Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir!  (Okunma Sayısı 7634 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 09 Aralık 2011, 18:05:22 »

Psikolog Özlem Kandemir Dr. Senai Demirci ile yaşamımızın en önemli yapı taşlarından birini oluşturan ve tüm zamanların en revaçta konusu olan evlilik hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi...

Evlilik ile ilgili konular son yıllarda insanların zihinlerini en çok meşgul eden konuların başını çekmekte. Evliler nasıl daha sağlıklı ve mutlu bir evlilik hayatı sürdürebileceklerini düşünürken bekarlar da eş seçimi evlilik kararı gibi konularda epey kafa yoruyor. Çünkü evlilik yaşamınızın kalitesine ve psikolojik tatmininize doğrudan etki eden bir mekanizmadır. Bu bağlamda evliliği yaşamın en büyük projesi olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte evlilik aslında olacakları tahmin ettiğimizi sandığımız ama en büyük sürprizleri iyisiyle-kötüsüyle yaşadığımız yer... Evlilik aynı zamanda hesap edilebilir olarak düşündüğümüz oysaki hesapsızca yaşanan bir süreç…
Psikolog Özlem Kandemir Dr. Senai Demirci ile yaşamımızın en önemli yapı taşlarından birini oluşturan ve tüm zamanların en revaçta konusu olan evlilik hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Mutlu evlilik aşk kadın-erkek açısından evliliğe ve cinselliğe yönelik yorum farklılıkları konuları sizin de ilginizi çekiyorsa buyurun söyleşide ki ayrıntılara:

Doktor yazar tv programcısı kimliklerinizin yanı sıra şimdi sizi "terapist" olarak da tanımaya hazırlanıyoruz. Bu eğilimi oluşturan düşünce ne oldu?
(Neden evlilik terapisi ve cinsel terapiler?)

Bu kimlikler arasında büyük bir çelişki yok. Doktorluğun devamı terapistliktir. Yazarlığın ilgi alanı da terapilerin konusuna denk geliyor. Televizyon için de hepsi birer çerçeve… Hekimliğimin hakkını daha çok insan-insan ilişkilerinin detayları üzerine çalışarak vermek istiyorum. Yazarlığın hakkını vermek de yakın ilişkilerin dinamiklerini izlemeyi gerektiriyor. Diğer taraftan insanın mutluluğu ile ilgilenen bir mümin olarak evliliklerde ve özellikle de cinsellikte çok ciddi savrulmalarımız olduğunu fark ettim. Cinselliğin hakkını vermenin “helal dairemizi” genişleteceğini ve harama direncimizi artıracağını ümit ediyorum. Gördüğüm kadarıyla Allah’ın helal ettiğini haram etme gibi haddimizi bilmezlikler yapmışız cinsellikte. Bu yüzden mümin bir terapist olarak cinselliğin hakkının verilmesini önemsiyorum ve önceliyorum. Cinsellik şükretmemiz gereken bir nimet. Bu nimet helal olarak ibadet şuuruyla yaşanmalı; kaçamak olarak ya da suçlulukla değil. “Şükrederseniz ziyadeleştiririm” ilkesi burada da geçerli.

Evlilik terapistleri son yıllarda en çok başvurulan uzmanların başını çekmekte. Evlilikler de tıpkı giderek yalnızlaşan ve atomize olan modern insan gibi çözülmeye ve tatsızlaşmaya başladı modern zamanlarda. Herkesten "mutlu evlilik var mıdır olabilir mi" sorusunu çok sık duymaya başladık artık. Mutlu evlilik dediğimiz şey ne ola ki acaba?

Kafamızda bir takım önyargılar var: İki iyi insanın ilişkisi mutlaka iyi olur. Bu yüzden iyi adam/kadın arıyoruz evlilik için. İşte iki önemli noktayı kaçırıyoruz burada. İki iyi insanın ilişkileri pekâlâ kötü olabilir. İlişkinin ayrıca iyi olması için çabalamak gerekiyor. İlişkide olanların iyi olması ilişkiyi iyi etmeye yetmiyor. Boşanan çiftler kişisel olarak iyi olarak tanımlıyorlar birbirlerini ama geçinemiyorlar. Demek ki iyi olmak yetmiyor. İkincisi iyi adam/kadın’ı ararken iyi adam/kadın olmayı ıskalıyoruz. İyi’yi bulmak için iyi olmak gerekiyor. İyi’yle iyi iyi kalabilmek için iyi’yi iyi tutacak emek vermek gerekiyor.

Hepimize evlilik “bir adam ya da kadın gelsin beni mutlu etsin” beklentisi olarak öğretildi. Dolayısıyla evliler ya da evlenecekler sadece mutlu edilmeyi bekliyorlar. Mutlu edilmeyi beklemek bir lokantada birlikte yemek yiyen herkesin hesabı başkasının ödemesini beklemesi gibidir. “Hesabı ben öderim…” diyen biri yoksa hesap ortada kalır. Oysa evlilik “ben bir adamı/kadını mutlu edebilirim” olgunluğuna eriştikten sonraki iştir. Yani mutlu evlilik mutlu etmeyi üzerimize aldığımız evliliktir.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir!
« Posted on: 16 Ocak 2021, 10:35:07 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! oyunlari, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! programi, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! oyunu indir, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! program yükle, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! download, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! istenmeyen tüyler, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! resimleri, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! haber, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! yükle, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! lazer epilasyon, Evlilik Aşkı Öldürmez Ama Evliler Aşkı Öldürebilir! msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Erkekler Aşkı Nasıl Görür ? Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1476 Son Mesaj 14 Mayıs 2010, 16:29:18
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Evlilik Aşkı Öldürür Mü? Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 3 3032 Son Mesaj 08 Şubat 2013, 09:03:30
Gönderen : Karaelmas
Yeni Aşkı Ile Gecelerde Yeni
Serbest Kürsü
Milena 1 1964 Son Mesaj 02 Mart 2011, 14:19:04
Gönderen : _dark_
Taşların Aşkı Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1834 Son Mesaj 15 Nisan 2011, 10:13:21
Gönderen : Zeyneqq
Ben Aşkı Satın Aldım Yeni
Aşk ve Sevgi Üzerine Resimli Yazılar
kezban62 0 1988 Son Mesaj 04 Ekim 2011, 12:54:41
Gönderen : kezban62