Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın  (Okunma Sayısı 960 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 07 Temmuz 2011, 19:54:56 »

Anne Ve Baba - Çocuklarda Paylaşma - Çocuklarda Karar Verme - Paylaşmak

Çocuğunuzla kararlarınızı paylaşınEvlenecek olan ebeveyn, çocuğa durumu anlatmalıdır. Birisiyle hayatını birleştireceğini, artık onunla aynı evde yaşayacağını, ancak bunun bundan sonra onu sevmeyeceği ve ilgilenmeyeceği anlamına gelmediğini söylemelidir. Çünkü çocuklar anne-babalarının evlenmelerinden, bir daha artık kendilerini sevmeyecekleri çıkarımında bulunurlar. "Annem evleniyor ve artık eskisi gibi benimle ilgilenmeyecek" ya da "Babam evleniyor ve artık yeni karışım daha çok, beni daha az sevecek" diye düşünen çocuklar çok fazladır. Çocuğun bu kaygılarını giderecek tek l kişi, evlenmekte olan ebeveyndir. Evlenince asla hiçbir şeyin değişmeyeceğini, kaygılanmasına ve üzülmesine gerek olmadığını, insanın kalbinde herkesin yerinin ayrı olduğunu, hele çocuğunun yerinin bambaşka olduğunu, evlenecek olan ebeveyn, çocuğuna sakin bir şekilde anlatmalıdır. Çocuk evlenecek olan ebeveyninin evleneceği eşini tanıyorsa ve seviyorsa sorunlar daha az ya da hiç yaşanmayacaktır.

Çocuğun göstereceği olumsuz tepkilere hoşgörülü davranıl-malıdır. Siz kendinizi bir an için çocuğunuzun yerine koyun ve anne ya da babanızın bir başkasıyla evleniyor olduğunu düşünün. Neler hissederdiniz? İlk duygunuz korku olurdu. Terk edilme, sevilmeme, istenilmeme korkusu. Çocuğunuzun bu duygularına anlayışla yaklaşmalı ve onu rahatlatıp, sakinleştirecek,kaygılarım en aza indirecek konuşmalar yapmalısınız. Hatta çocuğunuza her zamankinden biraz daha fazla zaman ayırmak ve paylaşımlarda bulunmak, onun iç dünyasını oldukça rahatlatacaktır.

Bu süreçte bana en çok sorulan sorulardan biri, "Düğüne çocuğum da gelsin mi? Yoksa olumsuz olarak mı etkilenir?" Ve bir diğer soru da, "Evlendiğimiz ilk gece çocuğun bizimle kalmasına izin verelim mi?" sorusudur. Her zaman belirttiğim gibi, burada çocuğunuzun yaşının kaç olduğu ve sizinle iletişiminin güçlü olup olmadığı önemlidir. On yaşından büyük çocuklar ebeveynlerinin düğün ya da nikâhlarına gitmeyi isteyebiliyorlar ama geceyi birlikte geçirmek onlara çok da sıcak gelmiyor. Üç-dört-beş yaş çocukları ise, evlenen ebeveynle aynı evde kalmayı isteyebiliyor. Burada çocuğun kişiliği, sizin onu evlilik olayına hazırlamanız ve aranızdaki ilişki önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuğu istemediklerine zorlamak ya da isteklerine katı davranmak bu aşamada doğru bir yöntem değil. Çocuğunuz düğününüze gelmek istiyorsa bırakın gelsin ama istemiyorsa da zorlamayın. Çocuğunuz sizinle kalmak istiyorsa bırakın kalsın ama direnç gösteriyorsa da zorlamayın. Evliliğinizi ve eşinizi kabullenmesi için çocuğunuza zaman tanıyın. Onu bu konuda kırmayın, üzmeyin, davranışlarından dolayı ona kızmayın. Adapte olması için belki de epeyce zamana ihtiyacı olacaktır.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 34879

View Profile
Re: Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın
« Posted on: 17 Ocak 2018, 19:23:17 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın oyunlari, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın programi, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın oyunu indir, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın program yükle, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın download, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın istenmeyen tüyler, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın resimleri, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın haber, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın yükle, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın lazer epilasyon, Çocuğunuzla Kararlarınızı Paylaşın msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Size Ikram Edilen Porsiyonu Yemeyin, Mutlaka Paylaşın! Yeni
Diyet
kezban62 0 682 Son Mesaj 17 Mayıs 2013, 14:34:08
Gönderen : kezban62
Iki Yaşında Ki Çocuğunuzla Nasıl Konuşmalısınız? Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 0 830 Son Mesaj 17 Mayıs 2013, 14:56:39
Gönderen : kezban62
Çocuğunuzla Birlikte Kitap Okumanın Eğlenceli Yolları Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 0 892 Son Mesaj 17 Mayıs 2013, 15:02:12
Gönderen : kezban62
Çocuğunuzla Ilgilenmeniz Için Çok Sebep Var Yeni
Çocuk Gelişimi
Mavi_Kiyamet 0 1058 Son Mesaj 14 Eylül 2013, 21:13:44
Gönderen : Mavi_Kiyamet