Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı  (Okunma Sayısı 1090 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 28 Mart 2013, 10:26:51 »

Tüp bebek tedavisinde tek embriyo transferi uygulama zorunluluğu getirilmesi ile birlikte anne-baba adayları ve pek çok tüp bebek merkezinde bu zorunluluğun gebelik sonuçlarında azalmaya neden olabileceği endişesi doğdu. Peki tek embriyo transferi gerçekten başarı şansını düşürüyor mu? Amerikan Embriyoloji Cemiyeti akreditasyonuna sahip Memorial Antalya Hastanesi’nin Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz ve Laboratuvar Sorumlusu Biyolog Doktor Enver Kerem Dirican, bu kararın tüp bebek tedavisinde gebelik başarısını düşürmediğini söyledi ve nedenlerini anlattı.

 

Embriyonun 5. gün aşamasına getirilebilmesi başarıyı arttırdı

Bu karar alındığında, tek embriyo transferini yaklaşık 10 yıldır uygulamakta olan bazı ülkelerde başarı oranlarının düşmediğini biliyor, bizde de aynı durumun yaşanacağını düşünüyorduk. Nitekim beklediğimiz gibi üç embriyo transferi yerine tek embriyo transferinin tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşürmediğini gözlemledik. Bu başarının elde edilmesini sağlayan en önemli neden embriyonun laboratuvar ortamında “5. gün-blastokist” aşamasına getirilebilmesidir. Embriyonun rahimde tutunma yeteneğinin daha yüksek olduğu bu aşama tek embriyo transferi ile tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanmasını sağlamaktadır.

 

Dondurma-çözme yönteminde embriyonun hücre hasarı en aza indi

Embriyo dondurma- çözme yöntemlerindeki yeni gelişmeler ile birlikte tek embriyo transferi yaptığımız çiftlerde transfer etmediğimiz diğer canlı embriyoların sağlıklı bir şekilde dondurulup çözülmesini sağlayarak bu sonuçların daha da ileri götürülmesini sağlayabildik. “Vitrifikasyon” adı verilen bu işlem ile embriyoyu çok ani ve hızlı bir şekilde soğutuyor, soğuturken buz kristallerinin oluşmasını engelliyoruz. Böylelikle hücre hasarı çok aza indirgeniyor. Son yıllarda bu teknikte de yapılan ilerlemeler sayesinde bugün gördüğümüz çözme sonrası canlılık oranlarını hemen hemen yüzde yüz olarak verebiliyoruz.

 

Anne- baba adayları için hem fizyolojik hem ekonomik avantaj sağlıyor

Dondurma-çözme işlemi 2 yönden avantaj sağlıyor. Sadece tek embriyo transfer edilebildiği için transfer artığı embriyo sayısında bir artış meydana geldi. İşlemin birinci avantajı transfer artığı olarak tanımlanan bu embriyoların çiftler tarafından gerek 2. ya da 3. bebekleri için gerekse başarısız olunması durumunda gerekebilecek yeni bir tedavide kullanılabiliyor. Böylelikle anne adayları tekrar tekrar çeşitli hormon tedavileri almak zorunda kalmıyor ve yumurta toplanması gibi basit de olsa bir cerrahi girişime maruz kalmıyor. Yani çiftler hem fizyolojik olarak hem de ekonomik olarak daha avantajlı konuma geliyor.

 

Doğru sperm seçimi başarıda büyük rol oynuyor

Tek embriyo ile transferin tüp bebek tedavisinde başarıyı düşürmemesini sağlayan bir başka neden, 5. gün-blastokist aşamasına gelmiş olan embriyonun oluşması için belirli koşulların var olmasıdır. Bu koşullardan biri anne-bebeğe ait olan genetik materyalin sağlıklı olmasıdır. Diğer koşul, döllenme amacıyla seçilen sperm hücrelerinin DNA açısından normal olması yani bu spermlerin DNA’larında herhangi bir kırıklık olmamasıdır. Yine merkezimizde yaptığımız çalışmalarımızda DNA kırıklarının varlığı açısından olgularımızı inceliyor ve burada herhangi bir problem gördüğümüz takdirde “İMSİ” adını verdiğimiz, sperm hücrelerinin yapılarının çok derinlemesine incelenmesine imkan veren bir yöntem ile sperm seçimini gerçekleştiriyoruz. Bu seçim doğal olarak embriyo gelişiminin daha iyi olmasına yol açıyor. Bu iki faktörü bir araya getirdiğimizde, elimizde anne ve babadan aldığımız hücrelerimizin arasından en iyilerini değerlendirmiş oluyoruz.

 

Laboratuvar koşulları çok önemli

Embriyonun 5. gün-blastokist gelişimini destekleyerek başarı sağlayan bir diğer unsur, tüp bebek laboratuvarının hem uygulama koşulları hem teknik alt yapı hem de uygulayıcıların tecrübesi anlamında yeterli olmasıdır. Tüp bebek merkezi laboratuvarı hava kalitesi açısından iyi değerlendirilmeli, özellikle havadaki bir takım bakterilerin ve partiküllerin işlemlere zarar vermesini engelleyecek şekilde tasarlanmalıdır.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı
« Posted on: 04 Haziran 2020, 23:17:41 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı oyunlari, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı programi, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı oyunu indir, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı program yükle, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı download, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı istenmeyen tüyler, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı resimleri, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı haber, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı yükle, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı lazer epilasyon, Tek Embriyo Transferi Ile Tüp Bebekte Başarı msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tüp Bebekte Embriyo Devrimi Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
melek_03 0 1432 Son Mesaj 27 Temmuz 2010, 12:28:18
Gönderen : melek_03
Embriyo Transferi Yeni
Tüp Bebek
kezban62 1 2423 Son Mesaj 04 Ağustos 2011, 17:55:37
Gönderen : Karaelmas
Embriyo Dondurma Nedir ? Yeni
Tüp Bebek
Azeri_Güzeli 2 2440 Son Mesaj 10 Ekim 2012, 08:41:35
Gönderen : Karaelmas
Muhteşem Yüzyıl'ın Son Transferi Yeni
Televizyon / Radyo / Magazin
imge34 0 1234 Son Mesaj 03 Ocak 2013, 17:50:15
Gönderen : imge34
Tüp Bebekte Başarı Oranları Artıyor! Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 2007 Son Mesaj 28 Mart 2013, 10:33:10
Gönderen : kezban62