Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi  (Okunma Sayısı 1447 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 17 Ağustos 2010, 19:16:24 »

 

    Evlenmeye İtiraz, Usul ve Süresi

    Evlenme dosyası hazırlanırken evlenme gününden önceki günün mesai saati bitimine kadar ilgililerce, tarafların evlenmeye ehil olmadıkları veya evlenme manilerinden birinin bulunduğunu ileri sürerek evlenmenin yapılmasına yazılı olarak itiraz edebilirler.
    Evlenme gününde yapılan itirazlar kabul edilmez.
    Evlenme manileri dışında bir sebebe dayanarak itiraz dilekçesinde itiraz edenin açık kimliği, adresi ile imzası bulunması şarttır. İtiraz evlenme manilerinden birine dayanıyorsa, bununla ilgili belgelerin dilekçeye eklenmesi veya hiç olmazsa bu maniye dair inandırıcı bilgilerin verilmesi gereklidir.

    Evlenme mani sebebi ile yapılan itirazda, itirazın aksini gösterir bir belgenin dosyada bulunması halinde, evlendirme memuru tarafından itiraz derhal reddedilir ve taraflara bilgi verilir. Evlendirme memuru, usulüne uygun biçimde yapılmış itirazları en geç 24 saat içerisinde taraflara duyurur. 10 gün içinde cevap verilmesini, varsa iddianın aksini gösterir belgelerin gönderilmesini ister, gerekirse ilgili makamlarla bu konuda yazışır. Cevaplar geldikten veya cevap verilmesi için konulan süre dolduktan sonra dosyayı yeniden inceler ve bu inceleme sonunda;

    1-İtirazın yerinde olduğunun anlaşılması halinde taraflara ve itiraz edene derhal bilgi vererek evlenme yapmayı reddeder.
    2-İtirazın gerçek olmadığı veya mevcut olsa dahi iddia edilen engelin daha sonra hukuki bir işlem ile ortadan kalkmış olduğu tespit edilirse evlenme memuru itirazı reddeder. Sonuç, taraflara ve itiraz edene bildirilir ve evlenme işlemi yürütülür.
    İtiraz eden 10 gün içinde mahkemeden evlenmenin men’i davası açıldığına ve evlenmenin durdurulduğuna dair bir karar getirdiği takdirde evlenme işlemleri mahkeme sonuna kadar durdurulur ve taraflara duyurulur.

    Cumhuriyet Savcılığının İtiraz Yetkisi
    Cumhuriyet Savcıları mutlak butlan sebeplerinden birinin var olması sebebiyle evlenme akdi yapılıncaya kadar evlenmeye itiraz edebilirler.

    Evlenme manilerinin bulunduğu yolunda Cumhuriyet Savcılığına yapılan ihbar Cumhuriyet Savcılığı tarafından ciddi bulunduğu takdirde evlendirme memurluğuna bildirilir. Evlendirme memuru 24. maddede belirtilen usul ve esaslara göre itirazı inceler, itirazı yerinde görmemesi halinde Cumhuriyet Savcılığına bilgi vererek evlenme işlemi yürütülür. Cumhuriyet Savcılığınca 10 gün içinde evlenmenin men’i davasının açıldığının bildirilmemesi halinde evlenme akdi yapılır ve sonuç gerekçeli olarak Cumhuriyet Savcılığına bildirilir.


    Evlenmelerin Çalışma Saatlerinde Yapılması,
    Evlenme törenleri günlük çalışma saatleri içerisinde yapılır. Ancak, tarafların isteği üzerine çalışma saatleri dışında veya hafta sonu veya resmi tatil günlerinde özel yer ve salonlarda tören yapılabilir.

    Tören Yerleri
    Evlenme törenlerinin ilgili makamlarca bu iş için tahsis edilmiş olan resmi salon veya yerlerde yapılması esastır.
    Ancak tarafların isteği üzerine;
    a)İkametgahlarda, özel bina veya salonlarda,
    b)Tutuklu veya hükümlüler için Cumhuriyet Savcılığınca izin verilmesi üzerine ceza veya tutukevinde,
    c)Hastalar için baştabibin veya müdürün izin vermesi üzerine hastanelerde, evlenme yapılabilir.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi
« Posted on: 01 Nisan 2020, 12:29:46 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi oyunlari, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi programi, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi oyunu indir, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi program yükle, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi download, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi istenmeyen tüyler, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi resimleri, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi haber, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi yükle, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi lazer epilasyon, Evlenmeye Itiraz, Usul Ve Süresi msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebek Emzirme Süresi Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1137 Son Mesaj 28 Haziran 2013, 23:16:55
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Biriyle Evlenmeye Nasıl Karar Verilir? Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1119 Son Mesaj 04 Temmuz 2013, 21:29:46
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Bakara Süresi Görmek Yeni
A - B - C
imge34 0 1063 Son Mesaj 26 Ağustos 2013, 16:22:09
Gönderen : imge34
Ilişkilerde 'yüz Göz Olma' Süresi 11 Ay 24 Gün Yeni
Aşk Yardım
-minel- 0 843 Son Mesaj 12 Şubat 2015, 20:00:20
Gönderen : -minel-