Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..?  (Okunma Sayısı 1428 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 29 Aralık 2011, 00:12:03 »

Soğuk bir kış akşamı bir pidecinin kapısından içeri yaşlı bir amcayla teyze girmiş bir masaya oturmuşlar. Amca masaya gelen garsona büyük bir pide bir çoban salata ve bir ayran ısmarlamış. Garson az sonra siparişleri getirmiş. Amca pideyi ikiye bölerek yarısını teyzenin önüne koymuş sonra salatayı ikiye bölerek tabağın karşı kısmına doğru itmiş sonra ayran bardağını ortaya koymuş önce bir yudum kendisi içiyor sonra da teyze bir yudum alıyormuş.


Herkes "Ne tatlılar iki tonton buraya gelmişler bir kişilik yemeği ikisi yiyor" diye onları izliyormuş.


Az sonra fark etmişler ki teyzenin önünde yarım pide ve salata olduğu gibi duruyor kocasının afiyetle yemek yiyişini seyrediyor arada bir de ayrandan bir yudum alıyormuş... Sonunda orada çalışanlardan biri dayanamamış yanlarına gitmiş:


"Affedersiniz ben sizi izlemekten kendimi alamadım lütfen izin verin size bir pide kendim ısmarlayayım" demiş.


Yaşlı amca:


"Teşekkür ederiz ama biz hâlimizden memnunuz. 50 yıldır evliyiz ve her şeyimizi işte böyle paylaşırız" cevabını vermiş.


Bunun üzerine genç adam teyzeye dönmüş:


"Peki ama teyzeciğim siz neden pidenizi salatanızı yemiyorsunuz neyi bekliyorsunuz?"


Yaşlı teyze cevap vermiş:


"Dişlerimi..."


"Hiçbir şeyi paylaşamıyoruz?"

Dilerseniz fıkradan gerçek hayata dönelim. Telefonla arayan bir hanım okuyucum eşiyle yaşadığı problemleri tek noktada özetliyordu:


"Hiçbir şeyi paylaşamıyoruz. İşe gidince hiç arayıp sormaz. Ben arasam sorularımı kısa cümlelerle cevaplayıp telefonu kapatır. Eve gelince de ya televizyonun karşısına geçer ya da gazete okur. Hafta sonlarını benimle geçiriyor sanmayın. Ya toplantı ya iş gezisi olur ya da arkadaşlarıyla bir programı vardır. Söyleyin hocam böyle evlilik olur mu?"


Bir erkeğin sorunu ise çok az rastlanan cinstendi. Erkek eşiyle gezmeyi yemeğe gitmeyi ona çiçek almayı kısacası paylaşmayı ve romantizmi çok seviyordu.


Kadın ise "Ne gerek var ki gezmeye. Oturalım evde işte. Bu çiçekleri niye aldın? Parana yazık. Solup gidecekler" diye itiraz ediyor ancak şunu eklemeyi de ihmal etmiyordu:


"Biliyorum bütün kadınlar bunları istiyor bulamayanlar kavuşmak için can atıyor. Ama ben sıra dışıyım. Hoşlanmıyorum işte."


İlginç değil mi? İlkinde bir kadın ikincisinde bir erkek paylaşmak için can atıyor. Ama bir türlü evliliğin en vazgeçilmezlerinden olan "paylaşımı" başaramıyorlar.


Oysa fıkradaki amcayla teyze paylaşmayı başarmışlar ve yarım asırdır gül gibi geçinip gidiyorlar!


Hangisini tercih ederdiniz? Amca ve teyze gibi kadının hep sırasını beklediği bir paylaşmayı başarmak mı yoksa paylaşamayıp arayışlara girmek mi iyi olurdu sizin için?


"İkisinin de canı cehenneme" dediğinizi duyar gibiyim. Hani deveye iki seçenek sunmuşlar "Yokuşu mu seversin inişi mi?" demişler. "İkisini de sevmem" demiş "düzün suyu mu çıktı?"


Haklısınız. İki tarafın da memnun olduğu bir paylaşım varken kim ister aşırılığı veya yetersizliği?


Ne var ki karşılıklı hak ve beklentilere uygun iki tarafı da memnun eden dengeli bir orta yolu uygulamanın çok zor ama çok önemli olduğu yerlerden birisidir aile ortamı. Ama her şeye rağmen paylaşımı oluşturmak ve arttırmak için elinizden geleni yapın. Fakat şunu da unutmayın: Paylaşım en verimli düzeye çıksa bile ikinizin de kendi özgürlük alanı içinde özel zamanları ve özel programları olmalı. Bu gerçeği kabullenmemek de ayrı bir huzursuzluk sebebi çünkü.


İşe nereden başlamalı?


Hiç kuşkusuz evlilik dinsel düşünsel sosyal ekonomik ruhsal duygusal ve cinsel bir paylaşımdır. Paylaşımın temelini karşılıklı beklentiler oluşturur. Sorun beklentilere cevap verilmediği zaman ortaya çıkar. Ya paylaşacaksınız ya da geçerli bir mazeretiniz olacak. İkisi de yoksa kendinizi boşuna savunursunuz.


Neyi paylaşacaksınız?


Zamanı bilgiyi görgüyü yemeği duyguları ve daha birçok varlığınızı.


Peygamberimizin (a.s.m.) evliliğe dair tavsiyelerinden çıkardığımız sonuca göre adaylar "karşılıklı denklik ve uyuma dindarlık ve güzel ahlâka sevgiye ve özgür seçime" dikkat etmek zorundadır.


Bütün bu özellikler verimli ve yeterli bir paylaşım için son derece önemlidir. Söz gelişi kadınların en çok şikâyet ettikleri sorunlardan birisi eşlerinin kendileriyle az konuşmasıdır. Gerçekten eşlerin yaşadıkları günü değerlendirmeleri ileriye dönük programlarını birbirlerine aktarmaları bir haberi bir bilgiyi paylaşmaları çok önemlidir.

Ancak eşinizle aranızda eğitim ve kültür bakımından bir uçurum var ve siz onu azaltmak için kendinizi geliştirme yönünde hiçbir çaba harcamıyorsanız nasıl diyalog kuracaksınız? Eğer böyle bir problem varsa yapacağınız tek çözüm var: Kendinizi geliştirmek ve birbirinize yakınlaşmak.


Eşinizin ilgi alanlarına dikkat ediyor musunuz? Neleri izliyor neleri okuyor nelerin plânını yapıyor? Onu neler üzüyor neler mutlu ediyor? Sakın hanımlar "O da benim pembe dizilerime ilgi duymuyor?" ya da erkekler "O da benim izlediğim maçlara ilgisiz" demesin. Çünkü her ikisi de sizin evliliğinize bir mutluluk katmaz. Aksine sizi birbirinizden uzaklaştıracak ve yalnızlığa itip yakınmalara yol açacak iki sebeptir.


Özellikle dindar insanların eşlerinde görmek istedikleri ilk ve en önemli özellik "dinini bilen ve yaşayan bir insan" olmalarıdır. Bu da başta kitap okuyarak eğitim ve kültürel ağırlıklı sosyal faaliyetlere katılarak kendinizi geliştirmekle mümkün.


Eşinin kitap okumadığından yakınan bir erkek bulduğu formülü şöyle anlatmıştı: "Kitap okuması için para bile veriyorum. Ama yine yeterli seviyede okumuyor." Kadınlar ise eşlerine kitap okutmak konusunda büyük ölçüde çaresiz. Eşinin tüm ısrarlarına rağmen bir erkeğin cevabı şu oluyor: "Ben okumayı sevmem bilmiyor musun?"


Okumayan ve kendilerini geliştirmeyen eşler hangi düşünceyi paylaşacaklar? Ne konuşacaklar birbirlerine neyi anlatacaklar?


Elbette eğitim ve kültür seviyesi eşit değil diye paylaşım çabanızı bir kenara atmayın. Çünkü tam istediğiniz gibi olmasa da duygu ve düşünce paylaşımını sürdürün. Birbirinize fıkra anlatmak bile kilitli bir ağızdan daha iyidir.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..?
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 20:39:23 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? oyunlari, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? programi, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? oyunu indir, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? program yükle, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? download, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? istenmeyen tüyler, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? resimleri, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? haber, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? yükle, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? lazer epilasyon, Bir Evliliğin Vazgeçilmezi Nedir..? msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gelinliğin Vazgeçilmezi Dantel Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
_dark_ 1 1955 Son Mesaj 03 Temmuz 2013, 08:10:11
Gönderen : Karaelmas
Evliliğin Aşamaları Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1305 Son Mesaj 03 Ağustos 2011, 22:42:11
Gönderen : kezban62
Kadınların Vazgeçilmezi Olan 22 Şey Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1316 Son Mesaj 30 Ekim 2011, 17:47:41
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Evliliğin En Büyük Problemlerinden Ten Uyuşmazlığı Nedir Yeni
Evlilik Ve Aile
Mavi_Kiyamet 0 1228 Son Mesaj 26 Aralık 2011, 02:48:11
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Güzel Havaların Vazgeçilmezi: Kır Düğünleri Yeni
Evlilik Hazırlıkları.
kezban62 0 1098 Son Mesaj 27 Ocak 2013, 19:42:28
Gönderen : kezban62