Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy  (Okunma Sayısı 1200 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
imge34
| Doktor |
*****
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1658Üyelik Bilgileri
« : 10 Ağustos 2014, 17:18:06 »

Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy

Ergenliğe erken giren kız ve erkek çocukların boyları kısa kalıyor. Mutlaka tedavi gerektiren erken ergenlik, hormon ilaçlarıyla durdurulabiliyor. Sanıldığının aksine, hormon ilaçlarının bir yan etkisi olmuyor ve ilaçlar kesildiğinde ergenlik devam ediyor.

Acıbadem Hastanesi Çocuk Endokrinoloji, Büyüme ve Ergenlik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, çocuklarda ergenliğe bağlı boy kısalığıyla ilgili soruları yanıtladı:

Erken Ergenlik Büyümeyi Nasıl Etkiler?

Erken ergenliğe giren hem kız hem de erkek çocuklar önce yaşıtlarından uzun oluyorlar. Ancak daha sonra boyları kısa kalıyor. Erken ergenlik mutlaka tedavi edilmelidir. Anne-babalar, çocukları için 'hormon verilmesinin zararlı olabileceğini' düşünebilirler ama endişeleri yersizdir. Ergenliği durduran ilaçlar kesildiğinde ergenlik devam eder. Çocukların beden ve ruh sağlığı için normal bireyler olarak büyümelerini sağlamak zorundayız.

Ergenlik Gecikmesi de Aynı Sorunlara Yol Açar mı?

Erkek çocuklarda 13.5-14 yaşına kadar hiçbir cinsel belirtinin başlamaması, yani testislerin büyümemesi; ergenlik gecikmesidir. Bu çocuklarda en büyük sorun, boy kısalığı tabii ki. Nedenine mutlaka bakılmalı, hormonal tetkikler yapılmalı ve genetik yönden de incelenmelidir.

Ergenlik Döneminde Boy Ne Kadar Uzuyor?

Kız çocukları 20-28 cm, erkek çocuklar ise 25-30 cm uzuyor. Ergenliğin ortalama 3-4 yıl sürdüğü düşünülürse, bu dönem içinde 6-12 aylık kısa zaman içinde hızlı boy artışı olur. Ergenlik döneminde, büyüme hormonu ile ergenliği uyarıcı hormonlar, çocuğun büyüyüp yetişkin olmasını sağlıyor.

Boy Uzunluğunun Normal Olup Olmadığı Nasıl Değerlendirilir?


Hangi yaşta olursa olsun, boy uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü; o andaki boyun hangi büyüme eğri diliminde olduğu ve büyüme hızıdır. Anne-babalar da çocuğun görünümündeki değişikliklerle büyümeyi takip edebilmeli. Her çocuğun kendine göre bir büyüme eğrisi var. Biz, büyüme sorunu ile gelen çocuğun, önce tıbbi geçmişini, aile bireylerinin ve çocuğun geçirdiği hastalıkları, beslenmesini sorarız. Sonra kol ve bacak uzunluğunu ölçüyoruz, vücut ağırlığı, boy ve baş çevresini alıyoruz.

Kısa Boy Teşhisini Nasıl Koyuyorsunuz?

Çıplak ayakla ölçülen boyun, yaş ve cinsiyete göre normal büyüme eğrilerinin alt sınırlarında (10 persantil altı) olması, kısa boyluluğun göstergesidir. Yıllık boy artışı da yaşa göre normalden az ise "büyüme hızı yetersiz" deriz. Yıllık büyüme hızı 1-2 yaşları arasında 12 cm, daha sonra ise 5-6 cm'dir. Aileler bu konuda uyanık olmak zorunda. Yapılan en büyük hata; anne ve babanın boyunu örnek gösterip, 'zaten sizin boyunuz da kısa, çocuğun boyu da ancak bu kadar olur!' demektir.

Boy Uzamıyorsa Önce Büyüme Hormonu Eksikliğine mi Baktırmalı?
Boy artışını direkt büyüme hormonu etkiliyor. Büyüme hormonunun eksik salgılanması diğer hormonların da eksik salgılanması demek olabiliyor, bazı hastalıklar nedeniyle beyin hasar görebiliyor,ışın tedavisi veya tümörler neden olabiliyor ama çoğu zaman nedeni bilinmeyen büyüme hormonu eksikliğine rastlıyoruz. Belli bir yaşa kadar normal büyüyen çocukta, boy artışında duraklama veya yavaşlama olabiliyor. Çocuk yaşıtlarından geri kalmaya başladığında büyüme hormonu eksikliği düşünüyoruz. Bu çocuklar, hafif kiloludur, yüzleri yaşlarına göre daha çocuksudur ve ergenliğe de geç girerler.

Büyüme Hormonu Eksikliği Söz Konusu İse Nasıl Bir Tedavi Uygulanıyor?

Teşhis için gerekli uyarı testleri, gece testi, kemik yaşının ölçümü gibi önemli tetkikler yapıldıktan sonra eksiklik söz konu ise büyüme hormonu vermeye karar veriyoruz. Bu uzun bir tedavi süreci. Hastalarımızın çoğu bu konuda sabırlı ve dikkatli davranmaya çalışıyor. Tedavi boyunca hasta her akşam yatmadan önce kendi kendine enjeksiyon yapıyor. Bu enjeksiyonlar, çocukların da kendi kendilerine uygulayabilecekleri kadar basit, iğneli ve iğnesiz olmak üzere tercihli olarak kullanılabiliyor. Ta ki, boy normal erişkin boyuna ulaşana kadar. Bu tedaviden çok olumlu sonuçlar alıyoruz.

Boy Uzaması Ne Zaman Duruyor?

Östrojen hormonunun büyüme kıkırdağını kapatma, yani kemikleştirme etkisi testesterona göre daha fazladır. Seks hormonları; önce boyun hızlı uzamasını sağlıyor, daha sonra da büyüme kıkırdaklarında kapanmaya yol açarak büyümenin durmasına neden oluyor. Seks hormonlarının boy artırıcı etkisini görebilmek için büyüme ve tiroid hormonlarının da normal düzeyde salgılanmasını sağlıyoruz. Ergenliğin son dönemlerinde büyüme kıkırdağının kemik uçlarıyla kaynaştığını görüyorsak, daha fazla büyüme olmayacak demektir. Yılda 1-2 cm uzama söz konusu ise boy uzaması duracak demektir.

Büyüme Hormonu Kullanmanın Riski Var mı?

Büyüme hormonu kullananlarda nadir de olsa görülen rahatsızlıklar, kullanmayanlara göre daha fazla değil. Eksikse yerine koyma şeklinde bir tedavi bu. Yani; normal salgılanırken üzerine daha fazla yükleme yapmıyoruz. Herhangi bir yan etkisi yok.

Tedavi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

Karşılanıyor. Bizde tedavi, Avrupa'ya göre daha ucuz.

Büyüme Hormonu Nedir?

Büyüme hormonu, büyüme, gelişme ve metabolizma gibi vücut fonksiyonlarının dengeli olarak çalışmasında, temel ve kritik bir hormondur. Bu hormon, doğumdan ergenliğin tamamlanmasına kadar boyuna uzamada anahtar rol üstlenir. Büyüme hormonu aynı zamanda, metabolik faaliyetlerin doğru yürütülmesi, protein sentezinin uyarılması, lipid ve karbonhidrat metabolizmalarının düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Kanda en yüksek büyüme hormonu oranı, uyku sırasında ölçülmektedir. Hem çocuklarda hem erişkinlerde uykunun başlamasından yaklaşık bir saat sonra, büyüme hormonu en yüksek değerine ulaşır.

Büyüme Hormonu Eksikliğinin Ana Belirtileri:

Kısa boy

Düşük büyüme hızı
Kemik yaşı gelişiminde gecikme
Hipoglisemi
Mikropenis
Tiz ses
Gecikmiş diş gelişimi
14 Yaşında Ama 8 Yaşında Gibi Gösteriyor

Diyarbakırlı Mahsun, ailesinin 7 çocuğundan biri. Diğer kardeşlerinden en büyük farkı boyu. Sekiz yaşındaki kardeşiyle aynı boya sahip. Ama o aslında 14 yaşında genç bir adam. Şu anda normal şartlar altında 1.65 cm boyunda ve 55-60 kilo olması gerekirken, henüz 1.22 cm boyunda ve 24 kilo. Tıbbi raporlarında; "büyüme hormonu eksikliği hastası" yazıyor. Mahsun, sınıfın en küçüğü olmaya daha fazla katlanamamış ve tedavi olmak için İstanbul'da yaşayan dayısının yanına gelmiş. Büyüme hormonu tedavisine başlamış ve yaşıtlarıyla aynı boyda olmayı iple çekiyor.

Önce Ergen Olacak

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, Mahsun'a uygulayacakları tedaviyi şöyle anlatıyor:

" Mahsun 14 yaşında ancak henüz ergenliğe girmemiş. Bu genç adamı öncelikle tedaviyle ergenliğe sokacağız. Çünkü kız veya erkek çocuklar 13.5 yaşında ergenliğe girmezse; ergenlik gecikmesi söz konusu diyoruz. Mahsun yaşıtlarına göre gelişme geriliği çekiyor. Bu tür çocukların, yaşıtlarına göre boyları kısa olur, cinsellikle ilgili herhangi bir dürtüleri olmaz. Biz hemen ergenliğini başlatıyoruz. Daha gecikirsek erişkin boylarında kısalık söz konusu olur. Ardından büyüme hormonu tedavisi ile boyunu uzatacağız. Çok geç kalınmış bir vaka da olsa, bu tedavilerin çok olumlu sonuçlarını görüyoruz. Hedefimiz boyunun 1.62 cm olması."
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27206

View Profile
Re: Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy
« Posted on: 22 Eylül 2020, 15:24:18 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy oyunlari, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy programi, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy oyunu indir, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy program yükle, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy download, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy istenmeyen tüyler, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy resimleri, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy haber, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy yükle, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy lazer epilasyon, Erken Ergenlik Eşittir Kısa Boy msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ergenlik Sivilcesinin Ilacı Tedavisi Yeni
Cilt Hastalıkları
kezban62 0 1195 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 14:41:52
Gönderen : kezban62
4 Kısa Yol Yeni
Diyet
Mavi_Kiyamet 1 1569 Son Mesaj 06 Ağustos 2011, 15:15:34
Gönderen : !aysun!
Ergenlik Sivilcesi :) Yeni « 1 2 »
Fıkralar
hulya_gs 14 11078 Son Mesaj 07 Mayıs 2019, 12:47:42
Gönderen : gayecik
Ergenlik Sivilcelerine Karşı Ahmet Marankinin Önerdiği Bitkisel Çözüm Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
kezban62 0 1641 Son Mesaj 18 Ağustos 2011, 20:09:49
Gönderen : kezban62
Erken Boşalma Nedir?erken Boşalmanın Nedenleri Ve Tedavisi Nasıl Olur? Yeni
Cinsel Yaşam
_dark_ 0 1537 Son Mesaj 21 Ağustos 2011, 11:16:37
Gönderen : _dark_