Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Modanın Tarihi  (Okunma Sayısı 5767 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Milena
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1175Üyelik Bilgileri
« : 02 Mart 2011, 12:06:48 »

Charlie Chaplin’in “Modern Zamanlar” filminin birçok kişinin etkisinden kurtulamadığı bir başyapıt olduğu kesin… Böyle düşünenler bilir; ekranda beliren jeneriğin ardından koca bir saat, modern zamanlara ait yeni bir günün başladığını haber verir. Bu, her şeye farklı bakış açısı, eski kuralları yıkmak ve yeni şeyler üretmek yalnızca beyazperdeden verilen mesajlar değildi. Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet ve Gustave Courbet gibi sanatçılar da eserlerinde modern zamanları simgeleyen öğeler kullandılar.


Gustave Courbet’nin “Bonjour Monsieur” (1854) adlı eserinde iki şehir beyefendisinin bir köylüyle karşılaşması ve Claude Monet’nin “La Gare St Lazare” (1877) yapıtındaki Paris’in ana istasyonlarından birinde bir buhar makinesinin gelişi ise bu dönemin başarılı simgelerindendi.
Pierre-Auguste Renoir’un “Le Bal au Moulin de la Galette” (1876) eserinde dışarıda bir şeyler içip dansederek güneşin tadının çıkarıldığı bir tablo var.. Ki bu, bugün de rahatlıkla tanık olunabilecek bir sahne… 18.yy’ın sonların doğru “Moulin Rouge” tiyatrosunun Paris’teki sosyal hayatı nasıl da değiştirmiş olduğunu hatırlamak lazım.. Günümüzün “görmek” ve “görülmek” için gidilen gece klupleri tam da o günlere dayanıyor aslında!

Kapılarını 6 Ekim 1889’da açan Moulin Rouge, bu iki amaç için gidilen ilk yermiş.. O dönemler ‘güzel’ kavramının en çok arzulandığı dönemlerdi. Adından anlaşıldığı gibi; “La Belle Epoque”..
Moda ise bu dönemlerde toplumda bir statü sembolü olarak kullanılıyordu. Charles Frederick Worth, moda dünyasına kişiliğini katmasıyla ilk “ünlü moda tasarımcısı” unvanını almış oldu (1858). Daha önceleri moda, adeta kadınların terzilerine kıyafetlerini tasarlatmalarıyla isimsiz ve imzasız bir kavramdı.. Daha sonraları Worth’un pahalı tasarımları, tıpkı günümüzde olduğu gibi, paraca gücü yetmeyenler için taklit edilmeye başlandı.

Fransa’nın ünlü Lyon şehrinden aldığı ipek kumaşları kullanan Worth, bu şehirde Bucol ve Sfate Et Combier gibi önemli ipek fabrikaları kurulmasını sağladı. 1830’da Fransız terzi Barthelemy Thimonnier’in dikiş makinesini keşfetmesinden sonra ise, Isaac Merrit Singer’in üzerinde yaptığı birtakım değişikliklerle, bu buluş mükemmel bir makine haline getirildi. Singer, 1851 yılından beri de dünyanın en popüler dikiş makinesi unvanını elden bırakmıyor. Hatta dikiş dikmeyi bilmediğim halde cazibesine ve yaratabildiklerine (en çok da Tayvanlı arkadaşım Vivien’a) kanıp benim de bir Singer dikiş makinesi almışlığım vardır… O dönemde insanlar benim gibi bilmeden değil de kullanmasını bilerek dikiş makinesi aldıkları için, evlerinde kendilerine yeni kıyafetler dikmeye başlamışlardı. Bu gelişmeler, moda alanındaki iş hacmini genişleterek “tasarımcı”figürünün genişlemesine yardımcı oldu.
Tüm bu yenilik ve modernlik simgeleri dekoratif sanatlarda “Art Nouveau” sanat akımıyla kendini gösterdi. Bu dönemde cam sanatçısı Rene Lalique ve mücevher tasarımcısı Maison Vever gibi sanatçıların eserleri bu akımın simgeleriydi.
O dönemlerde İngiltere’de, sanatçı William Morris tarafından “Arts&Crafts” hareketi başlamıştı. Günümüzün vazgeçilmez “Department Store” anlayışının da doğuşu bugünlere dek geliyor.. Londra’nın ünlü department store’larından “Liberty” de o dönemlerde açılmıştı. Modern konseptler, sanatın günlük yaşamda önemli bir yere sahip oluşu, Londra dışında da Charles Rennie Mackintosh gibi sanatçılar tarafından da öne çıkarıldı.
Ve Paris’in uluslar arası tasarım ve endüstriyel yeniliklerde ilk sıraya oturmasıyla yeni bir yüzyıl ve 1900’ler başladı. “Art Nouveau” Fransa’da doğduğuna göre, bu ülke yeni ve moderni tüm dünyaya sunmalıydı.
Bu akımları Hollanda doğumlu sanat akımı De Stijl ve ardından 1920’lerde Almanya’da doğan Bauhaus akımı izledi. Bir başka önemli akım ise 1903 yılında Koloman Moser ve Josef Hoffman tarafından kurulan “Weiner Werkstatten” akımıydı. Ana fikir, Art Nouveau akımının karmaşık ve dekoratif tarzının sadeleştirilmesiydi.
Moda dünyasında ise 1905 yılında bir Fransız çıkıp kendi modaevini kurarak kadınların korseden kurtulmasına yardım etti. Bu Fransız daha önceki yazılarımdan birinde ilk parfümü ‘Parfums de Rosine’ adıyla sunduğunu söylediğim Paul Poiret’den başkası değildi. Oryantalizme olan ilgisiyle Doğu’ya özgü kumaşları ve desenleri tasarımlarında kullanarak egzotik bir duygu yakalamaya çalışan Poiret ayrıca kadınların çorap ve sütyen kullanmaya başlamalarında da önemli bir rol oynadı.
O dönemde insanlar hayattan keyif almak için kendilerine zaman ayırıyor ve daha iyi bir hayat yaşamak için para harcamaktan çekinmiyordu. Ancak 1914 yılında Avrupa’da başlayan Birinci Dünya Savaşı ile bir devir tamamen bitti ve İkinci Dünya Savaşı’na kadar yaşanacak olan yeni devir başlamış oldu..


Atlı Köşk'e antika elbise görmeye gidin

Beymen ve Sakıp Sabancı Müzesi çok özel bir sergi için bir araya geldi. 12 Mayıs çarşamba günü açılacak "Paris, St. Petersburg, Alexandre Vassiliev Koleksiyonu'ndan Avrupa Modasının Üç Yüzyılı" adlı sergi, 15 Ağustos'a kadar sürecek. Vassiliev, Moskova Bolşoy Tiyatrosu başta olmak üzere, Fransa, İngiltere ve Amerika'da bale, opera ve tiyatro kostümü hazırlamış. Bu çok özel sergiyi Emirgan Atlı Köşk'te görebilirsiniz.


***

Modanın tarihine uzun bir yolculuk

Alexandre Vassiliev'in Avrupa'nın soylu ve ünlü kişilerine ait giysilerinden oluşan sergisi, Beymen ve Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle açılıyor
Emirgan'daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi modanın üç asırlık tarihine ev sahipliği yapıyor. Beymen ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle 12 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında izlenebilecek olan "Paris-St. Petersburg, Alexandre Vassiliev Koleksiyonu'ndan Avrupa modasının üç yüzyılı" sergisi modaya, tarihe ve tasarıma ilgisi olan herkesi modanın tarihinde yolculuğa çıkaracak. Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu olmak üzere Fransa, İngiltere, Amerika, İtalya, Japonya ve Türkiye gibi pek çok ülkede bale, opera ve tiyatronun kostüm tasarımını yapan moda tarihçisi Vassiliev'in bu sergisi daha önce dünyanın pek çok ünlü müzesinde de sergilenmişti. Moskovalı sanatçı bir aileden gelen Vassiliev'in koleksiyonu, Avrupa'nın çeşitli hanedanlarına mensup kişiler ve ünlü sahne sanatçılarına ait giysilerden oluşuyor. Sergide Rusya ve Avrupa modasının tarihi ve hikayeleri Türk moda meraklıları için anlatılacak. Ayrıca dönemin Avrupa modasını yansıtan ve Beymen ekibinin de kurgu çalışmalarına destek verdiği yaklaşık 150 elbise ve 300 aksesuar sergilenecek.

GİYSİLERİN DİLİ
Giyim tarihsel gelişim çizgisi içinde, milletlerin geçirdiği sosyal ve kültürel değişimlerin yansıdığı en belirgin alanlardan biri olmuştur. Bu nedenle uzun zamandır tüm dünyadaki büyük sanat müzelerinin repertuvarına giriyor. Öyle ki Giorgio Armani, Issey Miyake, Vivienne Westwood gibi ünlü tasarımcıların eserleri, New York Guuenheim, Londra Royal Academy, Victoria and Albert ve Paris müzelerinde yerlerini alıyor. Aynı doğrultuda Emirgan Atlı Köşk'te açılacak olan serginin yanı sıra, koleksiyonun bazı parçalarını Beymen'in Nişantaşı mağazasında görebilme şansına sahipsiniz.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Modanın Tarihi
« Posted on: 14 Temmuz 2020, 10:14:50 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Modanın Tarihi oyunlari, Modanın Tarihi programi, Modanın Tarihi oyunu indir, Modanın Tarihi program yükle, Modanın Tarihi download, Modanın Tarihi istenmeyen tüyler, Modanın Tarihi resimleri, Modanın Tarihi haber, Modanın Tarihi yükle, Modanın Tarihi lazer epilasyon, Modanın Tarihi msn eklentisi, sarki sözleri
melek_03
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1536Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2011, 21:34:27 »

teşekkürler
Logged

Zeyneqq
Acemi Üye
**
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 21

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2011, 10:20:14 »

Teşekkürler.
Logged
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2011, 01:09:44 »

bilgiler için tesekkürler Gülümseme
Logged

h!dden-_-world
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 632Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2012, 13:09:08 »

Bilgiler için teşekkürler
Logged
bahar61
Acemi Üye
**
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 5

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2012, 21:30:59 »

teşekkürler
Logged
rapper-gril
Yeni Üye
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : 28 Ekim 2012, 02:35:51 »

teşekkürler
Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gebelik Ve Doğum Tarihi Hesaplamaları Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
KuraLsız_Kız 1 2034 Son Mesaj 21 Kasım 2012, 18:13:47
Gönderen : Karaelmas
Vasıf Tarihi Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1984 Son Mesaj 03 Temmuz 2013, 08:42:02
Gönderen : Karaelmas
Ilkçağ Felsefe Tarihi 3 Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1782 Son Mesaj 06 Temmuz 2013, 08:11:03
Gönderen : Karaelmas
Mit'in Gizli Tarihi Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1921 Son Mesaj 17 Temmuz 2013, 00:47:05
Gönderen : Karaelmas
Iletişim Tarihi - David Crowley Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kezban62 0 1562 Son Mesaj 02 Nisan 2011, 01:41:32
Gönderen : kezban62