Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Şaşılık Belirtileri Nelerdir  (Okunma Sayısı 1692 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« : 10 Nisan 2013, 16:02:06 »

şaşılık hakkında - şaşıığın belirtileri nelerdir - şaşılığın tedavisi var mı


Uzm. Dr. Serap Talaz, şaşılığın çocuklarda üçüncü boyut ve derinlik hissini yok ettiğini, erişkinlerde ise çift görmeye yol açtığını söyledi.

Serap Talaz, 2 gözünde aynı noktaya baktığını beynin 2 ayrı gözden gelen görüntüyü birleştirerek 3 boyutlu görüntü oluşturduğunu kaydetti. Şaşılık yaşandığında gözlerin farklı noktalara baktığını ifade eden Talaz, "Gözlerden biri tam karşıya bakarken ötekisi içe, dışa, yukarı ya da aşağıya kayar ve diğer gözden farklı bir noktaya bakar. Bu durumda gözlerden beyne 2 farklı görüntü aktarılır. Beyin ise yanlış yöne bakan gözden gelen görüntüyü yok sayar ve sadece karşıya bakan gözün ilettiği görüntüyü kabul eder. Sonuç olarak şaşı çocuklarda derinlik hissi oluşmaz, erişkinlerde ise çift görme meydana gelir. Çocukta şaşılık, kayan gözde görmenin azalmasına yani göz tembelliğine de (amblyopi) neden olur." şeklinde konuştu.

Şaşılığın en önemli belirtisinin gözde kayma olduğunu söyleyen Talaz, çocukların parlak gün ışığında kayan gözü kıstığını ve bu duruma bağlı olarak çocukların gözlerini düzgün tutabilmek için kendisine baş pozisyonu geliştirdiği vurguladı. Şaşılığın oluşmasında tek bir neden olmadığını söyleyen uzman doktor, problemli hamilelik dönemi, çocuğun gelişim süreci ve geçirdiği hastalıkların da etken olabildiğini kaydetti. Talaz, şaşılığın belirtilerini gözde meydana gelen kayma, baş ağrısı, çift görme, baş ve yüzün bir yana dönük olması olarak tanımladı ve şaşılık probleminin tedavisini şu sözlerle anlattı:

"Bazı tip şaşılıklar görme kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başladıktan sonra şaşılık düzelir. Hastanın gözünde tembellik var ise kapama tedavisi uygulanır. Cam ve özel cihazlar yardımıyla yapılan egzersizler Ortoptik tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile her 2 gözde görme yeteneği ve derinlik hissi kazandırılır. Botox tedavisi ile kaymaya neden olan kas içerisine botilinum toksin enjeksiyonu yapılır, gözde paralellik sağlanır. Ancak etkisi 6 ay kadardır ve daha çok sinir felcine bağlı şaşılıklar gibi özel durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Cerrahi müdahale de şaşılık ameliyatları çoğunlukla göz küresinin dışında yer alan kaslar üzerinde gerçekleşir. Şaşılığın düzeltilmesi ve gözler arasındaki paralelliğin sağlanması için çeşitli tekniklerle bu kasların güçleri arttırılır, azaltılır veya kasların etki noktaları değiştirilir. Yine erişkinlerde göz tembelliği, neurovizyon tedavisiyle tedavi edilir. Başarı oranı çok yüksek olan şaşılık operasyonlarında hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün normal hayatına dönebilir."

Çocuklarda göz muayenesinin yeni doğan döneminden başlayarak yapılmasını gerektiğine dikkat çeken Talaz, "İlk muayene yeni doğan odasında deneyimli bir hemşire veya çocuk doktoru tarafından yapılmalı. Daha sonra 6. ve 18. aylarda çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından genel göz sağlığı muayenesi yapılmalı. Bu dönem içinde ebeveynler göz kayması, kapak düşüklüğü, sık göz kırpma, gözlerini ovuşturma gibi normal dışı bir bulgu gördüklerinde göz doktoruna başvurmalı. Gözler tamamen normal görünümde olsa bile her çocukta 3 yaşında mutlaka ilk göz muayenesi yapılmalı." ifadelerini kullandı.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Şaşılık Belirtileri Nelerdir
« Posted on: 20 Mayıs 2024, 02:52:27 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şaşılık Belirtileri Nelerdir oyunlari, Şaşılık Belirtileri Nelerdir programi, Şaşılık Belirtileri Nelerdir oyunu indir, Şaşılık Belirtileri Nelerdir program yükle, Şaşılık Belirtileri Nelerdir download, Şaşılık Belirtileri Nelerdir istenmeyen tüyler, Şaşılık Belirtileri Nelerdir resimleri, Şaşılık Belirtileri Nelerdir haber, Şaşılık Belirtileri Nelerdir yükle, Şaşılık Belirtileri Nelerdir lazer epilasyon, Şaşılık Belirtileri Nelerdir msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Göz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir Yeni
Göz Hastalıkları
kezban62 0 1928 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 10:21:21
Gönderen : kezban62
Ödem Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Yeni
Cilt Hastalıkları
kezban62 0 1970 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 15:03:21
Gönderen : kezban62
Cinsel Sapkınlık Belirtileri Nelerdir Yeni
Cinsel Yaşam
-minel- 0 2048 Son Mesaj 19 Şubat 2015, 20:44:36
Gönderen : -minel-
Domuz Gribi Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Yeni
Genel Sağlık
-Trinity- 0 1511 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:57:18
Gönderen : -Trinity-
Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Yeni
Genel Sağlık
-Trinity- 0 1656 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:58:18
Gönderen : -Trinity-