Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır  (Okunma Sayısı 1044 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Milena
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1175Üyelik Bilgileri
« : 24 Mayıs 2013, 22:21:46 »

Bir Mısır medeniyeti oluşumu… Mısırlılar ölümden sonra yedniden dirilişe inanmış ve mumyalamayı ortaya çıkarmıştır.Ölüyü ikinci bir hayata hazırlamak için onu korumak ve hazır hale getirmek için mumyalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Tanrıları Osiris’in öldükten sonra birleştirilen parçalarıyla dirildiğine inanan Mısırlılar mumyalama işini fazlasıyla benimsemişler ve önem vermişlerdir.

Eski Mısırda insan tuhunun 3 bölümden oluştuğu düşünülüyordu; Ka,Akth,Ba. Ölüm sonrasında onu tekrar canlandırmak için onu korumaları gerektiğine inanıyorlardı. Ba adlı ruhu bir kuş ile betimlemişler ve onun kişinin kimliği,karakteristik özellikleri olarak ortaya koymuşlardır.Ba’nın özgür bir yapıya sahip olduğu ve mezara hapsedilemediğini sürekli çıkıp dolaşarak özgürlüğü yaşattığına inanmışlardır.Ka ise;onun birebir benzeriydi kolları kalkmış bir heykel olarak betimlenmiştir.Ka;insanı yansıtıyor ve ona benzetiliyordu,Ka vücuda,bedene yakın olmak zorundaydı bu yüzden mezarı terk edemez ve hep onun yanında kalmak zorundaydı. 3. ve son ruh Akth: O ölümsüzdür. Bağımsızdır. Öbür tarafa yolculuğunda bedene eşlik eder ve onun yanında bulunur alemler arasında istediği gibi gezinebilirdi.
Mumyalama işlemine gelecek olursak arkadaşlar bu işlem tam anlamıyla bilimsel bir çalışma bana göre ve detaylı bir şekilde irdelenmeli bunun hakkında birkaç şey söyleyeceğim sizlere.Mumyalama işlemi Eski Mısır’da herkes tarafından gerçekleştirilemezdi yakını bile olsa buna izin verilmezdi ve bu büyük bir suçtu,ölen kişiyi cerrahi ve dini eğitime tabi tutulmuş kişiler yapabilirdi. Mumyalamanın en yetkili kişisi Baş Rahip’ti ve bir maske ile görevini yapardı. Anubis’i simgeleyen bu maske onlara mumyalama işleminin doğru yapılıp yapılmadığını işaret eder ve yardımcı olurdu. Bir terazi olur ve ölünün kalbi bu teraziye konulur diğer kefeye ise bir tüy kişinin kalbi tüyden daha hafif olursa iyi bir hayat yaşadığı ve temizliği belirtilirdi…

Bir çengel yardımı ile burun kısmından beyin çıkarılıyordu ve yumuşak organlar alınıyordu önce, çürümeyi bu şekilde engelliyorlardı çökme riskine karşı ise tampon yardımıyla buralara destek sağlanıyordu. Kalp tekrar vücut içinde bırakılıyor, hesap günü için bu yapılıyordu. Vücut kurutulduktan sonra temizleme işlemi gerçekleştiriliyordu. Aromatik esanslar ve bitkilerle birlikte…Mumya maskesi ölen kişinin yüzüne benzetiliyordu böylece ruh onların inancına göre yüzü tanıyarak geri dönüyordu. Mumyalama işlemi sadece önemli kişiler ya da halk adına yapılmıyordu. Mısır halkı için önem arz eden hayvanlar ve canlılar için de bu işlem gerçekleştiriliyordu. Sonrasında ayinler eşliğinde ilahiler okunuyor ve dualar ediliyordu.Bu işlemler krallar ve önemli kişiler için tören şeklinde gerçekleşiyordu.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır
« Posted on: 26 Haziran 2019, 08:29:58 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır oyunlari, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır programi, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır oyunu indir, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır program yükle, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır download, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır istenmeyen tüyler, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır resimleri, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır haber, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır yükle, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır lazer epilasyon, Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Telekinezi Nedir Nasıl Yapılır Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 0 1642 Son Mesaj 24 Şubat 2011, 16:35:40
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Special K Diyeti Nedir Nasıl Yapılır? Yeni
Diyet
Mavi_Kiyamet 0 1398 Son Mesaj 12 Mart 2011, 20:00:33
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Yapılır Yeni
Estetik ve Plastik Cerrahi
kezban62 1 2156 Son Mesaj 01 Ekim 2012, 21:18:23
Gönderen : M£LİK£:))
Amniyosentez Nedir ? Nasıl Yapılır? Yeni
Genel Sağlık
Mavi_Kiyamet 0 1384 Son Mesaj 13 Ocak 2013, 09:34:04
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kolaj Nedir, Nasıl Yapılır? Yeni
Kadınca
imge34 0 1248 Son Mesaj 05 Temmuz 2013, 19:48:22
Gönderen : imge34