Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü  (Okunma Sayısı 2002 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 27 Ağustos 2013, 12:33:46 »

İstanbul`un Topkapı semtinde, sur dışında, eski Edirne yolu üzerinde, 1591`de (Sultan Üçüncü Selim zamanı) yapıldığı sanılan bir cami var: Arakiyeci İbrahim Ağa Camii… (Takkeci Camii, yahut İbrahim Çavuş Camii olarak da bilinir)

Camiyi yaptıran Arakiyeci(keçeden takke yapan) İbrahim Ağa, eski İstanbul`un Topkapı`sında yaşayan bir garibandı. Kendisi ne kadar fakirse, gönlü o kadar zengindi. Ördüğü takkeleri, serpuşları çarşı pazar dolaşarak satar, karısıyla birlikte zar-zor geçinirdi. Zar-zor geçinirdi ya, yine de ebedi bir emeli, bir büyük hedefi vardı: Surların kıyısına bir cami yaptırmak istiyordu…

Hep bunu konuşuyor, bunun hayalini kuruyordu. Hangi parayla cami yaptıracağını soran ve büyük emelini alaya alan tanıdıklarına ise, şu cevabı veriyordu:

`İhtimaldir padişahım, belki derya (deniz) tutuşa!` Deniz tutuşur mu be, sen bu kafayla daha çok sürünürsün!`

Takkeci garibi çevresine aldırmıyor, çok çalışıyor, üçü-beşe katıp biriktiriyor, umutsuzluğa düştüğü zamanlarda ise, `Nemrud ateşini gülistana çeviren Allah, isterse deryaları da tutuşturur` diye söyleniyordu.

Bir kandil gecesi, bağlı bulunduğu tarikatın şeyhi, rüyasına girdi ve hemen Bağdat`a gitmesini emretti: `Derhal Bağdat`a git gel.`

Sebebini düşünmek, gönül işinin akıl ve mantıkla bağlantısını bulmaya çalışmak, gönül erlerinin derdi değildir: Onlar ihlas ile buyruğa koşarlar.

Takkeci İbrahim Ağa da öyle yaptı. Hemen o gün Bağdat yoluna düştü. Bin türlü zahmetten sonra şehre girdi. Yorgundu, bitkindi, ama ümit doluydu. Hanın avlusundaki tahta peykeye kıvrıldı. Gözlerini kapatmak üzereyken, yaşlı hancı dikildi başına:

`Hayrola yolcu, nereden gelip nereye gidersin?`

`Darülhilafe`den` diye cevap verdi Takkeci, `Asitane`den, Dersaadet`ten geliyorum.`

`Hayırdır inşallah, geliş sebebin nedir?`

Önceleri söylemek istemedi, ama hancı o kadar ısrar etti ki, rüyasını anlatmak zorunda kaldı. Rüya üzerine İstanbul`dan kalkıp Bağdat`a geldiğini duyan yaşlı hancı kahkahayı bastı:

`Hay akılsız! Hiç rüyaya ümit bağlanıp bunca zahmete girilir, bunca masarıf yapılır mıı Ben dahi geçenlerde bir rüya gördüm. Rüyama giren nur yüzlü bir ihtiyar, `İstanbul`a git, Topkapı`daki kulübesinde Takkeci İbrahim Ağa diye biri yaşar, onu bul, odunluğunda bir küp Bizans altını gömülüdür, al keyfince yaşa` dedi. Ama rüya ile amel edilmez dedim, hiç üstünde durmadım.`

Hancıyı dinlerken, Arakiyeci İbrahim Ağa`nın gözleri parlamış, tüm yorgunluğu geçmişti. `İşte şimdi derya tutuştu!` diye düşünüyor, tatlı tatlı gülümsüyordu.

Gece demeden, gündüz demeden, yağmurdu, güneşti dinlemeden İstanbul`a döndü. Evinin odunluğunu kazdı. Altın dolu küpü topraktan çıkardı. Camiini inşa etti…
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü
« Posted on: 25 Mayıs 2019, 00:00:21 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü oyunlari, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü programi, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü oyunu indir, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü program yükle, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü download, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü istenmeyen tüyler, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü resimleri, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü haber, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü yükle, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü lazer epilasyon, Işte Ibrahim Ağa Camii’nin Öyküsü msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sure'i Ibrahim Yeni
R - S - Ş
melek_03 0 1197 Son Mesaj 21 Mayıs 2010, 19:03:47
Gönderen : melek_03
Baharatın Öyküsü Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
Mavi_Kiyamet 0 1371 Son Mesaj 11 Temmuz 2010, 17:18:48
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Disnep Karmakarışık - Filmin Öyküsü - Kolektif Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kezban62 0 1314 Son Mesaj 02 Nisan 2011, 01:39:10
Gönderen : kezban62
Ibrahim Tatlıses Baba Olmaya Kararlı! Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
kezban62 0 1265 Son Mesaj 10 Ocak 2012, 01:33:21
Gönderen : kezban62
Piponun Öyküsü Yeni
Dünya Kültürleri
M£LİK£:)) 0 1093 Son Mesaj 28 Aralık 2012, 19:27:40
Gönderen : M£LİK£:))