Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir  (Okunma Sayısı 2198 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 13 Ocak 2013, 09:55:37 »

Geç Gebelik Toksemileri Nelerdir? Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir? Preeklampsi Belirtileri, Eklampsi Belirtileri

Gebelik süresince görülen hasta­lıkların en tehlikelisi olan geç gebelik toksemileri hem anne, hem de çocuk için kötü sonuçlara neden ola­bilir. Özellikle doğum öncesi bakımın iyi yapılmadığı ülkelerde bu hastalık «çocuk ölümleri nedenleri» arasında ilk sı­rayı almaktadır. İşte bu nedenle doktor kontrolü sırasında en çok üze­rinde durulan hastalık, geç gebe­ik toksemileridir.

Eğer bu tehlikeye karşı doktorunuzun dediklerini tam ola­rak uygularsanız, sözkonusu hastalığa yakalan­mama şansınız %100'e yakındır.

"Eklampsi", Latince «yıldırım» demektir. Bu hastalığa tu­tulan kimse de tıpkı yıldırım çarpmışçasına krizler geçirir. Bu krizler sara nöbetine ben­zer. Hastada kol, bacak ve vücut kasılmaları olur. Gözler kayar, ağızdan köpük gel­meye başlar. Daha sonra şuur kaybı olur. Bütün bun­lar hem anne, hem de çocuk için çok tehli­kelidir. Krizlerin sık sık tekrarı anne ve çocukta oksijenizasyon bo­zukluğuna ve organlar­da yıpranmaya yol açarak kötü sonuçlar doğurabilir. Eklampsi krizlerin­den önce hasta preeklamsi denilen bir dev­re geçirir. Bu devrenin üç önemli belirtisi şunlardır:

1 -El, ayak ve vücuttaki şiş­ler (ödem), 2-Tansiyonun artması (gebelikte minimal 90 mm/Hg maksi-mal 140 mm/Hg üzerine çık­mamalıdır). 3-24 saatlik idrarda 0.3'den fazla albümin çıkması. Bu belirtilerden biri ya da birka­çı gebede görülürse, o zaman gebede preeklampsi durumu olduğu kabul edilir.

Bu arada hemen şunu belir­telim: Yukarda sözü edilen belirti­ler ancak doktor ve ebe kontroluyla ortaya çıkabileceğinden, ge­belik süresince kontrola gitmeyi hiçbir za­man ihmal etmeyin. Günümüzde bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekle birlik­te mevsimler, ırk, iklim ve beslenmeyle ilgisi olduğu ileri sü­rülmektedir.

Bu hastalıktan ne zaman kuşkulan­malı?

Gebeliğin son üç ayında aşağıdaki belirtileri kendinizde gö­rürseniz hiç vakit kaybetmeden doktorunu­za gitmelisiniz.

• Baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması,
• El, kol ve ayaklarda şişmeler­,
• Normalin çok üstünde kilo almak.

Eğer yukarda gösterilen belirtile­re rastladıktan sonra hemen doktorunuza başvurup onun dediklerini aynen uygularsanız, kısa zamanda şikâyetleriniz geçer ve gebeliğin en tehli­keli hastalıkla­rından birine yakalanmaktan kurtulmuş olursunuz.

Geciken vakalarda tedavi ço­ğu kez hastaneye yatırılarak ya­pılabilir. Hastalığınız henüz başlangıç durumun­da ise, doktorunuz si­ze yalnızca istirahat etmenizi ve tuzsuz bir rejimi önerecek, aynı zamanda si­zi daha sık kontrollara çağıracaktır.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir
« Posted on: 20 Mayıs 2024, 01:11:22 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir oyunlari, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir programi, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir oyunu indir, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir program yükle, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir download, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir istenmeyen tüyler, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir resimleri, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir haber, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir yükle, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir lazer epilasyon, Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Desibel Nedir? Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 1 2382 Son Mesaj 27 Temmuz 2010, 10:12:03
Gönderen : melek_03
Aft Nedir? Yeni
Cilt Hastalıkları
kezban62 1 3092 Son Mesaj 30 Temmuz 2010, 11:56:15
Gönderen : melek_03
Lif Nedir? Yeni
Diyet
Mavi_Kiyamet 2 3485 Son Mesaj 17 Temmuz 2013, 00:49:13
Gönderen : Karaelmas
Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? Yeni
Vücut Estetiği
kezban62 0 2346 Son Mesaj 17 Mayıs 2010, 18:50:04
Gönderen : kezban62
Ben Nedir? Tehlikeli Olanları Nasıldır? Et Beni Nasıl Aldırılır? Etkileri Nedir? Yeni
Vücut Estetiği
Milena 2 5929 Son Mesaj 05 Nisan 2014, 22:34:43
Gönderen : güldesteM