Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber!  (Okunma Sayısı 1059 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Karaelmas
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« : 02 Şubat 2013, 17:25:45 »

Uykuda nefes alışverişinin bir süre durması, gece boyunca horlama ve gündüz aşırı uyku hali gibi bulgularla ortaya çıkan 'uykuda solunum bozukluğunun' önemli bir sağlık sorunu olduğu belirtildi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Akkaya, hastanın tedavisinde tam sonuç alınamadığı durumlarda 'uyku meleği' olarak bilinen PAP isimli makinelere tabi tutulduğunu söyledi.

Uykuda solunum bozukluğunu, uyku esnasında solunumun 10 saniyeden fazla durması olarak tanımlayan Prof.Dr. Akaya, "Bir insanda saatte 5'ten daha fazla solunum durması varsa, bu uykuda solunum bozukluğu olduğunu gösterir. Bazı hastalar gece uykuda nefesinin durduğunu söyler. Bu tanıklı apne bulgusu olduğunu gösterir. Eğer nefes durması 30'un üzerindeyse bu hasta için ağır uyku bozukluğu teşhisi konulur" dedi.

Uykuda solunum bozukluğunun bir başka bulgusunun gündüz aşırı uyku hali olduğuna dikkat çeken Prof.Dr.Akkaya, şöyle konuştu: "Gece rahat uyunamadığı için gündüz hastalar sürekli uyku halindedir. Kişi uykuyu tam alamadığı, vücudu dinlenemediği için bu kişiler gündüz uyurlar."

TRAFİK KAZALARININ NEDENİ
Hastalar araç kullanırken uyudukları için trafik kazalarının meydana geldiğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akkaya, "Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden birisi de budur" dedi.

HORLAMA İŞİTME KAYBI OLUŞTURABİLİR
Üçüncü bulgunun hastaların horlaması olduğunu kaydeden Prof.Dr.Akkaya, şunları söyledi: "Hasta gece uyurken horlar. Horlamanın şiddeti, sayısı, frekansı çok önemlidir. Öyle horlama vardır ki, hastayı işitme kaybına kadar götürür. Horlama nedeniyle hasta dinlenemez. Hastada sempatik hiperaktivasyon gelişir. Bu da hastada ani tansiyon, şeker yükselmesine, ani kalp krizi ve inme denilen beyin kanamalarına yol açabilir. Uykuda solunum bozukluğu bir çok hastalığın altında yatan nedenlerden biridir."

Bazen hastada basit semptomlar görülebileceğine dikkat çeken Prof.Dr. Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu semptomları hasta genellikle ifade etmez. Örneğin hasta TV'nin ne zaman başına geçse uyuklamaya başlar. Bazen yemekten sonra hemen uyku hali gelişir. Hasta 'dinlenemiyorum, sürekli yorgunum' der. İşte sürekli halsizliğin nedenlerinden biri de uykuda solunum bozukluğudur. Sabah başağrısı, erkek hastalarda kısırlık, obezite, damar yetmezliği gibi pek çok sorunun altında uykuda solunum bozukluğu yatar."

UYKU MERKEZLERİNDE TEŞHİS MÜMKÜN
Uykuda solunum bozukluğunun tanısının konulması için hastada üç ana semptom görülmesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Akkaya, şunları kaydetti:

"Hastanın uykuda nefesi duruyorsa, gece horluyorsa ve gündüz aşırı uyku hali varsa o kişi de uykuda solunum bozukluğundan söz edilebilir."

Bu hastalığın derecesinin ölçülmesi için uyku laboratuvarları kurulduğunu anlatan Akkaya, sözlerine şöyle devam etti: "Bu laboratuvarlarda hasta gece boyunca üniteye bağlanır. Hastanın gece boyunca tüm hareketleri kaydedilir. 56 elektrotla tüm vücudun çalışması gece boyunca tespit edilir. Sabah bunların çalışması yapılır. Bu çalışma sonrası teşhis konulur. Nefes durması saatte 5-15 arasındaysa hafif, 15-30 arası orta, 30 ve üstü ağır solunum bozukluğudur. Hastaya tanı koyulduktan sonra uykusuzluk çektiği tespit edilen hasta psikiyatriye gönderilir. Hipersomya denilen aşırı uykuluk hali tespit edilebilir. Bazı hastalarda huzursuz bacak dediğimiz (uyku sırasında bacak atma, duvara vurma) dediğimiz sendrom tespit edilebilir. Yine horlamanın şiddeti tespit edilebilir. Tanıdan sonra hastanın üst solunum yolu sorunu varsa, burunda tıkanıklık varsa kulak burun boğaz tarafından incelenir. Huzursuz bacak sendromu varsa nörolojiye yönlendirilir. Diyabetik sendrom varsa dahiliyeye, diş bozuklukları varsa diş hekimine yönlendirilir. Görüldüğü gibi uykuda solunum bozukluğu 6-7 branşı ilgilendirir. Bu birimlerin birlikte çalışmasıyla hastanın tedavisi mümkündür"

'UYKU MELEĞİ' İLE TEDAVİ
Eğer hastada tam sonuç alınamazsa bu kez hastanın PAP denilen makinelere tabi tutulduğunu belirten Prof.Dr. Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Pozitif basınç makinesiyle hastaya maskeyi takarak hastanın gece boyunca nefes alıp vermesi sağlanıyor. Hasta nefesini alamadığı zaman bu maske basınç sayesinde nefes alıp vermeyi sağlıyor. Bu cihazlara halk arasında 'uyku meleği' deniyor. Uykuda ağır solunum bozukluğu teşhisi konulan hastaya pozitif basınç uygulandığında hasta kalktığında uykusunu aldığını, iyi dinlendiğini, halsizliğinin kalmadığını söyler."

YÜZ KİŞİDEN ALTISINDA GÖRÜLÜYOR
Uykuda solunum bozukluğunun tedavisinde önce tanının konması, hastalığın şiddetinin belirlenmesi, diğer branşlarla birlikte çalışılması ve PAP cihazları ile hastalığın yüzde 100 tedavi edildiğini bildiren Prof.Dr.Akkaya, "100 kişiden 6'sında bu hastalık görülebiliyor. Uykuda solunum bozukluğu olan hastalarda obezite ve yüksek tansiyon durumunda anı ölüm oluşabilir. Bu hastaların ileriki yaşlarda yaşam standartları düşer. Eğer hastalar uçak, tren, araç kullanıyorsa birdenbire uyku hali oluşması durumunda ölümlere yol açabilirler. Kritik görevlerde olanların mutlaka uyku bozuklukları yönünden araştırılması gerekir" dedi.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27197

View Profile
Re: Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber!
« Posted on: 26 Nisan 2019, 18:26:54 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! oyunlari, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! programi, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! oyunu indir, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! program yükle, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! download, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! istenmeyen tüyler, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! resimleri, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! haber, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! yükle, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! lazer epilasyon, Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sağlıkta Bir Kötü Haber Daha Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1078 Son Mesaj 29 Ocak 2013, 16:54:17
Gönderen : imge34
Çocuk Isteyen Tiryakilere Kötü Haber! Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
Karaelmas 0 1116 Son Mesaj 04 Şubat 2013, 09:09:59
Gönderen : Karaelmas
Facebook'a Kötü Haber! Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
M£LİK£:)) 0 906 Son Mesaj 29 Haziran 2013, 02:29:14
Gönderen : M£LİK£:))
Bu Telefonu Bekleyenlere Kötü Haber Geldi! Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
imge34 0 752 Son Mesaj 14 Ekim 2014, 20:52:10
Gönderen : imge34
Yeni Mac Mini ' Yi Bekleyenlere Kötü Haber! Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
imge34 0 804 Son Mesaj 21 Ekim 2014, 16:21:19
Gönderen : imge34