Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması  (Okunma Sayısı 4473 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Azeri_Güzeli
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 572Üyelik Bilgileri
« : 23 Mayıs 2010, 21:50:07 »

Toplama Kuralları

    Şifalı bitkileri doğadan kendisi toplamak isteyen kişinin en azından, temel botanik bilgilerine sahip olması gerekir. Bu bilgilere sahip olup olmadığını kişinin kendisi de saptayabilir. Bunun için kendine şu soruları sormalıdır:

Aradığım bitkiyi doğada, hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak kesinlikle bulabilir miyim?

Bazı bitkilerin zehirli ikizleri olduğunu biliyor muyum?

Zehirli oldukları için ölüm tehlikesine yol açabilecek bitkilerle kendimi tedavi etmeye kalkışmamam gerektiğini biliyor muyum?

Hangi ortamlardan bitki toplayabileceğime, hangi çayırların, tarlaların, orman kıyılarının çevre kirliliğinden etkilenip etkilenmediğine karar verebilir miyim?

Etkin maddelerin en yoğun olduğu zamanda toplayarak, bitkilerin şifalı gücünden en fazla yararı sağlayabilmek için, onları hangi mevsimde, ve günün hangi saatlerinde toplamam gerektiğini biliyor muyum?

Çay hazırlayabilmek için bitkinin hangi organının drog hazırlamaya elverişli olduğunu (çiçek, meyve, tohum, kök, kabuk veya bitkinin tümü) biliyor muyum?

    Şifalı bitkileri toplama sırasında genel olarak özen gösterilmesi gereken konuların başında, doğayı koruma kavramı yer almalıdır. Bitkileri planlı bir biçimde toplayınız. Rastladığınız bir bitki kümesinin tümünü toplamayınız ki, bir sonraki mevsimde orada aynı bitkileri yine bulabilesiniz. Çiçeklerini, yapraklarını veya meyvelerini topladığınız ağaçları veya çalı türü bodur bitkileri hırpalamayınız, dallarını kırmayınız. Çayırlara, çimenliklere, çiğneyip ezmeden dikkatle giriniz. İhtiyacınızdan fazla bitkiyi toplamamaya özen gösteriniz. Drog olarak köklerinden yararlanılan bitkilerin soylarının tükenmesine olumsuz katkıda bulunabileceğinizi hiçbir zaman unutmayınız.

    Şifalı bitkileri kendisi toplamak isteyen kişi, bilgisizlik veya yanlışlıkla zehirli bitki kullanarak büyük bir sorumluluk altına girebileceğinin bilincinde olmalıdır. Bitki toplamaya yardım eden çocukların sürekli kontrol altında tutulmaları gerekir. Kesin olarak teşhis edemediğiniz bitkileri toplamayınız. Onları, eğer rastlayabilirseniz, güvenebileceğiniz bir şifalı bitki satıcısından, belki de kullanıma çok daha elverişli durumda satın alabilirsiniz!

    Şifalı bitkileri toplayabilmek için, onları tanımak gerekir. Eğer onları tanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken konular, doğru zamanda, uygun yerde ve gerektiği biçimde toplamaya özen göstermektir. Kazanılmış deneyimlere göre, en başarılı tedavileri, yeni toplanmış taze bitkiler sağlar. Taze bitkiler Şubat sonundan başlayarak Kasım sonuna kadar toplanabilir. Kış için kurutulmuş bitkilerden, pek büyük olmayan bir stok hazırlamak yeterlidir. Bunun için onları en etkili oldukları zamanda toplamaya özen göstermelisiniz. 

Çiçeklerde en etkili zaman, çiçeklenme başlangıcında

Yapraklarda en etkili zaman, çiçeklenmeden önce ve çiçeklenme zamanında

Köklerde en etkili zaman, ilkbahar başlangıcında ve sonbaharda

Meyvelerde en etkili zaman, olgunluk zamanıdır.

    Elbette, şu özelliklere de özenle dikkat etmek gerekir: Yalnızca  sağlıklı, temiz ve haşaratsız (larvasız, kurtsuz ve  böceksiz) bitkiler toplanmalıdır. Güneşli günlerde bitkiler sabah erken saatte toplanmalıdır.

Toplama Yapılamayacak Yerler:

Kimyasal gübre kullanılmış veya ilaçlama yapılan bahçeler, tarlalar, çayırlar

Kirli ve mikroplu suların kıyıları, tren yolları, karayolları ve endüstri alanları civarlarıDoğayı Koru!

     Bitkileri kökleri ile beraber çekip koparmayın ve zarara yol açmayın.  Çiçekleri ve yaprakları toplarken bitkileri ezmeyin ve topladığınız bitkileri naylon poşetlere veya cebinize koymayın. Bu durumda bitkiler terlemeye başlar ve kurutulurken kararırlar.

Kurutma ve Saklama

    Bitkiler, kurutulmadan önce yıkanmazlar (Kökler hariç).Bunun için Toplama bölümündeki özelliklere uyulması bir zorunluluktur. Eğer bitkileri kendiniz toplamıyor ve hazır kurutulmuş olarak bir yerlerden alıyorsanız yukardaki koşullarda toplanarak kurutulup kurutulmadığından emin olmalısınız. Kurallara uygun olarak toplanan bitkiler ince ince kıyılır temiz bezlerin veya baskısız ve boyasız kağıtların üzerine serpiştirilir ve gölgeli, havadar ve sıcak yerlerde elden geldiğince çabuk kurumaya bırakılır. Köklerde, kabuklarda ve çok sulu bitki bölümlerinde, kurutma için zaman zaman yapay sıcaklık da kullanılabilir. Fakat sıcaklığın 35 dereceyi aşmaması gerekir. Dikkatle yıkanan köklerin kurutulmaya bırakılmadan önce kıyılmaları daha doğru olur.

    Ancak, tam anlamı ile kurutulmuş bitkiler kış için saklanabilir. Bu görev için cam kaplar veya ağzı kapanabilir karton kutular idealdir. Plastik kaplar ve teneke kutular kullanılmamalıdır. Kurutulmuş bitkiler ışıktan korunmalıdır. Renkli cam kaplar, örneğin yeşil renkliler en uygun olanlarıdır. Hazırladığınız stok yalnızca bir kış için olmalıdır. Kurutulmuş bitkiler şifalı güçlerini zamanla yitirirler. Her yeni yıl, bize taze bitkiler armağan edecektir.
Logged

...
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması
« Posted on: 25 Nisan 2024, 12:35:07 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması oyunlari, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması programi, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması oyunu indir, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması program yükle, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması download, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması istenmeyen tüyler, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması resimleri, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması haber, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması yükle, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması lazer epilasyon, Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması msn eklentisi, sarki sözleri
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2010, 10:18:38 »

Teşekkürler.
Logged
melek_03
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1536Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2010, 10:59:03 »

bilgi için tşk. ettim..
Logged
h!dden-_-world
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 632Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 14:18:11 »

teşekkürler
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yumurta Ve Sperm Toplanması Yeni
Tüp Bebek
kezban62 1 2686 Son Mesaj 04 Ağustos 2011, 17:55:31
Gönderen : Karaelmas
Doğanın Şifalı Eli Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 0 1765 Son Mesaj 23 Mart 2011, 16:47:12
Gönderen : Milena
Hangi Şifalı Taşsınız? Yeni
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 1720 Son Mesaj 21 Ocak 2012, 18:22:11
Gönderen : Mavi_Kiyamet