Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler  (Okunma Sayısı 639 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
BuSHe
Administratör.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 405Üyelik Bilgileri
« : 19 Kasım 2015, 23:51:03 »

Düğün hazırlıkları, mekan, gelinlik gibi detaylarla uğraşırken, en az düğününüz kadar önemli olan detayları es geçmeyin! Evlenmeden önce yapmanız gereken kan tahlilleri ve gebelik öncesi testleri biliyor musunuz?

Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesine göre, çiftler evlenmeden önce “Evliliğe engel bir durum olmadığını gösteren belgeyi” almak zorundalar. Bu testler arasında kan uyuşmazlığı için bilgi veren kan grupları testi, tam kan sayımı ve Hepatit B, Hepatit C, AİDS testi gibi enfeksiyon hastalıkları testleri bulunuyor.

Bir de gebelik öncesi yapılması gereken testler var. Gebelik öncesi korunmayı bırakmadan önce yapılacak olan ziyaret oldukça önemlidir. Çiftlere danışmanlık verilen bu dönemde sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerin kullanımı kısıtlanır. Ailede genetik geçişli bir hastalık olup olmadığı sorgulanır. Varsa buna yönelik testler istenir. Akraba evliliği, ailesel Akdeniz anemisi ve sakat çocuk dokumu varsa buna yönelik incelemeler başlatılır.
Konu çocuk sahibi olmaya geldiğinde karşınıza yaptırmanız gereken birçok test daha çıkar. Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na göre çocuk sahibi olmak sorumluluk isteyen bir konu ve böyle düşününce sosyal ve ekonomik olarak bazı beklentilerinizi yoluna koyduktan sonra planlı bir şekilde çocuk sahibi olmayı istemek en doğrusu.

Peki çocuk sahibi olmayı ne kadar geciktirebilirsiniz?
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişeceği için bu konuda mutlaka hekim yardımı almak önemlidir. Zira her kadının yumurtalık rezervi farklıdır. Yumurtalık rezervi yumurta sayısı ve kalitesini doğrudan etkileyeceği için rezervin bilinmesi önemlidir. Rezerv sayımını tespit etmenin çeşitli yolları vardır. Hastanın hikayesi önem taşır, annesinin teyzesinin adetten kesilme yaşı, adet düzenlerinin öğrenilmesi gerekir. Çünkü ailesinde erken menopoz olan kadının kendisinde de erken menopoz riski vardır.
Ayrıca bazı laboratuar testleri ve ultrasonografide bu konuda yardımcı olur. Adetin üç üncü günü yapılacak bazı kan testleri, ultrasonografi ile yumurtalıkların büyüklükleri ve içerdikleri küçük kist sayısı yumurtalık rezervi konusunda fikir verir. Hekim muayenesi sonrası yumurtalık rezervi konusunda bilgi sahibi olup ne kadar oyalanabileceği sorusuna cevap bulmuş olursunuz.

GEÇ OLMADAN…
İdeal gebelik dönemi hem fiziksel hem de psikolojik olgunluğa erişilen 20 – 30 yaşları arasındadır. Ancak, günümüzde giderek daha fazla kadın gebeliği 30 yaşının sonrasına erteliyor. Bu kararda rol oynayan birçok sosyal faktör vardır: Önce kariyer sahibi olmak, sağlıklı bir ilişkiyi beklemek, ekonomik olarak hayatlarını güvenceye almak ya da evliliğin istenildiğinden emin olmamak gibi.
30 yaşın altındaki kadınlarda her ay gebe kalabilme olasılığı yüzde 20 dolayında iken, 40 yaşın üzerinde bu oran sadece yüzde 5′tir. Normalde bir evlilikte bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen gebe kalınmadığı zaman hekime başvurulması önerilir. Oysa 35 yaşın üzerindeki evli çiftler düzenli ilişki kurmalarına rağmen gebe kalamadıkları taktirde hekime başvurmak için altı aydan fazla beklememelidirler.
Yaşla birlikte hem yumurta sayısı, hem de bu yumurtaların kalitesi düştüğünden sperm tarafından döllenebilme yetenekleri azalır. Ayrıca döllenme olsa bile oluşan embriyolarda genetik hastalık riski artar.

Testlerin faydaları…
Genelde evliliğin ilk zamanlarında gebelik ertelenir. Fakat ertelemenin problemlere yol açacağı bazı durumlar vardır. Bunlar belirlenirse gebeliği fazla ertelememeleri önerilir. Bu durumlardan bazıları 35 yaş üzerinde olunması, yumurtalık rezerv azlığı, ileri evre endometriozis, tekrarlayan ve operasyon gerektiren över kistleri veya rahim urlarıdır.

Bazen kadınların yumurtalık rezervi azalır. Bu kadınlarda hormon testi ve ultrasonografi yaptırmak gebelik sürecini erteleme açısından bilgi verirken belirleyici olur.

Sıklığı üreme çağındaki kadınlarda yüzde 5 ile 30 arasında değişen endometriozis (çikolata kisti) hastalığı ise ağrılı adetler, sürekli pelvik ağrı ve varsa ilişki sırasında ağrı ile seyreder. Yumurtalık rezervini azaltan ve tüplerde tahribat yapan yıkıcı bir hastalıktır. İleri evre olanların belirlenmesi gerekir ve bunlarda gebeliğin geciktirilmemesi önerilir.


EVLİLİK ÖNCESi KISIRLIK TESTLERİ

Kadınlarda;
- Adetin ikinci veya üçüncü günü hormonal testler
- Antenatal dönemde yapılması gerekli tiroid fonksiyon testleri
- Hepatit B, hepatit C, Toksoplazma, Kızamıkçık gibi serolojik testler
- Genel kan biyokimyasal analizleri


Erkeklerde;
- Ürolojik muayenenin ardından 3-5 günlük cinsel perhiz sonrası spermiogram.Yapılması Gereken Testler

Test   Hastalık

HBsAg   Hepatit B
Anti HCV   Hepatit C
Anti HIV   AIDS
Kan Grubu Tayini   RH Uyuşmazlığı
VDRL   Frengi
Talasemi Testi   Talasemi Hastalığı ve Taşıyıcılığı


alıntı
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27202

View Profile
Re: Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler
« Posted on: 16 Aralık 2019, 06:37:28 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler oyunlari, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler programi, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler oyunu indir, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler program yükle, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler download, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler istenmeyen tüyler, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler resimleri, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler haber, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler yükle, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler lazer epilasyon, Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Evlenmeden Önce Sağlık Kontrolü Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
Mavi_Kiyamet 2 2514 Son Mesaj 15 Temmuz 2013, 04:14:21
Gönderen : Karaelmas
Evlenmeden Önce Neler Yapılmalı Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 1 2027 Son Mesaj 06 Temmuz 2013, 08:58:50
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Uygulamasından Önce Yapılan Testler Yeni
Tüp Bebek
kezban62 2 2855 Son Mesaj 02 Nisan 2012, 16:55:52
Gönderen : !aysun!
Evlenmeden Önce Yapmanız Gerekenler Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1514 Son Mesaj 14 Nisan 2011, 18:29:48
Gönderen : kezban62
Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
kezban62 0 1209 Son Mesaj 01 Eylül 2013, 23:19:31
Gönderen : kezban62