Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evlenmek Için Gerekli Koşullar  (Okunma Sayısı 1543 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 17 Haziran 2012, 10:28:19 »

Evlenmek İçin Gerekli Koşullar

Evlilik başvurusu nasıl yapılır?

Evliliğe “Evet” demeden önce neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?Evlenmek istiyorsunuz ama nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında fikriniz yok...

Nikah başvurusu nasıl yapılır? Yıldırım nikah için ne yapılmalı? Nikah yerinizi nasıl seçersiniz? Kimler nikah şahidi seçilebilir? Nikahla ilgili merak ettiğiniz her şey burada…

Evlenmek için nasıl başvurulur?

Müstakbel eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki evlendirme dairesine başvurmanız gerekir. Ancak, ayrı illerde oturuyorsanız kendi illerinizdeki evlendirme dairelerine ayrı ayrı da başvurabilirsiniz. Dosyalar nikahın kıyılacağı dairede birleştirilerek işlemler tamamlanır.

Ayrı illerdeyseniz ve birlikte başvurma olanağınız yoksa, bu durumda evlendirme dairesine müracaat için noterden vekalet verilmesi gerekir. Bu vekaletnamede, vekaletnamenin evlilik için olduğu, vekaleti alanın, verenin ve evlenilecek kişinin kimliklerinin tam olarak yazılması zorunludur. Bu şartları taşımayan vekaletnameler geçersiz sayılır.

Hangi belgeler gerekir?

Evlendirme dairesine giderek evlendirme memuruna evleneceğinizi beyan etmeniz gerekir. Bu beyanınız ikişer adet olan evlendirme beyannamesine geçer. Kimlik bilgileri ile fotoğrafınızın olduğu beyannameleri imzalamanız ve evlendirme memuru tarafından beyannamelerin tasdik edilmesi gerekir. Evlendirme beyannamelerini onaylayan memur, sizden şu belgeleri ister:

* 6 adet fotoğraf
* Nüfus kayıt belgesi
* Nüfus cüzdanı örneği
* Sağlık raporu

Nikah dairesi seçimi

Müstakbel eşinizle birlikte müracaat ettiğiniz evlendirme dairesinde nikah kıydırmak isterseniz bir sorun çıkmaz. Ancak, başka bir yerde nikah kıydırmak isterseniz evlenme beyannamesinin bir örneğinin onaylanarak size verilmesi gerekir. Bu belgeyi aldığınız takdirde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde evlenme hakkına sahipsiniz demektir.

Evlendirme dairesi dışında resmi tatil günleri de dahil, özel salonlarda, izinli olmak kaydıyla hastanelerde veya cezaevlerinde nikah kıyılabilir. Nikah kıyılamayan tek yer, ibadethanelerdir. Nikahın kıyılacağı yer konusunda nikah memuru açısından bir sıkıntı yoksa nikah her yerde kıyılabilir. Ancak, nikah memurunun dışarıda ve resmi mesai saatleri dışında kıyılacak nikah için mecbur olma durumu yoktur.

Nikah şahidi kim olmalı?

Nikah şahidi olmak için aranan şartlar reşit olmak, mümeyyiz olmak (ayırt edici gücü olmak) ve tanıklık ettiği kişiyi tanımaktır. Bunun dışında başka hiçbir koşul aranmadığı gibi ikiden fazla nikah şahidi olmasında da bir engel yoktur.

Yıldırım nikahı diye bir şey var mı?

Bugün için yıldırım nikahı adına özel bir mevzuat bulunmuyor. Acil nikah için gereken evraklar diğer evraklardan farksızdır. Evraklarını tamamlayanlar, evlendirme memurluğunun programına göre birkaç gün ya da bir hafta içinde evlendirilebilir.

Eski Medeni Kanun’da evlendirme beyanı olmadığından, bağlı bulunan muhtarlığa başvurulduğunda, belgelerin orada askıda kalma süresi söz konusuydu. Acil evlenmek isteyenler, o sürenin kısaltılması için doktor raporu ve mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırırlardı. Ancak şimdi zaten evlenmeye engel bir durum yoksa, birkaç gün içinde nikahın kıyılması söz konusu oluyor.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27202

View Profile
Re: Evlenmek Için Gerekli Koşullar
« Posted on: 16 Aralık 2019, 06:19:33 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlenmek Için Gerekli Koşullar oyunlari, Evlenmek Için Gerekli Koşullar programi, Evlenmek Için Gerekli Koşullar oyunu indir, Evlenmek Için Gerekli Koşullar program yükle, Evlenmek Için Gerekli Koşullar download, Evlenmek Için Gerekli Koşullar istenmeyen tüyler, Evlenmek Için Gerekli Koşullar resimleri, Evlenmek Için Gerekli Koşullar haber, Evlenmek Için Gerekli Koşullar yükle, Evlenmek Için Gerekli Koşullar lazer epilasyon, Evlenmek Için Gerekli Koşullar msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Diş Ipi Kullanımı Mutlaka Gerekli Mi? Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
kezban62 0 1252 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 18:19:43
Gönderen : kezban62
Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılr¿ Gerekli Evraklar Nelerdir Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1397 Son Mesaj 18 Ağustos 2010, 20:00:58
Gönderen : kezban62
Makyajın En Gerekli Ayrıntısı Allık Sürmek Yeni
Moda & Güzellik
Milena 0 1327 Son Mesaj 25 Şubat 2011, 11:11:49
Gönderen : Milena
Ahmet Maranki Ile Kozmik Beden Temizliği Için Gerekli Malzemeleri Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
kezban62 0 1501 Son Mesaj 18 Ağustos 2011, 20:06:26
Gönderen : kezban62
Sizce Hayvanat Bahçelerinin Olması Gerekli Midir? Yeni
Münazara
elze 2 2762 Son Mesaj 24 Mayıs 2012, 15:21:44
Gönderen : elze