Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor  (Okunma Sayısı 1031 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
imge34
| Doktor |
*****
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1658Üyelik Bilgileri
« : 06 Temmuz 2014, 22:49:32 »

"Zayıflatıcı, gençleştirici, hastalıkları tedavi edici" olduğu iddiasıyla çeşitli ürünler satan internet siteleri Sağlık Bakanlığı kararıyla kapatılabilecek.

Yasaya aykırı şekilde sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar hapis cezasına çarptırılacak.

Sağlık Bakanlığı, internet üzerinden "her derde deva" diye bitkisel ve doğal iddiasıyla tanıtılan ürünlerle mücadele için yeni yaptırımları devreye soktu.

Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

DAHA AĞIR CEZALAR GELİYOR

Değişiklikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun geçen yıl Haziran ayında çıkardığı yönetmelik revize edilerek sağlık beyanıyla internet veya başka bir elektronik ortam üzerinden ürün satanlar hakkında daha ağır cezalar uygulanması hükme bağlandı.

Kurum tarafından, izinsiz veya verilen izne aykırı sağlık beyanıyla ürün tanıtım ve satışı yapılan internet siteleri tespit edilecek. Gerekli görülmesi halinde, ürün tanıtım ve satışında yer alan ifadelerin yönetmelik kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda bilimsel komisyonlardan görüş alınabilecek.

İNTERNET SİTESİ ERİŞİME ENGELLENECEK

İnternet veya başka herhangi bir elektronik ortam üzerinden, izinsiz veya izne aykırı sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün tanıtım veya satışının yapılması halinde, Kurum tarafından derhal erişimin engellenmesine karar verilecek, karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirilecek.

HAPİS VERİLEBİLECEK

Mevzuat hükümlerine aykırı sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlara 1262 sayılı Kanunun 19. maddesinin birinci fıkrası gereğince hapis verilebilecek.

Ayrıca yapılacak düzenlemeye aykırı davranıldığının tespiti halinde, Kurum tarafından düzeltme, tanıtımı ve piyasaya arzı durdurma veya toplatma kararı verilebilecek.

Kurumun kararı ürün sahibine tebliğ edilecek, ürün sahibi de Kurumun kararlarını ivedilikle yerine getirecek. Durdurma ve toplatma işlemi, ürün sahibi tarafından yapılacak.

Bu işlemler Kurum tarafından yapılabileceği gibi Kurumun talebi halinde ürünün piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu kurum veya kuruluşlar tarafından da uygulanabilecek.

Toplatılan ürünlerin imha edilmesine karar verilmesi halinde, bu işlemler üretici tarafından yapılabileceği gibi, masraflar üreticiye ait olmak üzere Kurum tarafından da gerçekleştirilebilecek.

Tanıtım veya satışların internet veya başka herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması halinde 1262 sayılı Kanun ile 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hükümleri gereğince işlem yapılacak.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 20:47:46 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor oyunlari, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor programi, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor oyunu indir, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor program yükle, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor download, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor istenmeyen tüyler, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor resimleri, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor haber, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor yükle, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor lazer epilasyon, Bu Ürünleri Satana Hapis Cezası Geliyor msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ölü Adama Hapis Cezası! Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 0 1479 Son Mesaj 27 Ocak 2011, 19:34:23
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Defne Joy Foster Davasında Kerem Altan'a Hapis Cezası Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
-minel- 0 695 Son Mesaj 13 Şubat 2015, 11:30:46
Gönderen : -minel-
Doğumda Bebekleri Karıştıran Hemşireye Hapis Cezası Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 738 Son Mesaj 10 Mart 2015, 09:37:47
Gönderen : -minel-
Penguen Çizerlerine 11 Ay Hapis Cezası Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 759 Son Mesaj 25 Mart 2015, 09:38:55
Gönderen : -minel-
Şilili Ressam Bu Görüntü Yüzünden Hapis Cezası Aldı Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 817 Son Mesaj 27 Nisan 2015, 08:09:45
Gönderen : -minel-