Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Çocuklarda Internet Bağımlılığı  (Okunma Sayısı 1449 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 10 Nisan 2013, 16:13:08 »

internet bağımlısı olan çocuklar - internet bağımlılığının etkileri - internet bağımlılığının sonuçları
Amacına uygun kullanıldığında çocuğun eğitimine ve gelişimine yardımcı olan internet, aşırı derecede kullanıldığında sosyal ilişkilerden çabuk sıkılma, kendini ifade edememe ve agresiflik gibi olumsuz davranışlara yol açabilir.

Uzman Psikolog Emin Dönmez, sıklıkla internette vakit geçiren çocukların kendilerini sağlıklı şekilde ifade edemediklerinin, sosyal ortamlarda çabuk sıkıldıklarının ve agresif davranışlarda bulunduklarının gözlendiğini vurgulayarak, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

Çocuğa internet kullanımı ile ilgili bilgi verilmediyse çocuğun interneti kötüye kullanma olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Dönmez, öncelikle çocuklarla internetin hangi amaçlarla kullanılacağı hakkında konuşulması, o bilincin verilmesi, bu konuda anne ve babaların çocuklarına iyi birer model olması gerektiğini söyledi.

Dönmez, çocuklarının internet kullanımını kontrol edemeyeceğini düşünen ailelere ise şu önerilerde bulundu: “Bu konuyu kontrol edemeyeceğini düşünen aileler çocuklarıyla bazı anlaşmalar yapmalıdır. Örneğin, haftanın veya günün belirli saatlerinde bilgisayarın kullanıma açık veya kapalı olması gerekir. Öncelikli olanın, dersleri ve okulu olduğu vurgulanmalı ve gereken destek verilmelidir. Mümkün olduğu kadar bilgisayar ortak kullanım alanında bulunmalıdır. Bilgisayar zorunlu durumlar harici çocuğun odasında olmamalıdır. Sakıncalı sitelere neden girmemesi gerektiği hakkında çocuklara gerçekçi bilgilendirmeler yapılmalıdır. Korkutmak için veya geçiştirmek için yanlış bilgiler vermek sakıncalıdır.”

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ SONUÇLARI

Uzm. Psikolog Emin Dönmez internet bağımlılığı hakkında şu bilgileri verdi:
• “Öncelikle gerçek dünyadan uzaklaşan kişi sanal âlemin cazibesine kapılarak gerçek olmayan ilişkiler içine girmeye başlar. Bu sanal âlemde geçirilen süre uzadıkça bireyin sosyal ilişkilerinde gerilemeler başlayabilir. En önemlisi sıklıkla internet kullanan çocukların, kendilerini sağlıklı bir şekilde ifade edemedikleri ve sosyal ortamlarda çabuk sıkıldıkları agresif davranışlarda bulundukları gözlenmektedir. Özellikle bilgisayar oyunları çocukları bağımlı hale getirmektedir.
• İnternet ortamından yoksun kaldığı durumlarda bir eksiklik duygusu, sinirlilik hali ve saldırgan davranışlar ortaya çıkabilir.
• Zaman içerisinde insanlarla yüz yüze ilişkide bulunmak istemeyebilir bu da sosyalleşmesinin azalmasına neden olur.
• Aileyle sorunlar yaşanmaya başlanır ve derslerde gerilemeler başlayabilir.
• Zamanının büyük bölümünü internette geçirir.
• Zor durumda kaldıklarında veya yanlış bir şey yaptıklarında yalan söylemeler başlayabilir.”

NELER YAPILABİLİR

• “Çocuklarınızı sanal ortam yerine doğal ortama yönlendirin.
• Spora, sosyal faaliyetlere yönlendirin.
• Ev içinde veya başka alanlarda yapacağınız faaliyet ve değişimlerde çocuğunuzun fikrini alın.
• Yeni arkadaşlık kurmasına yardımcı olun ve arkadaşlık ilişkilerini destekleyin.
• Birçok önlemi almanıza rağmen bu durumu engelleyemiyorsanız ve çocuğunuzun okul başarısı ve sosyal yaşamı olumsuz etkileniyorsa profesyonel yardım alın.”
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Çocuklarda Internet Bağımlılığı
« Posted on: 31 Mayıs 2020, 17:16:12 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Internet Bağımlılığı oyunlari, Çocuklarda Internet Bağımlılığı programi, Çocuklarda Internet Bağımlılığı oyunu indir, Çocuklarda Internet Bağımlılığı program yükle, Çocuklarda Internet Bağımlılığı download, Çocuklarda Internet Bağımlılığı istenmeyen tüyler, Çocuklarda Internet Bağımlılığı resimleri, Çocuklarda Internet Bağımlılığı haber, Çocuklarda Internet Bağımlılığı yükle, Çocuklarda Internet Bağımlılığı lazer epilasyon, Çocuklarda Internet Bağımlılığı msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuğunuz Internet Bağımlısı Mı Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 1 1752 Son Mesaj 17 Mayıs 2011, 19:52:59
Gönderen : kezban62
Internet'te Ölü Sinek Satıyor Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 0 1415 Son Mesaj 19 Aralık 2010, 21:19:15
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Eleştirel Gözle Internet Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 924 Son Mesaj 04 Nisan 2013, 19:54:57
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Internet Explorer 11 Çok Iddalı Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
imge34 0 906 Son Mesaj 28 Temmuz 2013, 17:26:15
Gönderen : imge34
Çocuk Ve Internet Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 849 Son Mesaj 07 Ekim 2013, 20:03:17
Gönderen : Mavi_Kiyamet