Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın!  (Okunma Sayısı 1066 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 05 Nisan 2013, 20:35:12 »

Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Gör. Tuba Küçük Doğaroğlu, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun baş edilemez bir durum olmadığı konusunda aileleri uyardı.

İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Gör. Tuba Küçük Doğaroğlu, okul öncesi dönemde izleri olan ve okul dönemiyle birlikte belirgin hale gelen bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konusunda aileler yardımcı olacak önemli açıklamalarda bulundu.

DEHB'nin baş edilemez bir durum olmadığını vurgulayan Doğaroğlu, DEHB özelliklerinin biri ya da bir kaçının her çocukta kimi zaman bir parça bulunabileceği ve tanının mutlaka "çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanı" aracığıyla konması gerektiğini hatırlattı.

"DİKKATSİZLİK Mİ, HİPERAKTİVİTE Mİ?"

Bazı çocuklarda dikkatsizlik daha baskın olurken, bazılarında hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olabildiğine dikkat çeken Doğaroğlu, gruplar bağlamında çocukların gösterdikleri özellikleri kısaca şöyle sıraladı:

"Dikkatsizlik alt tipinde onunla konuşurken dinlemiyormuş gibi görünme, yaptıkları işe dikkatlerini vermekte zorlanma, detaylara dikkat etmede güçlük yaşama, ilgilerinin kolayca bir şeyden başka bir şeye kayabilmesi, ders ya da oyun materyallerini sıklıkla kaybetme öne çıkarken, hiperaktivie alt tipinde yerinde duramama, genellikle çok konuşma, sıra beklemekte zorlanma, sessiz oyunları oynamakta güçlük çekme, konuşanın cümlesinin bitmesini beklemeden sözlerini kesme görülmektedir."

Yanlış tanıların, birçok çocuğun DEHB çatısı altında toplanmasına neden olduğunu belirten Doğaroğlu, tanı sürecinde olmazsa olmazların başında "çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanı / hekimi" bulunduğunu belirtti.

Doğaroğlu, "Psikologlar, çocuk gelişim uzmanları ve özel eğitim uzmanları bu ekibin birer parçasıdır.
Uzman doktor eşliğinde çocuğun ilaç desteğine ihtiyacı varsa belirlenir (çoğunlukla ilaç desteği önerilir) ve diğer uzmanlar ile birlikte ailelerin ev ortamında, öğretmenlerin ise sınıf ortamında yapabilecekleri düzenlemeler, öneriler verilir. Amaç çocuğun ilaç ve diğer destekler aracılığıyla dikkat sürelerinin arttırılması, çocukların hem sosyal hem de akademik becerilerinin arttırılmasıdır" dedi. İlaç kullanımı ve sosyal destek yönteminin birlikte kullanılması ile daha hızlı ve sürekliliği olan bir başarı elde edildiği bilgisini aktaran Doğaroğlu, "Genellikle ailelerin ilaç kullanımına karşı oldukları bilinmektedir. Ancak ilaç kullanımı sanılanın aksine, çocuk için davranışsal, duygusal ve akademik destek açısından çoğu zaman önemlidir" dedi.

BAŞKA SORUNLARLA KARIŞTIRILMASIN

Tuba Küçük Doğaroğlu, örneğin sınıfta tahtayı görememe, işitsel olarak güçlük çekme, uyku problemleri olan ya da yetersiz beslenen çocuklar için de derse uyum sağlayamama, bu nedenle başarısız olma ve motivasyon düşüklüğü sorunlarının yaşanabileceğini söyledi.

DEHB'nin doğum öncesi alkol, sigara ve ilaç kullanımı, yetersiz beslenme ve bazen de çoğul gebelikler; doğum sonrası ise doğum sırasında yaşanan olumsuz durumlar, erken doğum, bebeğin düşük doğum ağırlığı ile doğması veya merkezi sinir sistemi enfeksiyonları nedeni ile yaşanabileceğini dile getiren Doğaroğlu, "Aileler ve öğretmenlerin temel olarak; çocukların olumsuz davranışlarına odaklanmak yerine olumlu davranışlarına yoğunlaşmaları ve bununla birlikte olumlu davranışlarını arttırma yönünde çalışmaları, olumlu davranışlar sergilediklerinde bunu fark ettiklerine yönelik geri bildirim vermelerini öneririm" dedi.

İHA
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın!
« Posted on: 31 Mayıs 2020, 18:44:00 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! oyunlari, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! programi, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! oyunu indir, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! program yükle, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! download, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! istenmeyen tüyler, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! resimleri, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! haber, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! yükle, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! lazer epilasyon, Bu Belirtileri Başka Sorunlarla Karıştırmayın! msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kulak Çınlamasının Bir Başka Anlamı Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 2 1924 Son Mesaj 14 Eylül 2010, 15:41:07
Gönderen : kubra06
Sinüzitle Soğuk Algınlığını Karıştırmayın Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 0 1137 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 17:26:35
Gönderen : kezban62
Tuvalette Internet Keyfi Başka Olacak? Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 0 1224 Son Mesaj 24 Ağustos 2010, 02:08:56
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kadın Çorabı Başka Ne Işe Yarar Yeni
Serbest Kürsü
Milena 1 1595 Son Mesaj 28 Şubat 2011, 15:01:59
Gönderen : _dark_
Istanbul Yokmuş Bundan Başka Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
kezban62 0 1779 Son Mesaj 09 Eylül 2012, 21:10:46
Gönderen : kezban62