Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir  (Okunma Sayısı 1279 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 30 Ekim 2011, 18:47:07 »

    çocuklarda parmak emme alışkanlığı - çocuklarda parmak emme - çocuklarda parmak emme nasıl engellenir

    Annenin göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır…

    Parmak emmek, çocuğun yaşamının ilk aylarından itibaren görülebilen bir davranıştır. Bebeklerin veya çocukların rahatlamaya yönelik yaptığı bu davranış zaman içerisinde annenin olmadığı ve çocukların kendilerini sıkıntılı hissettiği her durumda karşımıza çıkabilir.

    Bebeklerin her ağlamasını ve rahatsızlık hissettikleri durumları emzirerek geçirmeye çalışmak zaman içerisinde kurulan bağın bağımlılığa dönüşmesini sağlamaktadır. Oysa onlarla iletişim kurmanın ve kendilerini rahatlat hissetmelerini sağlamanın birçok şekli bulunmaktadır.

    Anne göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir.

    • Uykuya geçişte ‘geçiş nesnesi’ dediğimiz oyuncak gibi benimseyebileceği objeleri yatağına koymak onu rahatlatacaktır.
    • Parmak emmeyi küçümsemek ve bebeği bu konuda utandırmak onları bu davranıştan kurtarmak için çözüm yöntemi olarak kullanılmamalıdır.
    • Sağlığı ve gelişimi ile ilgili kaygılar iyi ifadelerle anlatılmalı.
    • Bu anne ve çocuk arasında kazanılan bir savaşa dönüştürülmemelidir.
    • Olumlu davranışlarına odaklanmak, sözlü övgüler ve teşvik edici minik ödüller vermek bu tür davranışlardan kurtulması için daha uygun birer çözüm yöntemidir.

    Yaşının ilerlemiş olmasına rağmen hala parmak emme, tırnak yeme gibi davranışlar gösteren çocukların ortak özellikleri arasında, bu davranışları sıkıntılı hissettikleri durumlarda, kendilerini yalnız hissettikleri veya yetişkinler tarafından yönlendirilmedikleri anlarda bu tür davranışlara başvurdukları gözlemlenmektedir. Ayrıca arkadaşları ile vakit geçirmeyen, uzun süre yalnız kalan ve boş zamanını bireysel olarak geçiren çocuklarda bu tür davranışların sıklığı artmaktadır.

    Tırnak yeme, okul öncesi dönemde, öncelikle çevresindeki tırnak yiyen başka bir bireyi taklit ederek de başlayabilir. Çocuklarda stres yaratan durumlarda, duygularını ifade edemediği anlarda ve yetişkinlerinden gerekli ilgi ve değeri görmediklerini hissettikleri zamanlarda iç gerginliğini ifade etmek için yarattığı bir duruma dönüşebilir.

    Yoğun yaşandığını düşündüğünüz bu davranışları çözmeye çalışmadan önce aile sisteminizin işleyişine çocuğunuzla kurduğunuz ilişkideki karşılıklı duygu alışverişinize ve bütün bu davranışları etkileyebilecek başka faktörlerin olup olmadığına dikkatlice bakmak gerekir. Sıklıkla tekrar eden ve çocuğun sosyal uyumunu bozan davranışlarda ise bir uzmana başvurulması gerekir.

Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 20:28:17 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir oyunlari, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir programi, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir oyunu indir, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir program yükle, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir download, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir istenmeyen tüyler, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir resimleri, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir haber, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir yükle, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir lazer epilasyon, Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 2642 Son Mesaj 22 Kasım 2013, 17:49:35
Gönderen : xemgin
Çocukta Parmak Emme Yeni
Çocuk Gelişimi
kezban62 0 1438 Son Mesaj 16 Mayıs 2010, 15:31:28
Gönderen : kezban62
Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir Yeni
Çocuk Gelişimi
elze 0 1720 Son Mesaj 09 Mayıs 2012, 15:41:14
Gönderen : elze
Çocuklarda Önemli Bir Sorun: Parmak Emme... Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 0 1015 Son Mesaj 17 Mayıs 2013, 15:05:33
Gönderen : kezban62
Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Yeni
Genel Kültür
Milena 1 1909 Son Mesaj 29 Temmuz 2013, 17:42:03
Gönderen : gulmerve