Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir?  (Okunma Sayısı 1395 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Milena
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1175Üyelik Bilgileri
« : 25 Mayıs 2013, 16:10:45 »

Evrensel kültür: Farklı ırkları, farklı dilleri içine alan kültürdür. Bütün kültürleri içeren bir kültür çeşididir.Tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada sonraki kuşaklara iletmede kullanılan insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümü.

Ulusal kültür: Ulusal (milli) kültür, bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan ulusal (milli)kültürdür. Bir millete özgü bilgi, inanç ve davranışlar bütünü ile bu bütünün parçası olan maddi nesneler.Bir milletteki Toplumsal yaşamın dil, düşünce, gelenek, işaret sistemleri, kurumlar, yasalar, aletler, teknikler, sanat yapıtları gibi her türlü maddi ve tinsel ürününü kapsamına alır.

Tarihi eser Öneminin dokusu, kültürü hakkında ip uçları veren, geçmişten geleceğe armağan niteliği taşıyan sanat eserleridir.Tarihi eser geçmiş uygarlıklardan kalan kalıntı ve eserlere verilen genel bir addır. Eski uygarlıklardan kalan her kalıtının bir değeri vardır.
Tarihi eser denilince akla ilk,müzeler,kitaplar,kazilar,resimler,haberler,mak aleler ve eski dönemlerde yaşamış insanlardan günümüze gelen var oluş nedeni veya bazen ne oldugu bilinmeyen varliklarin arastirilmasi gelir..

Tarihi eserlerle yüzyillar öncesine kadar gidip, yasamlari,dinleri,giyimsekillerini , sehirlesme özelliklerini görebiliyoruz.Bu yüzdende Tarihi eserlerin ortaya cikmasi bizlerin gelecegi icin büyük önem tasiyor.Bu yönde bircok vakifta restore islemleri ile bulunan Tarihi eserleri gelecege tasima görevini yüklenmiş.
İcinde yasadıgımız cagda, bilim, sanat, kültür, medeniyet ve uygarlıgın gelisimini/ toplumların gecmisini simgeleyen müzecilik, aynı sekilde cesitli bilim dalları içinde etkinligini gösteren önemli bir kültür ve sanat faaliyetidir de. Müze calısmalarının önemli amaclarından biri, gecmise ait kültür, sanat, bilim yapıtlarını, tarihi eserleri ve doga nesnelerini toplama, inceleyerek, koruma, bunları toplumun hizmetine sunarak, gelecek nesillere önemli bir miras olarak bırakmaktır.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir?
« Posted on: 26 Haziran 2019, 07:46:45 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? oyunlari, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? programi, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? oyunu indir, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? program yükle, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? download, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? istenmeyen tüyler, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? resimleri, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? haber, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? yükle, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? lazer epilasyon, Evrensel Kültür, Ulusal Kültür, Tarihi Eser Nedir? msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kültür Başkenti Istanbul'a Kitap Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1565 Son Mesaj 03 Temmuz 2013, 08:41:44
Gönderen : Karaelmas
Kültür Uyumu Nedir ? Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1256 Son Mesaj 06 Aralık 2011, 21:24:27
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Paşabahçe Tarih - Kültür - Cam Koleksiyonu Yeni
Ev Dekorasyonu
kezban62 1 1844 Son Mesaj 05 Ocak 2012, 15:27:24
Gönderen : h!dden-_-world
Dil-kültür Ilişkisi Yeni
Türk Kültürü
M£LİK£:)) 0 1269 Son Mesaj 24 Ocak 2013, 12:54:39
Gönderen : M£LİK£:))
Milli Kültür Nedir? Ögeleri Nelerdir? Yeni
Genel Kültür
Milena 0 1278 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 16:13:12
Gönderen : Milena