Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi  (Okunma Sayısı 1997 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 11 Temmuz 2010, 16:40:25 »

En az hayvanlar kadar iyi "avlanan" bitkiler de vardır. Bunlardan "Venüs" isimli bitki üzerinde dolaşan böcekleri yakalar ve bunlarla beslenir. Bu bitkinin avlanma sistemi şöyle çalışır: Bitkiler etrafından gezerek kendine yiyecek arayan bir sinek, birden bire oldukça cazip bir bitki ile, yani Venüs'le karşılaşır. Bir çanağı kavramış ellere benzeyen bitkiyi cazip kılan şey, yapraklarının dikkat çekici kırmızı rengi ve daha da önemlisi, bu yaprakların çevresindeki bezlerden salgılanan şeker kokulu salgıdır. Kokunun dayanılmaz cazibesine kapılan sinek fazla terreddüt etmeden bu ilginç bitkinin üzerine konar. Yiyecek kaynağına doğru ilerlerken bitki üzerindeki zararsız görünümlü tüylere de ister istemez dokunur. Kısa süre sonra bitki aniden kapanıverir. Sinek, ansızın üzerine sımsıkı kapanan bir çift yaprağın arasında sıkışıp kalır. Venüs bitkisi biraz sonra "et eritici" sıvısını salgılamaya başlayacak ve kısa süre içinde sineği bir tür pelteye dönüştürecek, sonra da emerek tüketecektir.


Bitkinin sineği yakalamaktaki hızı son derece etkileyicidir. Bitkinin kapanma hızı, insan elinin maksimum kapanma hızından daha fazladır (eliniz açıkken ortasına konan bir sineği yakalamayı denerseniz, büyük olasılıkla başaramazsınız, ama bitki bu işi başarabilmektedir). peki kasları, kemikleri olmayan bir bitki nasıl olup da böyle ani bir hareket yapabilmektedir? Araştırmalar venüs bitkisinin içinde elektriksel bir sistem olduğunu ortaya koymuştur. Sistem şöyle çalışır: Bitkinin tüycüklerinde sineğin çarpmasıyla oluşan mekanik etki, tüycüklerin altındaki alıcılara iletilir. Eğer mekanik itme yeterince güçlüyse, alıcılardan tıpkı bir havuzdaki dalgalar gibi tüm yaprak boyunca elektriksel sinyaller yollanacaktır. Sinyaller yaprakları ani bir biçimde hareket ettiren motor hücrelere ulaşır ve sineği yutacak mekanizma harekete geçmiştir.

Çiçeğin avlanma mekanizmasını harekete geçiren, yapraklarının iç yüzeyinde bulunan birkaç tüydür.

Bitkinin uyarı sisteminin yanında, yapraklarının kapanmasını sağlayan mekanik sistem de son derece mükemmel bir yaratılıştadır. Bitki içindeki hücreler elektriksel uyarı alır almaz bünyelerindeki su dengelerini değiştirirler. Yaprakların oluşturduğu kapanın iç tarafındaki hücreler bünyelerindeki suyu bırakıp çökerler. Bu olay havası alınmış bir balonun sönmesine benzer. Kapanın hemen dışındaki hücreler ise aşırı su alarak şişer. Böylece insanın kolunu hareket ettirmesi için bir kasın gevşerken ötekinin kasılmasına benzer şekilde, kapan kapanır. İçerde hapsolan sinek ise her çırpınmasında tüylere tekrar tekrar değerek, elektriksel itmenin tekrar oluşumuna ve dolayısıyla da yaprağın daha sıkı kapanmasına neden olmaktadır.Bu arada kapanın yüzeyindeki hazım bezleri de uyarılmaktadır. Uyarı sonucunda bezler sineği yavaşça eritecek sıvıyı salgılamaya başlarlar. Böylece bitki, protein bakımından hayli zengin bir çorba haline gelen sineğin peltesini kullanarak beslenir. Sindirimin sonunda ise, tuzağın kapanmasını sağlayan mekanizma tersine işleyerek kapanın açılması sağlanır.

- Sinek tüyleri titreşiyor ve reaksiyon başlıyor 2- Kimyasal reaksiyonlarla oluşan elektriksel uyarılar yaprağa yayılıyor. 3-Ve çiçek sineği avlıyor.

Ayrıca sistemin bir ilginç özelliği daha vardır: Tuzağın harekete geçmesi için tüylere üst üste iki kez dokunulması şarttır. İlk dokunma elektrik potansiyelini oluşturmakta fakat tuzak kapanmamaktadır. Tuzak ancak ikinci bir dokunmayla elektrik potansiyelinin belirli bir boşalma düzeyine ulaşması sonucu kapanmaktadır. Sinek tuzağı bu çift hareketli mekanizma sayesinde gereksiz yere kapanmaz. Örneğin bitkinin içine bir yağmur damlasının düşmesi durumunda kapan harekete geçmez.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27199

View Profile
Re: Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi
« Posted on: 24 Mayıs 2019, 23:15:47 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi oyunlari, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi programi, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi oyunu indir, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi program yükle, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi download, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi istenmeyen tüyler, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi resimleri, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi haber, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi yükle, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi lazer epilasyon, Farklı Bir Avcı: Venüs Bitkisi msn eklentisi, sarki sözleri
melek_03
Kraliçe
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1536Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2010, 15:29:01 »

bilgiler için tşk.ler
Logged

Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çanakkale Şahitleri - Halil Ersin Avcı Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kezban62 0 1268 Son Mesaj 15 Nisan 2011, 09:38:35
Gönderen : kezban62
Ekinezya Bitkisi Kullanımı Yeni
Şifalı Bitkiler & Alternatif Tıp
_dark_ 0 1174 Son Mesaj 18 Nisan 2013, 12:45:33
Gönderen : _dark_
Astrolojide Venüs Yeni
Burçlar
imge34 2 1871 Son Mesaj 07 Ağustos 2013, 20:50:34
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Demir Druid Günlükleri - Avcı - Kevin Hearne Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 652 Son Mesaj 13 Mart 2015, 10:44:27
Gönderen : BÖRÜLCE
Dünyanın Ilk Elektronik Bitkisi Üretildi Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
-Trinity- 0 2680 Son Mesaj 02 Aralık 2015, 18:30:03
Gönderen : -Trinity-