Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma!  (Okunma Sayısı 1984 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 30 Ağustos 2013, 22:16:36 »

Türkiye’de tartışmaların önü, arkası kesilmiyor. Haytımıza hergün yeni bir kelime giriyor ve beraberinde tartışmaları başlatıyor. Bir dönemler ”’Göbeğini kaşıyan adam. Bidon kafa. Benim oyum bir çobanın oyu ile bir mi?” cümleler popilerdi. Bu yıl ise kelimlerin dünyası değişti. Bu yıl zirvede ‘Mahalle, Baskı, Ekonomik, Kriz’ kelimeleri vardı. Çok konuşuldu ve tartışıldı. Tabiki kelimelerin dünyası ve yaşadıkları sorunlar bunlarla sınırlı kalmadı. Şimdi sizlere, içinde ”Okey, Aşk, Para, Tamam, Ahh!, Pardon, Ahiret, Adalet, Sinir, Kavga, Dayak, Yumruk, Barış, Kardeşlik, Son ve Ümit’in olduğu güzel bir hikaye. Tüm bu tartışmaları bir kenara bırakıp ‘Kelime dünyası’nda yaşananları Elif Erdoğan‘ın kaleminden okuyun.

Elif Erdoğan’ın ‘Kelime dünyası’ isimli hikayesi

Her sene kelime dünyasında genel bir toplantı olur. Türkçe’deki tüm kelimeler ve sık kullanımlarından dolayı yabancı konuklarda toplantıya katılmaya hak sahibidirler. Yıl içerisinde ne kadar ve nerede kullanıldıklarının sayısal raporlarına göre ilk üçe ödüller verilir. Kelimelerin genel şikâyetleri ve talepleri dinlenilir.
       “Nadi” bağırdı. “2009 Geleneksel Kelime Toplantısı başlıyor…” Herkes heyecanla büyük salondaki sandalyelere oturdu. “Muhasip” kelimesi toplantıyı başlattı. Geçen senenin birincileri “Okey, Aşk ve Para” kelimeleri en önde oturuyorlardı. İlk söz onlara verildi. “Okey” beş sıra arkasında oturan “Tamam”a şeytani bir bakış attı. Bu sene de birinci olacağından emindi. “Tamam” mahzun bir edayla başını öne eğdi. “Okey” ayağa kalktı. “Hiçbir şikâyetim yok. Türk misafirperverliğinden son derece memnunum” dedi. Sıra “Aşk”a geldi. O da ayağa kalktı ama üzgün gözüküyordu. “En sık kullanılan kelimelerdenim ama mutlu değilim. Önüne gelen adımı ağzına alıyor, dillerde sakız oldum. Fakat manamı bilen yok” dedi. “Para” ise bir kral gibi selamladı kurulu. “İcat edildiğimden beri beni kullanmayan yok. Fakirin de zenginin de dilinde tespih gibiyim. Hepte öyle olacağım” derken gülümsüyordu.
      Birde yan yana en sık kullanılan çift ödülü de vardı. Geçen sene bu dalda “Mahalle” ve “Baskı” kelimeleri ödülü aldı. Az sonra içeri kol kola giren “Ekonomik” ve “Kriz” kelimeleri ise bu senenin en güçlü adaylarıydı.
       Salonda yüksek sesle yapılan tahminlerin gürültüleri işitilirken, kullanımları neredeyse tedavülden kalkmak üzere olan eski kelimeler birbirlerine dert yanıyorlardı. “Ahh!” Diyorlardı, “Nerede o eski günler!”. “Affedersiniz ve Özür dilerim” ön sıralarda neşeyle ödül sayısından bahseden “Pardon”a baktılar. “İnsanlar hata yaptıkları birisinden af ister, özür dilerdi. Şimdi ise yerimize bu manasını bilmedikleri kelimeyi kullanıyorlar”. “Ahiret” kelimesi söze karıştı. “Mana artık kimin umurunda! Ben baki iken, fani olan dünya kelimesi iki kat daha fazla kullanılıyor” dedi.
       Ödüller açıklanmaya başlayınca salonda sesler yükseldi. Son yıllardaki sonuçlardan farklı değildi. “İtiraz” ayağa kalktı. “Haksızlık bu” diye bağırdı. “Hüzün” ağladı. Dizlerinin dermanı kesilen “Adalet” oturacaktı, yerini bulamadı. “Hoşça kal” “Bye”ın kahkahaları arasında salonu terk etti. “Sinir”, “Kavga”, “Dayak”, “Yumruk” ve daha birçok kelime kendilerini tutamayıp sahneye atıldılar. “Barış” ve “Kardeşlik” gibileri de ortamı yumuşatmaya çalışıyorlardı.
      Ortam iyice karışınca “Son” kelimesi sahneye çıktı. “Gecemiz nihayete erdi” diyordu. Ellerinde ödülleri olan kelimeler gülerek çıkıyorlardı salondan. Ama geri kalan çoğunluk üzgündü. Son anda bu gönlü kırıklara perdenin ardından birisi göz kırptı. Dikkat kesildi herkes. Tanıyorlardı bir yerden. Sahneye iyice yaklaşanlar neşeyle diğerlerine döndü. “Umut bu” dediler. Yüzlerdeki hüzün dağılır gibi oldu. “Seneye görüşmek üzere” diyerek ayrıldılar.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma!
« Posted on: 16 Haziran 2019, 15:16:21 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! oyunlari, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! programi, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! oyunu indir, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! program yükle, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! download, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! istenmeyen tüyler, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! resimleri, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! haber, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! yükle, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! lazer epilasyon, Kelime Dünyası’nda Sert Hesaplaşma! msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Boğaz Ağrılarına Sert şekerli Çözüm Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 0 1155 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 17:25:07
Gönderen : kezban62
Son Harften Ingilizce Kelime Bulmak Yeni
Board Oyunları
KadincaForum 3 2735 Son Mesaj 23 Kasım 2012, 19:33:04
Gönderen : Tanya Corrigan
Insan Eti Lezzetli Ama Çok Sert !.. Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 1 1495 Son Mesaj 24 Şubat 2011, 14:53:22
Gönderen : Milena
Ivana Sert Adliye'de Ifade Verdi Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
Marilda Loussia 0 1238 Son Mesaj 11 Mayıs 2012, 13:45:17
Gönderen : Marilda Loussia
Ivana Sert - Yurdal Sert Buluşması Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
Bendis 0 675 Son Mesaj 24 Şubat 2015, 10:15:46
Gönderen : Bendis