Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 76
1  .:: KadıncaForum Tanışma ve Kaynaşma ::. / Tanışalım & Kaynaşalım / Ynt: Merhaba :) : 05 Aralık 2012, 11:42:43
Ne kadar güzel Gülümseme Aramıza hoş geldin şule. Gün de 5 adet'e kadar kitap indirebilirsin. Gülümseme Diğer sitemiz, www.webcanavari.net 'e de bekleriz.
2  .:: KadıncaForum El Sanatları ::. / Örgü Modelleri / Ynt: Örgü Modası : 03 Aralık 2012, 12:13:08
1. 'ye Bayıldım Gülümseme Çok Güzel.
3  .:: KadıncaForum Tanışma ve Kaynaşma ::. / Ayın Kadını! / Ynt: 2012 Aralık Ayının Kadını! : 02 Aralık 2012, 01:35:58
hayırlı olsun tebrikler Gülümseme
4  .:: KadıncaForum Tanışma ve Kaynaşma ::. / Tanışalım & Kaynaşalım / Ynt: Merhaba Tekrar Geldim : 23 Kasım 2012, 12:05:50
Selam, Tekrar Hoş Geldin. Gülümseme
5  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Kadın Ve Erkek Cinsel Uyumsuzluğun Nedenleri? : 19 Kasım 2012, 12:44:54

Evlilikte birdenbire oluşan cinsel uyumsuzluk nedenlerinin başında kadının soğukluğu, erkeğin de herhangi bir nedenle iktidarsızlığının ortaya çıkmasıdır. Diğer en önemli neden ise eşlerin zaman içerisinde çeşitli nedenlerle birbirlerine karşı evliliklerinin başlangıcında duydukları sevgiyi yitirmeleridir.

Bu sevgi yitirilince eşler artık cinsel yönden de birbirlerini çekici bulmazlar. Birbirini seven ve genelde anlaşan pek çok çift arasında da cinsel uyumsuzluk ortaya çıkabilir. Cinsel yönden de sağlıklı oldukları halde çalışma koşulları v.s. gibi etkenlerle çift arasında geçici bir cinsel uyumsuzluk her zaman görülebilir. Cinsel bakımdan uyumsuzluk içinde olduklarını veya uyumsuz bir duruma girdiklerini söyleyen eşler, kendi cinsel isteklerinin eşlerininkinden daha zayıf veya daha fazla olduğunu, ya da kendilerine zevk veren cinsellik biçiminin eşlerininkinden farklı olduğunu ifade ederler. Bu tür uyumsuzluk çoğu zaman evliliğin başında veya ilk yılında bile ortaya çıkmayabilir. Cinsel uyumsuzluğun evlilikte ortaya çıkması kadın ve erkeğin birbirlerini daha yakından tanımaya ve bir ölçüde cinsellikte yenilik istemeye başladıkları dönem olan evliliğin ikinci ve üçüncü yılına rastlar. Bilindiği gibi boşanmaların yarıya yakın bir kısmı ilk yıllarda olmaktadır. Bu nedenle çiftler evliliklerinin ilk üç yılında aile planlamasına önem verip hemen çoluk çocuğa karışmayıp birbirlerini cinsel yönden de iyi tanımaya fırsat vermelidirler. Çünkü bu uyum olmayınca evlilik sona ermektedir. Bu durumda en büyük sorun çocuk için olmaktadır. Cinsel uyumsuzluğun en önemli nedenlerinin başında eşlerin cinsel birleşme gereksiniminin aynı düzeyde olmamasıdır.
6  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Neden Kadınlar Orgazm Olamaz? : 19 Kasım 2012, 12:42:46

İlk önce bilinmesi gereken en önemli nokta, her kadının her cinsel birleşmede orgazma ulaşma beklentisinin doğru olmadığıdır. Son on yıldır bu konu basında bilen bilmeyen birçok kişi tarafından kullanılmış. Bu konuda uzman olmayanların fikirleri kadınlarda tedirginlikler yaratmıştır.

Kadınlar normal cinsel yaşamlarını tedirginlik nedeniyle yaşayamayıp, orgazma ulaşabiliyor muyum, ulaşamıyor muyum kaygısına kapılmaktadırlar. Kadının orgazm olamama haline anorgazmi denir. Orgazm olamamayı cinsel soğuklukla karıştırmamak gerekir. Cinsel istemsizlik veya soğuklukta kadında cinsellikle ilgili davranışlara karşı itici bulma olgusu vardır. Orgazm, dışkılama, idrar yapma gibi öğrenilebilen bir reflekstir. Herhangi bir nedenle orgazm olamayan kadın, her şeyden önce, orgazm olabilmek için cinselliğe bakış açısını değiştirmelidir. Ve cinselliği yaşayabilmesi için isteği ve gücü oluşturmalıdır. Bazı kadınlar, kamış döl yoluna girdikten kısa bir süre sonra orgazm olabiliyorlar. Fakat bazı kadınlar ise tedavi görmezlerse orgazma ulaşamamaktadırlar. Hastaların bildirdiğine göre kadının orgazm olamamasında en önemli etkenler cinselliği aşağılayan bir çevrede yetişmiş olmak,"eşle olan iletişim bozukluğu ve cinsel teknikte bilgi eksikliğidir. Orgazm olamama veya orgazm güçlüğü bugün artık tıbbi seksolojinin tedavide yardımcı olabildiği bir konudur.
7  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Frijit Nasıl Bir Kadındır ? : 19 Kasım 2012, 12:41:36

Cinsel istemi olmayan kadınlara frijit yani soğuk terimi 1950'li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Frijit deyimi yanlış bir terimdir. Çünkü gerçekte frijit kadın yoktur. Ancak belli bazı akıl hastalıklarında kadın cinsellikten tamamen kopmuştur. Birçok kadının, cinsel tepki göstermeleri için bu konuda yüreklendirilmeleri ve bunu rahatlıkla ve doğal olarak yaşayabilmeleri için de belli bir zamanın geçmesi gerekebilir. Kadınlar, genelde yetiştikleri ve geldikleri çevrenin değer yargılarına göre, cinsellikten beklenmesi gereken tek şeyin görevini yerine getiren bir eş ve doğurmayı özlediği çocukların annesi olmaktan başka bir şey olmadığını düşünebilir. Kadının cinsel soğukluğunun önemli nedenleri başında gebe kalma korkusu da yer tutar.

Halk arasında frijit denen kadınlara "cinsel istem azlığı olan kadın" demek doğru olur. Cinsel istem azlığı olan kadınlarda cinsel uyarıma bir cevap yoktur. Bu kadınlar cinsel uyarımlardan ve davranışlardan zevk duymazlar. Fizyolojik olarak cinsel uyarım belirtileri göstermezler. Bir örnek vermek gerekirse, kadın eşi tarafından uyarılmasına rağmen bir şey duymazlar. Bunların bazıları dokunmadan hoşlanırlarsa da pek çoğu en küçük bir zevk bile duymazlar. Hatta bu kadınların bazıları cinsel ilişkiden nefret ederler. Tabii ki cinsellikten zevk almayan kadın, cinsel birleşmeye adeta bir işkence gibi bir yaklaşım içindedir. Bu soğukluk hali depresyona, depresyonlar ise soğukluğun daha fazla yerleşmesine neden olur. Yeni evlenen bir genç kızda cinselliğe karşı olan çekingenliği frijide ile karıştırmamak gerek. Tabii ki yeni evlenen bir genç kızın olgun bir kadın gibi cinselliği yaşaması beklenmemelidir.
8  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Kadındaki Cinsel Sorunlar Tedavi Edilebilir Mi? : 19 Kasım 2012, 12:40:20

Kadındaki cinsel fonksiyon bozuklukları dediğimiz, vajinizm, orgazm bozuklukları, cinsel istem azalması gibi sorunlar 1960'ı yıllardan beri Hartman Fithian ve Masters -Johnson, Kaplan gibi araştırmacıların geliştirdikleri yöntemlerle başarılı olarak tedavi edilmektedir. Ancak bu tedavide eşlerin birbirlerine anlayışlı ve yardımcı olması gerekir. Tecrübelerimden ülkemizde de vajinizm gibi pek çok vakanın tekrar normal bir cinselliğe yukarda bahsi geçen araştırmacıların tedavi yöntemleriyle ulaştıklarını söyleyebilirim. Ancak şizofreni v.s. gibi psikiyatrik bozukluklar var ise önce psikiyatrik tedavi gerekmektedir.
9  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Cinsel Birleşmede Kanama Olursa Ne Yapmalı? : 19 Kasım 2012, 12:39:10

Eğer bir genç kız bakire ise ilk cinsel birleşmede büyük bir çoğunlukta görüldüğü gibi az miktarda bir kanama görülmesi normaldir. Bundan başka bir de âdet sırasında cinsel birleşme olursa kan gelmesi olağandır. Bu iki durumun dışındaki cinsel birleşmelerde kan gelmesi kesinlikle bir hastalık habercisidir.

Ne yapmalı? Hiç vakit geçirmeden mutlaka doktora başvurmalıdır. İlk saptanacak kanın kadından mı, yoksa erkekten mi geldiğidir. Kanama kadındansa belki vajinada ufak bir yaralanma vardır, fakat kadında en çok görülen durum kadının döl yatağının ağzındaki yaralar nedeniyle olabilir. Böyle bir durumda ilk önce en kötü olasılığı düşünmemiz gerekir. Bu da serviks kanseri denen rahim ağzı kanseri olabilir. Böyle bir şüphe olduğunda mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmeniz gerekir. Kesinlikle PAP-Smear denen, sitolojik muayene yapılmalıdır.

Sitolojik muayene nedir?
Bu muayene bir erken kanser teşhis yöntemidir. Şüpheli hastanın döl yatağı ağzındaki yaradan üzerine pamuk sarılmış bir çubukcuk ile alınan hücreler özel bir yöntemle boyanıp mikroskopta incelenir. Bu muayenede hasta kesinlikle hiç acı duymaz. Hücrelerin incelenmesinde şüpheli bir durum varsa biyopsi yapmadan önce mutlaka kolposkop denen bir aletle inceleme yapmak gerekir. Kolposkop döl yatağı ağzının incelenmesinde kullanılan özel ışık ve mercekler ile muayene edilen bölgeyi büyüterek detaylı olarak gösteren bir alettir. Böyle bir kanamada mutlaka PAP-Smear ve Kolposkopik muayene yapılmalıdır. Bunların yapılmaması tıbbi hata olur. Bu tetkikler yapılmadan yapılacak biyopsi ve ameliyatlar hastayı belki de gereksiz riske ve tehlikeye sokacak gereksiz tıbbi hatalar olacaktır. Ayrıca polip denen, burun etine benzer oluşumlar döl yatağı ağzında gelişirse, bunlar da cinsel birleşme sırasında kanamaya neden olabilir, çıkarılmaları gerekir. Bu kanamanın nedeni bazı vakalarda erkeğin idrar yolu hastalıklarında veya prostatın bazı hastalıklarında görülür. İleri yaşlardaki erkeklerde kanseri düşünmeliyiz.
10  .:: KadıncaForum Sağlık ::. / Cinsel Yaşam / Hangi Kadınlar Aids Testi Yaptırmalıdır? : 19 Kasım 2012, 12:29:05

Bilindiği gibi bugün için cinsel birleşme ile bulaşan veya eski adıyla zührevi hastalıkların en tehlikelisi AİDS'tir. Çünkü bu hastalık öldürücü bir hastalıktır ve henüz tedavisi yoktur ve aşısı bulunamamıştır. Sonuç ölüm olacaktır. Eğer bir kadının kocasında AİDS testi pozitif ise, kadın dört ayda bir mutlaka AİDS testi yaptırmalıdır.

Doğacak en büyük sorun çiftin bundan sonraki cinsel yaşamına ne şekilde devam edeceğidir. Özellikle risk grubu olarak Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından saptanan kadınlar AİDS testini mutlaka yaptırmalıdır.

1. Yakın çevresinde AİDS olanlar.
2. Son 5 yılda Amerika, Almanya gibi ülkelerde ameliyat nedeniyle kendisine kan verilmiş olanlar.
3. Fahişeler ve devletin sağlık denetiminde olmayan telekızlar.
4. Son yıllarda mahalle iğnecilerine, kaynatılan iğnelerle iğne olmuş insanlar.
5. Damardan uyuşturucu madde kullananlar.
6. Yakın çevresinde AİDS hastalığı olan kadınlar.
7. Morfinmanlarla cinsel ilişkide bulunmuş olanlar veya eşleri damardan uyuşturucu kullanan kadınlar.

Ayrıca gebe kalmayı planlayan risk grubu kadınlar daha önce hiç AİDS testi yaptırmadı iseler hemen test yaptırmalıdırlar. Eğer test negatif çıksa dahi gebeliğin ilk üç ayı dolmadan kesinlikle bir test daha yapılmalıdır. Çünkü gebelikle AİDS virüsü kadının vücuduna geçmiş olsa bile, bazen ilk testte enfeksiyon vücutta yeni ise, AİDS virüsü saptanmayabilir. Gebeliğin üçüncü ayından önce yapılma nedeni ise, eğer AİDS bulaşmışsa gebeliği sonlandırarak doğumdan kısa bir süre sonra öleceği bilinen hasta bir bebeğin doğumuna engel olmak içindir.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 76