Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski  (Okunma Sayısı 2707 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
-Trinity-
Administratör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 483Üyelik Bilgileri
« : 05 Şubat 2016, 12:13:35 »

Uzmanlar, aşırı kahve ile alınan kafein miktarının günde 5-10 fincandan sonra sağlığı tehdit eden bir hale geldiğini bu durumlarda kafeinizm sendromunun ortaya çıktığını vurguladı.Günde 5-10 fincandan fazla kahve tüketiminin anksiyete (kaygı) ve panik atağı tetikleyebileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle hamilelerin aşırı tüketimden kaçınmaları gerektiği uyarısında bulunuyor.
 
Prof. Dr. Tayfun Uzbay, aşırı kahve tüketimi ile ortaya çıkan kafeinizm sendromunun sinirlilik, düzensiz kalp atışları ve iştah kaybına neden olduğunu söyledi.
 
Prof.Dr. Uzbay, günde 5-10 fincandan fazla kahve tüketimi ile kafeinizm sendromunun ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi:“Duyarlı bireylerde kulaklarda aşırı çınlama, orta derece delirium (akut beyin yetmezliği) ve aşırı eksitasyon gibi belirtilerle karakterize duyusal bozukluklara neden olabilir. Bu belirtiler anksiyete (kaygı) belirtilerine benzer ve ortaya çıkan sendrom ‘kafeinizm’ olarak tanımlanır. Kafeinizm Sendromu genellikle günlük 1000 mg’ın üzerindeki dozlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu dozda kafein miktarı, yüzde kızarma, sinirlilik, düzensiz kalp atışları, iştah kaybına sebep olabilir. Bu belirtiler oluştuğunda kafein tüketimini kesmek gerekir.”
 
Kafein yoksunluğu baş ağrısı yapıyor
Kafein yoksunluğuna yönelik en sık karşılaşılan sorunun baş ağrısı olduğunu belirten Prof. Dr. Uzbay, “Buna ilave olarak uyuşukluk, enerji azlığı ve yorgunluk, iş motivasyonunda bozulma, özgüven ve kendini iyi hissetme duygusunda azalmanın yanı sıra sinirlilik, çabuk öfkelenme, bulantı, soğuk ve sıcak basmaları, kaslarda ağrı ve sertlik hissi gibi istenmeyen birçok etki kullanış sıklığı, kullanılan doz ve kişinin bireysel özelliklerine bağlı olarak çıkar.” dedi.
 
Uzbay, günde 600 mg doz gibi yüksek doz kafeinin 6-14 gün arasında kullanılmasının “kafeine fiziksel bağımlılık gelişimi için yeterli bir süre” olduğunu belirterek “Bağımlılık gelişen kişilerde yoksunluk semptomları 12-24 saat içinde ortaya çıkmaya başlar ve 20-48 saatte en şiddetli seviyesine ulaşır.” dedi.
 
Aşırı tüketime dikkat edilmeli
Kafeinin anksiyete (kaygı) ve panik atak öyküsü olanlarda anksiyeteyi ve panik atakları tetikleyebildiğini de belirten Uzbay, “Bununla beraber aşırı düzeyde tüketilmedikçe normal dozlarda alınan kafeinin anksiyete ve panik atak üzerine önemli bir yan etkisi yoktur” dedi.
 
Gebelik döneminde kahve tüketimine dikkat
Uzbay, gebelik döneminde sürekli olarak kahve tüketilmesinin düşük riski yaratabileceğine dikkat çekerek “Günlük kafein tüketimi 300 mg’ı aştığında fötal gelişimi etkiliyor ve düşük riski oluşabiliyor. Emziren annelerde kafein süte geçerek bebek için tehdit oluşturabiliyor. Sonuç olarak gebelik ve emzirme dönemlerinde kafein tüketiminden ve kafein içeren içecek ve yiyeceklerden durmakta yarar var.” önerisinde bulundu.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27206

View Profile
Re: Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski
« Posted on: 27 Kasım 2020, 21:41:20 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski oyunlari, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski programi, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski oyunu indir, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski program yükle, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski download, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski istenmeyen tüyler, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski resimleri, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski haber, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski yükle, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski lazer epilasyon, Kahve Tüketiminde Panik Atağı Riski msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sürpriz Ikilinin Panik Gecesi Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
Karaelmas 0 1630 Son Mesaj 25 Mart 2013, 08:55:39
Gönderen : Karaelmas
Panik Atak Beliritleri Ve Tedavisi Yeni
Ruh Sağlığı
Milena 0 1220 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 20:14:52
Gönderen : Milena
Panik Yeni
Ruh Sağlığı
Milena 0 1130 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 21:12:55
Gönderen : Milena
Fergıe'den Isim Atağı Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
imge34 0 1259 Son Mesaj 20 Temmuz 2013, 09:20:09
Gönderen : imge34
Ay'ın Görüntüsü Panik Yarattı! Yeni
Güncel Haberler
-Trinity- 0 904 Son Mesaj 25 Kasım 2015, 09:15:07
Gönderen : -Trinity-