Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Doğumda Suni Sancı  (Okunma Sayısı 1471 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 30 Temmuz 2010, 19:27:14 »

Suni sancı nedir - rahim kasılmalarını artırmak - oksitosin hormonu - doğumun gecikmesi - geciken doğumda suni sancı uygulaması - suni sancı nasıl uygulanır - suni sancı hangi durumlarda uygulanır - suni sancının riskleri

Annenin rahim kasılmalarını kasılmalarını güçlendirmek amacıyla halk arasında “suni sancı” denilen oksitosin hormonu, serumla anneye verilir. Tıptaki adı "induksiyon" olarak bilinen suni sancı, başlamamış doğum ağrılarını başlatma girişimi olarak tanımlanabilir.


Normal doğum doğal bir süreç olduğundan, eylemin doğal olarak başlaması beklenmelidir. Bebek normal boyutlardaysa, annenin doğum kanalı ve kalça kemikleri de müsaitse, sancılar ve kasılmalar normal aralıklarla geliyorsa doğumun gerçekleşmesinde bir problem yoktur. Ama sancılar ve kasılmalar doğum için yeterli değilse, kasılmalara yardımcı olmak amacıyla suni sancı verilmektedir.

Bazen de doğum, beklenen zamanı geçirmişse ya da gebelikte riskli bir durum varsa ve doğum sancılarının kendiliğinden başlaması beklenmeden doğumun gerçekleşmesi gerekiyorsa yine suni sancı verilerek doğum başlatılır. Bu durumda suni sancı, ya doğum kasılmalarını başlatmak ya da kasılmalara destek olmak amacı ile iki farklı şekilde kullanılmaktadır diyebiliriz.

Doğumun başlaması "oksitosin" olarak adlandırılan hormon aracılığı ile olur. Oksitosin beyinden salgılanan ve ana görevi rahim kasılmaları ile sütün memeden dışarı atılmasını sağlayan hormondur.

Hamileliğin süresi tamamlandığında oksitosin doğal yollar ile salgılanır. Böylece doğum sancıları ve kasılmaları başlar. Suni sancıda da bu hormon kullanılır. Doğal bir hormon olması nedeniyle bebeğe ve anneye zararı yoktur. Bu olay sadece yetersiz olan olan doğal bir maddenin sentetik eşdeğerinin dışarıdan verilmesidir.

Suni sancı aşağıdaki hallerde uygulanır;

-Doğum kasılmaları çok zayıfsa ya da kesilmişse
-Plasentada yetmezlik varsa
-Rahim içinde gelişme geriliği söz konusuysa
-Bebeğin rahimde kalması sağlıklı değilse
-Su kesesi açıldıysa ve sancılar başlamamışsa
-Doğum tarihi geçmişse ve riskli döneme girildiyse
-Amniyon sıvısında azalma varsa

Suni sancının uygulanışı ilk olarak düşük dozda serum ile verilmesi ile başlar. Doz doktor tarafından belirli aralıklarla artırılır ve düzenli rahim kasılmaları sağlanır. Bu kasılmalar, doğal kasılmalardan daha şiddetli ve sıktır. Dolayısıyla 4-6 saat arası gibi bir sürede doğumun başlaması beklenir. Eğer doğum başlamaz, bebek kanalda ilerlemez ve istenen sonuçlar elde edilmez ise sezaryen yapılması uygun görülür.

Suni sancı aşağıdaki hallerde uygulanmaz;

-Çoğul hamileliklerde
-Plasenta aşağı yerleşmişse
-Fazla doğum yapmış kadınlarda
-Plasenta yetmezliğinde
-Eski sezaryeni dik olarak kesilmişse
-Baş ve doğum kanalında uyumsuzluk varsa
-Bebeğin rahimde normal durmadığı durumlarda

Suni sancı esasen doğal bir hormonun kullanılmasıdır ancak kullanımı sırasında bazı riskler vardır. Bu risklerin en başında geleni, rahmin oksitosin hormonuna beklenenden fazla yanıt vermesi ve dolayısıyla kasılamaların aşırı şiddetli ve çok sık olmasıdır. Bu durumda arada olması gereken gevşeme periyotlarının olmaması da anneyi zor durumda bırakabilmektedir. Kasılmalar esnasında bebeğe giden kan akışı engellenir ve oksijen miktarı da azalır. Bebek ve anne de sıkıntıya girmeden sezaryen doğum yapılmalıdır. Bu nedenle, suni sancı verilirken dozlar doktor ve hemşirelerin yakın kontrolünde uygulanması gerekir. Suni sancı süreci boyunca gerek rahim kasılmalarını gerekse bebek kalp atışlarını monitörden takip etmek mantıklıdır.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2011, 19:42:27 Gönderen : SagittariuS » Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Doğumda Suni Sancı
« Posted on: 12 Temmuz 2020, 22:19:57 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Doğumda Suni Sancı oyunlari, Doğumda Suni Sancı programi, Doğumda Suni Sancı oyunu indir, Doğumda Suni Sancı program yükle, Doğumda Suni Sancı download, Doğumda Suni Sancı istenmeyen tüyler, Doğumda Suni Sancı resimleri, Doğumda Suni Sancı haber, Doğumda Suni Sancı yükle, Doğumda Suni Sancı lazer epilasyon, Doğumda Suni Sancı msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Suni Yapma Çiçekler Nasıl Temizlenir Yeni
Ev Dekorasyonu
kezban62 0 1867 Son Mesaj 26 Haziran 2010, 12:50:54
Gönderen : kezban62
Doğumda Alınan Kilolar Nasıl Verilir Yeni
Diyet
kezban62 0 1206 Son Mesaj 25 Haziran 2011, 12:11:22
Gönderen : kezban62
Doğumda Bebekleri Karıştıran Hemşireye Hapis Cezası Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 752 Son Mesaj 10 Mart 2015, 09:37:47
Gönderen : -minel-
Doğumda Karnında Cep Telefonu Unutuldu Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 755 Son Mesaj 14 Mayıs 2015, 09:30:35
Gönderen : -minel-
Suni Taşlarla Yapılan Dekorasyonlar Yeni
Ev Dekorasyonu
-Trinity- 0 2252 Son Mesaj 11 Mart 2016, 22:11:33
Gönderen : -Trinity-