Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir  (Okunma Sayısı 1501 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
imge34
| Doktor |
*****
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1658Üyelik Bilgileri
« : 29 Nisan 2014, 10:22:06 »

Kalp-damar anomalilerin doğuştan belli olduğunu söyleyen Kardiyolog Doç. Dr. Tayfun Açıl, konjenital kalp hastalıklarının mutasyon gibi genetik anormallikler sonucu olabildiğini ancak kalıtımsal olmayabileceğini belirtti.

Kalıtımsal kalp hastalıkları; damar sertliği, kalp kası hastalığı ve kalpteki ritim bozuklukları olarak üçe ayrıldığını belirten Acıbadem International Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, bu hastalıkların, mutasyon gibi genetik anormallikler sonucu olabilmekle beraber, kalıtımsal olmayabildiğini vurguladı. Açıl, "Yani, konjenital kalp hastalığının bir bireyde görülmesi, bu hastalığının daha sonraki nesillere kalacağı anlamını taşımaz" dedi.
Ailesinde koroner arter hastalığı öyküsü olanların risk durumlarının belirlenmesi bakımından muayene ve tetkikin önemine işaret eden Açıl, damar sertliği bakımından risk faktörü olan şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obezite, fiziksel hareketsizlik ve sigara içiciliğiyle mücadele etmek gerektiğini kaydetti.
Kalp ritim bozukluklarının nedeni bilinmemekle beraber, bazılarının kalp hücrelerindeki iyon kanallarının genetik bozukluğundan kaynaklanabildiğini belirten Açıl, kalp hastalıklarını genetik yönden irdelerken hastaların birinci dereceden akrabalarının hastalıklarını sorguladıklarını anlattı. Açıl, "Ani kalp ölümüne neden olabilen kalp hastalıklarında, ani kalp ölümü riskini tahmin etmek gerekir. Bunun için kişinin ailesinde ve yakın akraba çevresinde, özellikle 35 yaşından daha evvel meydana gelmiş ani kalp ölümlerini irdelemek, faydalı olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Genetik yolla kalp hastalıklarının miras kalması halinde neler yapabileceğine ilişkin soruyu Açıl, şöyle cevapladı: "Aslında bu kalp hastalığının türüne bağlı. Örneğin, koroner arter hastalığında beslenme önemliyken, kalp kası hastalıklarının gelişiminde beslenmenin herhangi bir etkisi yoktur. Koroner arter hastalığının oluşumunu ana riskleri yaratan faktörlerle savaşma engelleyebilir. Sigara içilmemesi, yağlı gıdalardan uzak durulması ve fiziksel aktivite bu hastalığın oluşma ihtimalini azaltır. Hastalığın genetik olduğu kanaatine varılırsa, şikayetleri olmasa dahi, aile bireylerinin de muayenesi gerekebilir. Özellikle koroner arter hastalığında olduğu gibi genetik olmayan risk faktörlerinin ortaya çıkartılması ve ihtiyaç durumunda tedavisinin yapılması önem taşır. Kalbin genetik hastalıklarıyla ilgili birçok yeni gelişme ve araştırma olmakla beraber, bu bilgileri günlük klinik hayatta tam olarak uygulamak şu anda henüz mümkün değil. Bu nedenle biraz daha sabırlı olmamız gerekir."
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir
« Posted on: 17 Ocak 2021, 11:19:26 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir oyunlari, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir programi, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir oyunu indir, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir program yükle, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir download, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir istenmeyen tüyler, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir resimleri, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir haber, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir yükle, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir lazer epilasyon, Kalp Hastalıkları Kalıtımsal Olmayabilir msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kalp Hastalıkları Bölümü Yeni « 1 2 »
Kalp ve Damar Hastalıkları
kezban62 11 11977 Son Mesaj 25 Ağustos 2011, 20:45:47
Gönderen : Karaelmas
Kalp Hastalarına Bahar Uyarısı, Kalp Hastalıkları Yeni
Kalp ve Damar Hastalıkları
kezban62 1 2007 Son Mesaj 16 Aralık 2010, 12:51:02
Gönderen : melek_03
Kalp Kapağı Hastalıkları Yeni
Kalp ve Damar Hastalıkları
kezban62 0 1263 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 19:02:58
Gönderen : kezban62
Kalp Hastalıkları Yeni
Kalp ve Damar Hastalıkları
kezban62 0 1412 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 19:27:37
Gönderen : kezban62
Yaz Ve Kalp Hastalıkları Yeni
Kalp ve Damar Hastalıkları
kezban62 0 1583 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 19:30:01
Gönderen : kezban62