Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi  (Okunma Sayısı 2371 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
AnqeL_qiRL
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1049

Avatar Yok


Üyelik Bilgileri WWW
« : 05 Mayıs 2010, 23:30:50 »

KRUP:
Havlar tarzda öksürük ve solunum zorluğu belirtilerine sebep olan birkaç hastalığın Genel adıdır. Bu hastalıklar içinde en sık görülenleri Epiplottis ve Pseudokrup’tur.
Epiplottis;
Ses tellerinin bulunduğu bölgenin özellikle "Haemophylus İnfluenza" adlı bakterinin etkisi ile intihaplanması ve şişmesi sonucu oluşur.
Belirtileri;
Yüksek ateş, yutma güçlüğü dolayısıyla ağızdan tükrük gelmesi, boyunda şişme ile belli olur.
Tedavisi;
Belirtileri görülür görülmez hasta derhal hastaneye götürülmelidir. Antibiyotik tedavisi gereklidir. Tedavi edilmediği taktirde solunum yolları şişme nedeniyle tıkanır ve ölüme sebebiyet verebilir. Oksijen verilerek solunumun desteklenmesi gerekebilir.
Pseudokrupp:
Bakteriyel epiplottisten farklı olarak, virüslerin neden olduğu ve daha hafif seyreden bir hastalıktır.
Belirtileri;
Hafif ateş, ses kısıklığı, havlar tarzda öksürük ve solunum güçlüğü ile ortaya çıkar. Bu şikayetler çocuk hastalarda genellikle akşam veya sabah saatlerinde ortaya çıkar ve çocuğun genel durumu iyidir.yutma güçlüğü ve boyun şişliğiyoktur.
Tedavisi;
Hastalığın hafif seyrettiği durumlarda çocuğun soğuk ve temiz hava dışarıda dolaştırılması yeterli olacaktır. Solunum zorluğunun artması durumunda çocuğun hastanede gözetim altında tutulması ve ilaç tedavisi gerekebilir.
BRONŞİOLİT
Virüslerin sebep olduğu, akciğer içindeki küçük hava yollarının intihabi durumudur. İlk 1 yaş içindeki süt çocuklarında görülür.
Belirtileri;
Hastalık, burun akıntısı, öksürük, hafif ateş ve soğuk algınlığı bulğuları ile başlar. Hastalığın ileri safhalarınında çocukta solunum zorluğu, göğüs kafesinde çekilme, burun kanatlarının açılıp, kapanma, karında şişme ve morarma görülür.
Tedavisi;
Solunum zorluğu durumunda çocuğun hatanede monitörle izlenmesi hatta suni solunum aletine bağlanması gerekebilir.
Hastalığın seyri daha hafifse, çocuk hastalığı bulaştırma riski nedeniyle mümkün olduğunca diğer çocuklardan ayrı tutulmalıdır. Bol sıvı verilmelidir. İnhalasyon aletiyle verilen su buharı fayda sağlayabilir.
BRONŞİT:
Çocuklarda özellikle sonbahar – kış aylarında sık görülen bu hastalık çoğunlukla virüsler sebebiyle meydana gelir. Akciğer içi solunum yollarının (bronşlar) intihabıdır.
Belirtileri;
Soğuk alğınlığı öksürük şikayetleri ile başlar. Buna bazen, karın ağrısı ve kusma da eklenir. Hırıltılı ve zorlu soluma olabilir. Bronşit hastalığına solunum yollarının daralması da eklenmişse, özellikle soluk verirken güçlük, solunum sayısının artışı ve göğüs kafesinde çekilmelerde gözlenir.
Tedavisi;
Hastalık birkaç gün sürüp, kendiliğinden sona erer. Bazen kuru ve inatçı bir öksürük 1 ile 3 hafta arası sürer. Hastalığın üstüne zatüre eklenmedikçe, antibiyotik tedavisine başlanması gerekli değildir.Hastanın bol sıvı alması gerekir. Balgam söktürücü öksürük ilaçlarıda faydalı olabilir.
ZATÜRE (akciğer İltihabı – Pnömoni)
Virüs, bakteri, tüberküloz ve mantar gibi mikroorganizmaların akciğere yerleşmesiyle akciğer intihaplanması ortaya çıkar. Bronşitden zatüreye geçiş de söz konusu olabilir.
Belirtileri;
Ateş, genellikle kuru nadiren ileri dönemde balgamlı olabilen öksürük, halsizlik, hastalık ilerlemişse bazen solunum güçlüğü, morarma ve karın ağrısı hastalığın belirtileri arasında sayılabilir.
Tedavisi;
Yukarıdaki belirtiler görüldüğü tatirde çocuk hemen doktor tarafından görülmelidir. Akciğerde normal olmayan sesler duyuluyorsa, akciğer filmi çekilmeli kan muayinesi yapılmalıdır. Ancak bu tür kontrollerden sonra zatürenin viral yada bakteriyal olup, olmadığı söyleyebilmek mümkündür. Eğer hastalık bakteriyal ise, an az 7 – 10 gün arası antibiyotik tedavisi uygulamak gerekir.
Akciğerdeki iltihap yaygınsa, akciğerler vücudumuz için gerekli olan oksijeni kana yeterli düzeyde veremezler. Solunum yetersizliği ile ilgili ortaya ciddi bir tablo çıkabilir. Zatüre tedavi edilmezse, akciğerde abse, mirobun tüm vücuda yayılması ve akciğerde su toplanması ile sonuçlanabilir.
ASTIM
Astım tekrarlayan nefes darlığı, öksürük, balgam çıkartma ve hırıltı ve solunum ile belli olan alerjik, psikolojik, hormonal, mikrobik ve viral infeksiyonların oluşumunda rol oynadığı ömür boyu süren bir hastalıktır.
Astım krizinde solunum yolları kasılma sonucu daralır ve artan salgıları, solunum yollarındaki bu daralmanın daha da ağırlaşmasına sebep olur. Hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde astım vakalarına daha sık rastlanır. Astıma ailesel bir eğilim vardır, ailesinde saman nezlesi, astım, alerjik cilt döküntüsü olan çocuklarda daha sık görülür. Çocukluk çağlarındaki astımın çok ağır olmaması durumunda, çocuğun büyümesi ile birlikte ortadan kalkma ihtimali vardır. Ancak hangi çocukta astımın devam edeceğini, hangi çocukta biteceğini söylemek mümkün değildir.
Belirtileri;
Belirtiler kişiden kişiye değişir. Çenede, boyunda ve göğüste kaşıntı ve öksürük ile hastalık başlayabilir. Öksürük, solunum güçlüğü, küçük çocuklarda karın ağrısı, soluk vermenin güçleşmesi, huzursuzluk ve morarma hastalığın olası belirtileridir.
Astım nöbetlerinin sık ve çok uzun süre tekrarlanması ile göğüs şekli bozuklukları ve gelişme geriliği görülebilir.
Tedavisi;
Kriz esnasında çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Hastalığın ciddiyetine ve muayene bulgularına göre, kan sayımı yapılmalı, akciğer filmi çekilmeli, kanda oksijen ve diğer kan gazlarınada bakılmalıdır. İnhalasyon ( buhar tedavisi ) ile ve astım ilaçlarının verilmesiyle tedavi başlayabilir. Astım krizleri halinde seyreden süreğen bir hastalık olduğundan hastalığın kesin tanısının konulması önemlidir. Astım benzeri belirtilere neden olan diğer hastalıklarda ( örneğin yabancı bir cismin solunum yollarına kaçması, kistik fibroz ) tedavi yaklaşımı tamamen farklı olacağından ayrı tanı mutlaka düşünülmelidir.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2011, 02:14:24 Gönderen : SagittariuS » Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi
« Posted on: 27 Mayıs 2020, 13:29:56 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi oyunlari, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi programi, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi oyunu indir, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi program yükle, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi download, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi istenmeyen tüyler, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi resimleri, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi haber, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi yükle, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi lazer epilasyon, Çocuk Görülen Krup Bronşit Zatürre Astım Ve Öksürük Nedeleri Tedavisi msn eklentisi, sarki sözleri
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2010, 16:20:14 »

Paylaşım İçin Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2011, 02:14:43 Gönderen : SagittariuS » Logged
Karaelmas
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2011, 02:11:53 »

Emeğine sağlık
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2011, 02:14:59 Gönderen : SagittariuS » Logged

Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Astım | Alerjik Bronşit Yeni
Çocuk Sağlığı
KadincaForum 0 1851 Son Mesaj 12 Mart 2011, 18:25:55
Gönderen : KadincaForum
Hangi Öksürük Astım Belirtisidir? Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1060 Son Mesaj 22 Ocak 2013, 23:42:06
Gönderen : imge34
Çocuk Sahibi Olamayanların Imdadına Yetişen Kısırlık Tedavisi Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 1239 Son Mesaj 28 Mart 2013, 10:27:38
Gönderen : kezban62
Kuru Öksürük Için Bitkisel Tedaviler Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
_dark_ 0 1149 Son Mesaj 18 Nisan 2013, 19:56:48
Gönderen : _dark_
Zatürre Neden Ortaya Çıkar? Bulaşıcı Mıdır? Yeni
Genel Sağlık
-Trinity- 0 698 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:57:48
Gönderen : -Trinity-