. Bu inanç yıllar boyuca süre gelerek bugünlere ulaşmış ve dünyada bir gelenek haline gelmiştir. Yüzük ucu olmayan bir yuvarlak olması ise ile sonsuzluğu simgeler. Evlilik yüzüğünüz sonsuz aşkınızın temsilcisi olacaktır.

Düğün fotoğrafları

Sizde son yıllarda moda olan nostalji, siyah - beyaz düğün fotoğrafları tercih ediyorsanız, fotoğrafçınıza daha önce böyle bir çalışma yaptığını sorup örnek çekimler almalısınız. Bu tarz fotoğraflar bazı incelikler ister, bu sebepten dikkatli davranmalısınız.

Mevsim ve yer elverişliliğine göre, en az bir kaç fotoğrafı dış mekan olarak çektirmeniz de albümünüze renk katacaktır.

Doğal mekanda çektirilen bir fotoğrafın, doku ve renk olarak çok güzel görüntüler vereceğinden emin olabilirsiniz. Güzel görüntü alabileceğiniz dış mekanlar olarak parklar ve tarihi mekanları tercih edebilirsiniz.


Evlilik için gerekli evraklar

Evlenecek kişilerce imzalanmış 4 nüsha 'Evlenme Beyannamesi'. Beyannamelerden sadece 1 nüshasına fotoğraf yapıştırılacaktır, diğer 3 adet Beyanname fotoğrafsız olacaktır.

Fotoğraflı ikamet ve nüfus cüzdanı suretleri ile beyannameler bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik edilecektir.

Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalık fotoğraf.

Çiftler başvurularında resmi nüfus cüzdanlarını ve fotokopilerini -resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmemektedir-. Yabancılar için pasaport, kendi Konsolosluklarının ya da bulunduğu ülkenin vatandaşı ise yerel makamlarının düzenleyecekleri onaylı doğum belgesi (birth certificate/geburtsurkunde).

Çiftler kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örneği alacaklardır.

Yabancı uyruklu olan erkek veya kadın, bağlı bulunduğu konsolosluktan, bekar olduğuna dair Türkçe bekarlık belgesi alacaktır. Bu belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı'na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkalı önlü çekilecektir.

Kadının evleneceği erkek yabancı uyruklu ise kadın, erkeğin vatandaşlığına geçip geçmeyeceğine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktır.

Çiftlerden birinin talebi halinde sağlık raporu- HBSAG (bulaşıcı sarılık) ANTİ HİV (aids) kan grubu testlerinin yaptırılması tavsiye edilir.

Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Evlendirme Müdürlüğünden belirli bir bedel karşılığında temin edilecektir. Bu işlem içinde ayrıca 3 adet fotoğraf Müdürlüğe getirilecektir.

Beyannameyi doldururken dikkat edilmesi gerekenler

Evlenme Beyannamesi'nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolma kalemle veya daktilo ile doldurulmuş olmalı.

Beyannamelerdeki medeni hal kısmı, 'bekar, dul ya da boşanmış' şeklinde açık olarak yazılacaktır. Eşi ölen kişi eşinin kesin ölüm tarihini, boşanmış ise, boşanma kararının kesinleşme tarihini yazacaktır. Kadınların boşanmaları ya da önceki eşinin ölümü üzerinden 300 günlük sürenin kaldırılması kararı getirilecektir.

Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılacaktır.

Ad ve soyadları kendi hanelerine ayrı ayrı, yazılacaktır; birden fazla ismi olanlar isimlerini kısaltmadan nüfus cüzdanlarındakinin aynısını yazacaklardır.

Nüfus cüzdanlarının numara ve seri numaraları mutlaka yazılacaktır.

Yaşı küçük olanlar için, erkek 17 yaşını, kız ise 15 yaşını bitirmiş olacak. Beyannamenin arka kısmındaki 'Rıza Belgesi' kısmına yaşı küçük olan kız ise kızın, erkek ise erkeğin anne ve babasının adı ve soyadı yazılarak imza edilecek ve kendi muhtarlıklarına onaylattırılacaktır. 15 yaşını doldurmamış kız çocuğu ile 17 yaşını doldurmamış erkek çocuğunun evlenebilmesi için hem beyanların arkasını ana ve babası rızası muhtardan onaylatılacak hem de mahkemeden 88. madde kararı alarak mevcut evraklara eklenecektir. Ana ve babadan biri ölmüş ise öldüğünü beyanın arkasına yazarak muhtara da tasdik ettireceklerdir. Vasisi olanlar vasi kararı getireceklerdir ve yine beyanın arkasına vasi imzası alınıp muhtara da tasdik ettirilecektir.


Yeni eve taşınmak

Satın alacağınız yada kiralayacağınız yeni evinizi seçmeden önce çok dolaşmanızı ve birden çok yer görmeniz önemlidir. Yanınızda bir aile büyüğünün olmasında da her zaman fayda vardır.

Yeni evinizi kiralarken de aşağıdakilere dikkat edin:

* Bir daire/binayı kiralar iken ilgili kira kontratının tapuda kayıtlı mal sahibi veya o kişinin yetkilendirmiş bulunduğu şahıs ile yapılması gereklidir. Kira kontratı yapabilme yetkisi sadece mal sahibinde olup o kişinin eşi, çocukları veya ailesinden herhangi birisi, kendisine mal sahibince verilmiş geçerli bir yetki belgesi olmadığı sürece kira kontratı yapmaya yetkili değillerdir.

* Kira kontratında yer alan kira süresi boyunca, kiracı mal sahibine kira ödeme borcu altına girer, aynı zamanda mal sahibi de kiracısına ilgili daireyi tahsis etme borcu altına girer. Kira kontratının süresi ne kadar uzun ise kiracı olarak ilgili taşınmazda oturma süresi de o kadar uzun garanti altına alınmış olur.

* Yapacağınız kira kontratının özel şartlar bölümünde kiraladığınız mülkün kiralanma şartları bulunmaktadır. ilgili bölümün içerisinde yazılanları ayrıntılı olarak kontrol edilmesinde yarar vardır. Ekte örnek olarak bir kira kontratı özel şartlar bölümü yer almakta olup ilgili örnekten faydalanmanızı tavsiye ederiz.

* Satış ya da kira bedelini, çevrede son zamanlarda yapılan işlemler ve rayiç bedelleri ile kontrol ediniz. Fiyatı artı yada eksi yönde etkileyebilecek konuları dikkate alınız. Anlaşmalarınızı Yeni Türk Lirası ile yapınız. Her ödeme için makbuz alınız.


Ev satın alırken:

* Alacağınız daire ile tapuda satın alacağınız dairenin aynı olduğundan emin olun.

* Tapuda arsa payınızı kontrol edin. Arsa payınızın binadaki diğer daireler ile orantılı olması gereklidir.

* Alım ve satım harçları, (yeni evlerde) KDV ve (varsa) diğer masrafları hangi tarafın ödeyeceği hususunda anlaşın.

* Eğer satın alacağınız evin içinde kiracı varsa mutlaka kiracıdan tahliye taahhüdü alınmalıdır.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27202

View Profile
Re: Düğün Hazırlıkları
« Posted on: 16 Aralık 2019, 07:57:44 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Düğün Hazırlıkları oyunlari, Düğün Hazırlıkları programi, Düğün Hazırlıkları oyunu indir, Düğün Hazırlıkları program yükle, Düğün Hazırlıkları download, Düğün Hazırlıkları istenmeyen tüyler, Düğün Hazırlıkları resimleri, Düğün Hazırlıkları haber, Düğün Hazırlıkları yükle, Düğün Hazırlıkları lazer epilasyon, Düğün Hazırlıkları msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Söz Hazırlıkları Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1386 Son Mesaj 14 Mayıs 2010, 18:33:25
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Evlilik Hazırlıkları Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1527 Son Mesaj 18 Ağustos 2010, 20:02:11
Gönderen : kezban62
Ve Gergin Düğün Hazırlıkları Yeni
Evlilik Ve Aile
Mavi_Kiyamet 0 1208 Son Mesaj 05 Aralık 2011, 03:11:18
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Söz, Nişan, Düğün Ve Çeyiz Hazırlıkları Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
elze 0 2125 Son Mesaj 18 Mayıs 2012, 08:24:26
Gönderen : elze
Her 10 Çiftten Ikisi Düğün Hazırlıkları Sırasında Ayrılıyor! Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
kezban62 0 1082 Son Mesaj 27 Ocak 2013, 19:32:07
Gönderen : kezban62