Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler  (Okunma Sayısı 1341 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 07 Mayıs 2010, 00:51:58 »

Doğumsal kalp hastalığı olan bebekler

Türkiye'de her yıl 3000 ile 3500 doğumsal kalp hastalığı olan bebek dünyaya geliyor. En sık görülen hastalıklar arasında Fallot Tetralojisi, yani mavi çocuk hastalığı da var.Çocuklarda sık görülen diğer hastalıklar arasında ise kalbin kulakçıklarında delik (ASD-artrial septal defekt) ve kalp karıncıklarında delik (VSD- ventriküler septal defekt) yer alıyor. Aileler, bu hastalıklarla mücadele eden çocuklarına hangi ameliyatların, ne zaman yapılması gerektiğini merak ediyor.

International Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Süleyman Özkan, doğumsal kalp hastalığıyla doğan bebeklerin ne zaman ameliyat edileceğine ilişkin şu bilgileri veriyor:

Doğduğunda ameliyat olacaklar: Atreziler, kalpten kanın vücuda ya da akciğere gitmeme durumunun olduğu hastalardır. Ameliyat sırasında bu hastalara ek damar konuluyor ya da kapaklar açılıyor. Anjiyografi esnasında da bu hastalara müdahale şansı mevcut.

Doğduktan sonra ilk 5–15. günde olacaklar: Büyük arter transpozisyonu (TGA) denilen, damarların ters çıktığı bu ameliyatta başarı oranı yüzde 95’i geçiyor. Üçüncü ayda ameliyat yapılırsa başarı oranı yüzde 50’ye kadar düşebiliyor.

İlk bir ayda olması gerekenler: Damarları ters ve kalbinde delik olanlara, ilk bir ayda ameliyat gerekiyor. Üçüncü aydan sonra olursa başarı oranı düşüyor çünkü akciğer dokusu yüksek basınç altında bozulmaya başlıyor.

ASD ve VSD’nin beraber olduğu AVSD’ler: 3-6 ayda ameliyat edilmesi en doğrusudur. Daha sonra yine yüksek akciğer basıncı problem yaratıyor.

Kalbinde delik olan, kalp yetmezliği nedeniyle kilo alamayan, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu olanlar: Delik birden fazla veya çok büyük olabilir. Çünkü kanın akciğere bir defa gitmesi gerekirken delikten geçip normalden 3–6 kat fazla gitmesi durumu gerçekleşiyor ve akciğer bu yükü taşıyamıyor, kalbin iş yükü artıyor ve kalp yetmezliği gelişiyor. Altı aydan sonra akciğer hasarına neden oluyor, 7–8 yaşında ameliyat şansı neredeyse kalmıyor. Bu hastaların bir yaşın altında ameliyat olmaları önem taşıyor. Bazen bir yaşına kadar beklenebiliyor, delik küçükse kendiliğinden kapanabiliyor. Ancak bu nadir bir durum. Bunu hekimle çok iyi konuşmaları ve hasta takibinin çok iyi yapılması gerekiyor. Her delik ameliyatla kapatılmak zorunda değil, anjiografik yöntem vasıtasıyla damar içinden girilerek de bazı delikler kapatılabilir. Akciğere zarar vermiyorsa çocuğun belli bir kiloya gelmesi beklenip uygun kiloda olması sağlanıp delik kapatılabilir.

İki yaşından sonra ameliyat olması gerekenler: Kalbin bir bölümü gelişmemiş hastalardır, aşamalı yapılabilir, 6 ay bir yaş arasındayken birinci basamak, iki yaşındayken kalıcı palyasyon dediğimiz son aşama ameliyatlar yapılabilir. Kalbin tam anlamıyla düzeltilmesi mümkün değildir.

Doç. Dr. Süleyman Özkan bunların dışında çocukluk döneminde görülen kalp kapak hastalıklarına da dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

“Her kapağa göre ameliyatın dönemi farklıdır. Tüm çocukluk çağlarında görülebilir, kapak hastalığın durumuna göre değerlendirilir; bebeklik çağında ameliyat edilebilir, balonlarla geçici ameliyatlar yapılabilir veya ilerde kapak değişimi ya da tamiri yapılabilir. Bazıları ilkokul çağına kadar bulgu vermeyebilir. Çocuğun kalbinde dört kapakçık bulunuyor; her kapakçığın kalbe verdiği zarara göre ameliyat yaşı belli olur. Takibi gerekir ve 5–10 yıl sonra kapak değişimi ameliyatına gidilebilir.

Bunların yanı sıra kalbi saran zarın hastalıkları da olabiliyor. Perikard (kalp zarı) ve myokard hastalıkları (kalp kasının hastalıkları), kalp nakline kadar gidebiliyor. Bu durumlarda çocuklarda kalp nakli yapılabiliyor ve gayet iyi sonuçlar alınıyor."
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27206

View Profile
Re: Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler
« Posted on: 25 Kasım 2020, 18:47:38 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler oyunlari, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler programi, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler oyunu indir, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler program yükle, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler download, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler istenmeyen tüyler, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler resimleri, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler haber, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler yükle, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler lazer epilasyon, Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bebekler msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebekler De Depresyona Giriyorlar! Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 2429 Son Mesaj 28 Şubat 2011, 00:12:35
Gönderen : KadincaForum
Riskli Hamilelikler Ve Riskli Bebekler Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
KuraLsız_Kız 2 2225 Son Mesaj 10 Nisan 2013, 15:42:10
Gönderen : kezban62
Doğumsal Deri Lekeleri Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
Doç. Dr. Serpil 1 1885 Son Mesaj 12 Mart 2011, 13:21:27
Gönderen : Azeri_Güzeli
Fallot Tetralojisi-mor Bebekler-mavi Hastalık Yeni
Çocuk Sağlığı
imge34 0 1526 Son Mesaj 15 Ocak 2013, 21:22:03
Gönderen : imge34
Tüylerinde Kalp Olan Kediler Yeni
Hayvanlar Alemi
-Trinity- 0 902 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:43:49
Gönderen : -Trinity-