Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Tartışmanın Kuralları  (Okunma Sayısı 1776 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 08 Aralık 2011, 23:00:16 »

Bir çok çiftin sorunu tartışmayı başaramamak. Hatta konuşamamak. Her fikir ayrılığında konuşmanın kavgayla bitmesi. Evet bu ciddi bir sorun. İşte sırf bu nedenle seanslarımda öncelikle doğru iletişim dilini anlatmaya çalışıyorum.

Hayat bu. Her zaman sorunlarımız olacak. Fikir ayrılıkları yaşayacağız. Doğru iletişim dilini kullanabiliyorsak kavga etmeden tartışmayı başarabiliyorsak sorun yok. Ne güzel. Problemleri medeni bir şekilde aşabiliriz demektir.

Ancak her çiftin tartışma ile ilgisi algısı farklı. Bu sebeple konu başlıklarını belirlemekte fayda var;

· En seviyeli tartışma eşinizle yaptığınız olmalı;
Öncelikle yabancı insanlara "ayıp etmemek" üzerine kurulu bir mantık yapımız var. En çok anlayışı en yakınımızdan bekleriz öfkemizi en rahat ona sarf ederiz. Elbette beklentilerin yüksekliğinden de kaynaklanıyor bu rahatlık. Oysa en "ayıp" etmeyeceğimiz insan eşimiz olmalı. Evet tartışabiliriz. Sonunda anlaşırız ya da anlaşamayız. Ancak her halükarda kelimelerimizi özenle seçmeliyiz. Bugün öfkeyle söylenebilecek tek bir kötü kelime yarının güzel anlarını sunileştirir. Bu gün kontrolsüzce çıkan bir söz yarın içinizden gelerek sarf ettiğiniz bir sevgi sözcüğünü gölgeleyecektir.

· Tartışmak kötü değildir;
Tartışmak yanlış ya da kötü değildir. Seviyeli bir tartışmanın gerekli olduğunu bile söyleyebiliriz. Tartışmanın çok yanlış ve zarar verici olduğunu düşündükleri için sırf tartışmamak uğruna bir çok sorunun üstünü örten bir çok sıkıntıyı içinde biriktiren çiftler var. Sonunda bakıyorlar ki evet hiç tartışmamışlar. Ama tutku da beklentiler de bitmiş gitmiş. Oysa dozunda ve seviyeli tartışmalarla harcayacakları negatif enerji birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayabilirdi. Küçük sarsıntıları engellemek kocaman bir depreme sebep olabiliyor.

· Sık sık farklı konularda tartışmanın tehlikesi;
Bizi zorlayan çoğu zaman ortak bir karar gerektiren ancak üzerinde mutabık kalmayı başaramadığımız konu veya konular olabilir. Karar verene kadar sıklıkla üzerinde konuşabilir zamana yayabiliriz. Ancak somut problemler olmadığı halde sık sık gündelik konularda anlaşmazlık yaşayan çiftler kısa dönemde bunu ilişkinin kimliği haline getiriler. Tanımlarken "incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle " diye açıkladığımız durumlarla ilgili sık tartışmalar ilişkiyi yorar ve agresif kimlikler oluşturur.

· Asla üçüncü kişilerin yanında tartışma;
İnsan egosu kırıldığında saldırganlaşır. İkili tartışmalarda kolayca telafi edilebilecek eleştirilerin algısı üçüncü kişilerin yanında hep daha ağır olur. Başkalarının yanında tartışmak ilişkiye kalıcı hasarlar verebileceği gibi gelebilecek objektif olmayan yorumlar haksız "haklılık"ları alevlendirebilir.

· Tartışmalarda tek konuya odaklanmak;
Yapılan en büyük hatalardan biri tartışmalarda mevcut sorunun içine başka konuları da karıştırmaktır. Eleştirilere verilen "sen de bunu yapıyorsun" yada "geçen hafta da bunu yapmıştın "gibi karşılaştırmalar konuyu çözümsüzlüğe iter ve ana konudan uzaklaştırır. Sonuç sadece bir çok ayrı konuda sarf edilen karmakarışık cümlelerle dolu bir kavgaya döner.

· Tartışma kavgaya döndüğünde durmayı başarabilmek;
Tartışma alevlenip gerilim arttığında durmak zordur. Oysa hepimiz tecrübe etmişizdir ki kavga esnasında hiçbir sorun çözülmez. Ya pes edilir ve gerginlik uzamasın diye alttan alınır ya da hiç de çözüm olmayacak küslükler başlar. Gerilim arttığında durup konuyu daha sakin bir zamanda tartışmak üzere erteleyebilmek bir meziyettir.


· Haklılığın önemi yok;
Unutmayın ki mahkemede değilsiniz. Tartışmayı kazanmak haklı çıkmak gibi kavramları eleyin. Önemli olan her iki tarafı da huzurlu kılacak bir çözüm bulmaktır. Tartışmalarda haklı çıkmak mutluluk getirmeyecek sevdiğiniz insanın yüzü gülmediğinde huzur duymayacaksınız. Önemli olan haklı olmak değil mutlu olmaktır.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Tartışmanın Kuralları
« Posted on: 04 Haziran 2020, 23:28:52 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tartışmanın Kuralları oyunlari, Tartışmanın Kuralları programi, Tartışmanın Kuralları oyunu indir, Tartışmanın Kuralları program yükle, Tartışmanın Kuralları download, Tartışmanın Kuralları istenmeyen tüyler, Tartışmanın Kuralları resimleri, Tartışmanın Kuralları haber, Tartışmanın Kuralları yükle, Tartışmanın Kuralları lazer epilasyon, Tartışmanın Kuralları msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sağlıklı Beslenme Kuralları Yeni
Diyet
Mavi_Kiyamet 1 2219 Son Mesaj 09 Mayıs 2010, 21:17:54
Gönderen : kezban62
Doğru Makyajın Kuralları Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1312 Son Mesaj 14 Mayıs 2010, 17:32:40
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kaliteli Tartışmanın Püf Noktaları Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1402 Son Mesaj 04 Eylül 2010, 23:47:31
Gönderen : kezban62
Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Beslenme Kuralları Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
*Dantes* 0 1337 Son Mesaj 06 Şubat 2012, 19:17:52
Gönderen : *Dantes*
Evliliğin Altın Kuralları Yeni
Evlilik Ve Aile
kezban62 0 1653 Son Mesaj 12 Mayıs 2012, 19:44:15
Gönderen : kezban62