Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Holmes Adie Sendromu  (Okunma Sayısı 1416 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 10 Nisan 2013, 15:54:52 »

Holmes Adie sendromu nedir - Holmes Adie sendromu ne sıklıkla izlenmektedir - Holmes Adie sendromunun belirtileri - Holmes Adie sendromunun tedavisi

Holmes Adie sendromu nedir?
Holmes Adie sendromu gözün içine giden otonomik sinirlerde hasarın izlendiği bir hastalıktır. Hastalıkta göz bebeğinin (pupil) başlangıçta tek taraflı, takiben iki taraflı büyümesi izlenmektedir. İlerleyen süreç içinde göz bebeğini küçülten göz kaslarından başka, lensi kalınlaştırıp, incelten kasın siniri de tutulduğu için yakın görme bozulmaktadır. Göz bebeğinin küçülme özelliğinin bozulmasından dolayı büyür ve retinaya gelmesi istenenden daha fazla ışık gelir. Göze ışık tutulduğu zaman normalde küçülmesi gereken göz bebeği küçülemez. Buna Holmes Adie pupili adı verilir. Hastalık reflekslerde (derin tendon refleksleri) de kayıp yaparsa Holmes Adie sendromu adını alır.

Reflekslerde kayıp bir sorun oluşturur mu?
Hastalar bunu hissetmezler. Bu kayıp ancak hekim tarafından anlaşılabilir. Refleks kaybının hastalığın tanısı için gerekli olması dışında hasta açısından bir önemi yoktur. Kayıp genellikle kalıcıdır ve sıklıkla aşil refleksinden başlar.

Holmes Adie sendromu ne sıklıkla izlenmektedir?
Bu oldukça nadir bir sendromdur. Her yıl toplumdaki her 100.000 kişide 5 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık kadınlarda daha sıktır ve genellikle başlangıç yaşı 25-35 yaş civarındadır.

Holmes Adie sendromunun nedeni nedir?
Holmes Adie sendromu göz bebeğine ve lens kaslarına giden sinirin kümelendiği ganglion adındaki nöron yumaklarındaki hasar sonucu oluşur. Sebebi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte hastalığın altında yatan nedenin bağışıklık sisteminin yanlış çalışması olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de bu sendroma yakalanan hastaların önemli bir kısmında hastalık öncesinde bir viral enfeksiyon öyküsü alınmaktadır. Viral enfeksiyonların bağışıklık sistemini aşırı uyararak hastalığı tetikliyor olma olasılığı yüksektir. Holmes Adie sendromu nadiren başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında Sjögren sendromu, romatoid artrit, temporal arterit ve polinöropati sayılabilir.

Holmes Adie sendromunun belirtileri nedir?
Hastalık tek göz bebeğinde asimetrik büyüme ile başlar. Bu durum ilk olarak hastaların kendilerinden çok etrafındaki kişiler tarafından farkedilir. Takip eden süre içinde diğer göz bebeği de büyür. Hastalarda ışığa hassasiyet oluşur. Lense giden sinirin de tutulmasından dolayı yakındaki objelerin netliği bozulur. Zaman içinde sinirin kendini doğal yollarla onarması ile yakınmalar kısmen düzelir, ancak hastaların %10'unda sinirdeki hasar kalıcı olabilmektedir.

Holmes Adie sendromunun tedavisi var mıdır?
Holmes Adie sendromunda hastalığa yönelik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Işığa aşırı duyarlılığı olan hastalarda güneş gözlüğü kullanılması önerilir. Hastalığın ciddi bir tıbbi sorun oluşturmamasından dolayı sürekli bir tedavi verilmesi de aslında gerekli değildir. Ancak nadir de olsa Holmes Adie sendromuna neden olan başka bir sebep varsa neden olan hastalığa yönelik tedavi verilmesi gerekebilir.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27197

View Profile
Re: Holmes Adie Sendromu
« Posted on: 26 Mart 2019, 12:57:56 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Holmes Adie Sendromu oyunlari, Holmes Adie Sendromu programi, Holmes Adie Sendromu oyunu indir, Holmes Adie Sendromu program yükle, Holmes Adie Sendromu download, Holmes Adie Sendromu istenmeyen tüyler, Holmes Adie Sendromu resimleri, Holmes Adie Sendromu haber, Holmes Adie Sendromu yükle, Holmes Adie Sendromu lazer epilasyon, Holmes Adie Sendromu msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer: