Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları  (Okunma Sayısı 1464 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 06 Mayıs 2010, 20:22:22 »

Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları

Bazen bebekler kalp yapılarında anormalliklerle dünyaya gelirler. Bu nedenle doğumdan sonra ve küçük yaşlarda çocuklar dikkatle muayene edilmeli ve okullarda kontroller sürdürülmelidir. Konjenital kalp hastalıkları adı altında toplanan bu bozuklukların çoğu çocukluk sırasında daha kolay tedavi edilebilir. Bunların nedenleri bilinmemekle birlikte, hamile olduğu saptanan kadınların "taliodomid" gibi ilaçlar ve kızamık (rubella) gibi hastalıklardan kaçınması gerekir.

En yaygın bozukluk, aortik valfta gözüken anormalliktir ve küçüklükte çok rahatsızlık vermese bile ileride ciddi sorunlar yaratabilir. Benzer bir anormallik de pulmoner valfta ortaya çıkabilir. Bundan başka kalbin sağ ve sol tarafının bağlantılı olması türünde bozukluklar da vardır. Bildiğiniz gibi kalbin iki yanı birbirlerinden ayrı çalışan iki pompadır ve normalde aralarında hiçbir bağlantı yoktur. Kalbin sol tarafındaki basıncın daha yüksek olması nedeniyle, aradaki herhangi bir delik, kalbin sol tarafından sağına anormal bir kan akışına neden olur; bu kan, akciğerlerden kalbin sol tarafına geri döner. Sonuç olarak vücutta dolaşan kanla akciğerlerdeki kan miktarı aynı olmaz (normalde akciğer ve vücuttaki kanın aynı miktarda olması gerekir). Akciğerlerdeki kan akışı aşıırı miktarlara ulaşır ve tedavi uygulanmazsa ilerde akciğerlerde düzeltilmesi olanaksız bozukluklara yol açar. Onun içindir ki, erken teşhis hayati önem taşır. Kalbin iki yânını ayıran yapıya "septum" denilir. Delikler, atria (atrial septal bozukluk) ile ventriküller arasında (ventriküler septal bozukluk) veya akciğerlere kan taşıyan atardamarlar arasında (duktus arterioz) görülebilir.

Bu delikler, ameliyatla kapatılabilir. Söz konusu ameliyat, öbür kardiak ameliyatlarının tersine hastalığı tamamen ortadan kaldırır.
Doğuştan gözüken bazı hastalıklar daha da kar*maşık olabilir. Örneğin ventriküler septâl bozuklukla pulmoner valfın daralmasının —stenoz— karışımı ciğerlere giden kanın çok az düzeyde olmasına neden olur veya pulmoner atardamarla aortanın yanlış ventriküllere bağlı olması durumu, yani transpozis-yon görülür. Her iki bozukluk, toplardamarlardaki kanın atardamarlardaki kana karışmasına yol açarak hastanın cildinin mavileşmesine (siyanoz) neden olurlar.

Bu iki bozukluk kalp ameliyatlarıyla düzeltilebilir, bozukluğun etkilerini azaltan ama tümüyle ortadan kaldırmayan cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu tür hastalıklara uygulanacak kalp ameliyatları çok kolay değildir. Başarı, cerrahın yeteneğine ve sorunun ağırlığına bağlıdı
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27206

View Profile
Re: Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları
« Posted on: 25 Kasım 2020, 17:53:01 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları oyunlari, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları programi, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları oyunu indir, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları program yükle, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları download, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları istenmeyen tüyler, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları resimleri, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları haber, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları yükle, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları lazer epilasyon, Doğuştan Olan Kalp Hastalıkları msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kadınların Vazgeçilmezi Olan 22 Şey Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1383 Son Mesaj 30 Ekim 2011, 17:47:41
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Doğuştan Belkemiği Bozuklukları Yeni
Çocuk Sağlığı
Milena 0 1289 Son Mesaj 22 Eylül 2013, 19:48:06
Gönderen : Milena
Doğuştan Yetenekliyim Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 892 Son Mesaj 02 Ekim 2013, 20:33:50
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir Yeni
Kalp ve Damar Hastalıkları
imge34 0 1475 Son Mesaj 29 Nisan 2014, 10:22:06
Gönderen : imge34
Tüylerinde Kalp Olan Kediler Yeni
Hayvanlar Alemi
-Trinity- 0 902 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:43:49
Gönderen : -Trinity-