Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Aşk Depresyondan Koruyor  (Okunma Sayısı 1258 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687



Üyelik Bilgileri
« : 21 Aralık 2011, 00:17:45 »

Aşk Depresyondan Koruyor
İçgüdüleri tarafından "önce kendini koruması ve düşünmesi" telkin edilen insanoğlunun egosunu adeta eriten bir duygudur; aşk... Ruhsal hastalıklardakine benzer bazı değişikliklerin vücudumuzda aşık iken de meydana gelmesine karşın psikiyatride bir hastalık olarak kabul edilmeyen ve bilimsel açıklaması yapılamayan aşk; insanı yaşama bağlayan bir faktör olabildiği gibi bazen marazi bir hale de dönüşebiliyor.

Aşığın kendini ve karşısındakini idealize ederek yücelttiğini karşısındakinin sivriliklerini aykırılıklarını yumuşattığını; hatta görmezden geldiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas bu duyguyu şu ifadelerle tanımlıyor:

"Gördüğümüze aşık olmayız aşık olduğumuzu görürüz. Belki de ilk kez bir başkasının iyiliği için gerçekten kaygı duyarız. O başkası 'ben'imizin önüne geçer. Neredeyse egomuz erir onunkinin içinde kaybolur. Bu ilginç bir duygudur sanki doğamıza da aykırıdır. Çünkü içgüdülerimiz bize önce kendini koru önce kendini düşün diye emretmiştir."

Doğamıza pek aykırı gibi görünmesine bakarak aşkın hastalık olup olmadığının akla geldiğini ifade eden Dr. Ayas aşığın ruh halini ise şöyle dile getiriyor:

"Gerçekten de ruhsal hastalıklardakine benzer bazı değişikliklerin vücudumuzda aşık iken de olduğu gösterilmiş; serotonin dopomin oksitosin gibi hormonların seviyelerinin değiştiği ispatlanmıştır. Yine de tüm bunlar aşkın hastalık olduğu anl..... gelmez elbette; çünkü sevgililer arasındaki duygu alışverişi sanıldığından karışıktır. Eşitlik ilkesine dayanmaz. Kartopu gibidir. Verdiğimizden çok daha fazlası bize geri döner. Seçilmiş olmak beğenilmiş olmak gibi ihtiyaçlarımız karşılanır seçip beğendiğimiz için. Bu evrende yalnız olmadığımızı hissederiz. Çünkü biraz da onun ayakları ile yere basarız daha sağlam olarak."

AŞK TUTKUYA DÖNÜŞTÜĞÜNDE KISKANÇLIĞIN GÜDÜMÜNE GİRİYORAşkın sahiplenme arzusu ve sonucunda bir çeşit eşitlik içinde birleşme arzusu olabileceğini dile getiren Dr. Ayas buradan hareketle 3 çeşit aşktan söz edilebileceğini kaydediyor. Aşk çeşitlerini 'hükmeden aşk' itaat eden 'adayıcı aşk' ve 'birleştiren aşk' şeklinde sıralayan Ayas "Her üçü de tutkuya dönüşebilir. Tutku sahiplenmenin son ve kesin halidir. Mutlak olarak sahip olunma ya da sahip olma isteğidir. Nietzsche köleleştiren tutku için şöyle der; sahip olduğuna dair daha ince kanıtlar ister kişi. Bize verdikleri değil aynı zamanda bizim için nelerden vazgeçebildiğini görme arzusudur. Dolayısıyla köleleştiren aşk aynı zamanda tüketen bir aşktır da. Aşk tutkuya dönüştüğünde kıskançlık ve nefretin güdümüne girer. Gazetelerin üçüncü sayfalarındaki cinayetlerin 'aşk cinayeti' değil 'tutku suçu' olduğunu unutmayalım" diyor.

Bazı aşkların hastalıklı bir hale gelip psikiyatrinin alanına girebildiklerini belirten Dr. Ali Ayas hastalık boyutu alan aşkları şöyle özetliyor:

"Erotomani (ki bir çeşit akıl hastalığıdır) en sık rastlananıdır. Genelde daha üst sosyoekonomik düzeydeki bir erkeğe karşı bir kadının hissettiği imkansız aşktır. Gerçekle ilgisi kopmuş olan kişi bu aşkı hayalinde (hezeyanlarına) büyütür; hatta bazen karşısındaki kişinin hayatını zehreder.

Don Juanizm de bir başka hastalıklı aşk türüdür. Aslında buna aşk demek pek doğru değildir. Olabildiği kadar çok kadınla çiftleşme arzusudur. Burada kadını elde etme arzusu 'dayanılmaz bir aşk'mış gibi yaşanır. Cinsel birliktelikten sonra ise ortada hiçbir duygu kalmaz."

Aslında aşkın fizyolojimizde yol açtığı değişikliklerin büyük bir kısmının iyileştirici özellikleri olduğunu vurgulayan Dr. Ayas "Aşk kalp hızımızı arttırır kan dolaşımını hızlandırır kişi kendini daha enerjik hisseder. Önceden aşılmaz gibi gördüğü sorunların üstesinden gelebilme gücünü kendisinde bulur. Fiziksel görünüm ve sağlığına daha dikkat eder. Spora başlar estetik bakımını aksatmaz. Dolayısıyla özgüveni artar ve kendini daha sağlıklı hisseder. Yine bazı hormon değişimleri kişiyi depresyondan koruyucu bir etki yapmaktadır. Dünyaya ve insanlara hoşgörüyle yaklaşır. Belki de 'aşkın uğur getirmesi' sözü bununla ilgilidir" diyor.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Aşk Depresyondan Koruyor
« Posted on: 03 Haziran 2020, 01:55:21 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Aşk Depresyondan Koruyor oyunlari, Aşk Depresyondan Koruyor programi, Aşk Depresyondan Koruyor oyunu indir, Aşk Depresyondan Koruyor program yükle, Aşk Depresyondan Koruyor download, Aşk Depresyondan Koruyor istenmeyen tüyler, Aşk Depresyondan Koruyor resimleri, Aşk Depresyondan Koruyor haber, Aşk Depresyondan Koruyor yükle, Aşk Depresyondan Koruyor lazer epilasyon, Aşk Depresyondan Koruyor msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Diş Fırçalamak Kalbin Koruyor Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
AnqeL_qiRL 1 1683 Son Mesaj 18 Ağustos 2011, 01:52:26
Gönderen : !aysun!
Diş Ojesi Gerçekten Çürüklerden Koruyor Mu? Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
kezban62 0 1217 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 18:24:27
Gönderen : kezban62
‘ Hurma Saç Dökülmesinden Koruyor ’ Yeni
Beslenme
imge34 0 2794 Son Mesaj 05 Temmuz 2013, 15:13:28
Gönderen : imge34
Limonata Ve Greyfurt Taştan Koruyor Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
imge34 0 1445 Son Mesaj 25 Temmuz 2013, 20:02:33
Gönderen : imge34
Yağlı Balık Dizleri Koruyor Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1280 Son Mesaj 15 Ağustos 2013, 17:15:58
Gönderen : imge34