Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı  (Okunma Sayısı 999 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 07 Mayıs 2010, 00:22:35 »

Kadınlarda uykusuzluk ve kalp sağlıgı

İngiliz bilim adamlarının yürüttüğü çalışma, yeterince uyumayan kadınların, erkeklere oranla daha fazla kalp sorunu yaşadıklarını ortaya koydu.Warwick Üniversitesi ile Londra Kolejinden uzmanların hazırladıkları, Amerikan Uyku Dergisi'nde yayımlanan araştırmaya göre, önerilen 8 saatlik süreden daha az uyuyan kadınlar, kendileri gibi az uyuyan erkeklere oranla kalp hastalıklarına daha fazla maruz kalıyor.

Araştırmaya göre, günde 8 saat uyuyan kadınlarda, uyumayan kadınlara oranla, koroner kalp hastalıklarıyla bağlantısı olduğu belirtilen Interleukin-6 (IL-6) seviyesi düşük seyrediyor.

Kardiyovasküler hastalıkların gelişinin habercilerinden kabul edilen C-Reaktif Protein (CRP) seviyesi, beş saat ve daha az uyuduklarını belirten kadınlarda, gözle görülür seviyede yükseliyor.

Araştırmanın baş yazarı Doç. Dr. Michelle Miller, uyku yetmezliği çekenler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda, az uyuyan bireylerin dolaşım sistemlerinde kardiyovasküler risk oluşturacak bazı bulgulara ulaştıklarını kaydetti.

Beş saatten az uyuyan bireylerin, ''kardiyovasküler hastalıklardan ölme risklerini artırdıklarını'' belirten Miller, elde edilen bulguların, uyku saati 8'e ulaşanlarda tehlikeli seviyenin altına indiği bilgisini verdi.

Çalışmalarının, kadın ve erkeklerde, dolaşım sistemine ilişkin bulgular ile uyku süreçleri arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk kapsamlı çalışma olması bakımından önem teşkil ettiğini ifade eden Miller, araştırmanın 35-55 yaş arasında 4 bin 600 kadın ve erkek üzerinde yürütüldüğünü anlattı.

Miller, araştırmada, az uykunun iki cinsiyete de zarar vermekle birlikte, kadınları daha fazla etkilediği sonucuna vardıklarını bildirdi.

IL-6 ve CRP seviyelerinin, kadın deneklerde, erkeklere oranla ''daha sinyal verici düzeyde'' seyrettiğini ifade eden Miller, bu alanda yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yetersiz uyku kadar, aşırı uyumanın da insan sağlığı için risk oluşturacağına dikkati çeken Miller, günde 8 saat uykuyu tavsiye ettiklerini belirtti.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27196

View Profile
Re: Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı
« Posted on: 19 Şubat 2019, 03:18:36 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı oyunlari, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı programi, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı oyunu indir, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı program yükle, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı download, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı istenmeyen tüyler, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı resimleri, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı haber, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı yükle, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı lazer epilasyon, Kadınlarda Uykusuzluk Ve Kalp Sağlıgı msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebeklerde Uykusuzluk Problemi Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 2209 Son Mesaj 02 Eylül 2010, 16:07:08
Gönderen : TwiLighT
Uykusuzluk Çekenlere Kötü Haber! Yeni
Genel Sağlık
Karaelmas 0 1034 Son Mesaj 02 Şubat 2013, 17:25:45
Gönderen : Karaelmas