Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler  (Okunma Sayısı 2630 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 24 Kasım 2010, 14:41:44 »

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları eskiye oranla daha yüksek. Bu oranın artışında yeni yöntemlerin de etkisi de büyük.  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran faktörler üzerine konuştuk.
Tüp bebek tedavisinde başarı oranları eskiye oranla daha yüksek. Bu oranın artışında yeni yöntemlerin de etkisi de büyük.  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran faktörler üzerine konuştuk.

Yardımla tomurcuklanma (assisted hatching) yöntemi nedir ?

Tüp bebek tedavisinde embriyoya uygulanan işlemlerden bir diğeri assisted hatching‘dir. Embriyonun etrafında "Zona Pellusida" adı verilen koruyucu bir zar bulunur. Embriyo rahim içine verildikten sonra bölünmeye ve büyümeye devam etmekte, belli bir boya erişince bu zarı yırtarak rahim içine tutunmaktadır. Embriyo transfer edilmeden önce, onu çevreleyen dış zarın mekanik olarak, asit tyrode kullanılarak veya lazer yardımı ile inceltilmesi, veya tüm olarak delinmesi işlemine Assisted Hatching denilmektedir. Bizim merkezimizde, uygulama süresi çok kısa, güvenilir ve kullanışlı bir teknik olan lazer yöntemi kullanılmaktadır. Bu işlem; embriyonun zarının kalın olması durumunda (15 mikronun üzeri), 35 yaş üstü kadınlarda, daha önceki uygulamalarda iyi embriyoların transferine rağmen gebelik gerçekleşmeyen vakalarda ve dondurulmuş embriyo transferinde uygulanmaktadır.

Lazer uygulamaları sadece ileri yaştaki kadınlardan elde edilen embriyolara mı yapılıyor?

Lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulamaları kadın eşin yaşına bakılmaksızın yumurtanın etrafındaki zona tabakasının normalden kalın olduğu vakalarda ve birden fazla tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasına rağmen gebeliğin elde edilemediği vakalarda yapılır. Lazer yardımı ile tomurcuklanma uygulamaları ile üçüncü,dördüncü hattadokuzuncuuygulamasında gebe kalarak sağlıklı çocuk sahibi olan çok sayıda vaka vardır. Lazer, yardımla tomurcuklanma işleminin yanında embriyonun içindeki toksik atıkların temizlenerek anne adayına transfer edilen embriyoların kalitesinin iyileştirilmesinde de kullanılır.

Blastosist transferi nedir?

Döllenen yumurta bölünerek 2. günde 2-4 hücreli hale gelir ve klasik tüp bebek uygulamalarında bu evredeki embriyo anne rahmine transfer edilir. Doğal yollardan elde edilen gebeliklerde ise embriyo rahme 5. günde balstosist adı verilen çok hücreli evrede ulaşır. Bu evredeki embriyonun rahme tutunabilme şansı daha yüksektir. Günümüzde geliştirilen özel besi yerleri ile embriyoları blastosist dönemine kadar geliştirmek mümkündür. Blastosist transferi ile gebelik oranlarının yükseldiği gösterilmiştir. Dünyada ilk kez Singapur’da uygulanmaya başlayan ardışık transfer uygulamasında ise anne adayına ikinci günde yapılan embriyo transferinin ardından kalan embriyolar özel besi yerleri içinde geliştirilmeye devam edilir ve blastosist evresine gelen embriyo elde edilebilirse 6. günde bir embriyo transferi daha yapılır. Ardışık transfer ile gebelik oranları anlamlı olarak yükselmekte ve balstosist transferi ile elde edilen gebeliklerde düşük oranı çok azalmaktadır.

Co-culture nedir?

Bu grup hastalarda daha iyi embriyo gelişimini sağlamak için, sentetik besi solusyonları yerine rahim içi (endometrium) hücrelerden hazırlanan destekleyici bir kültür ortamı (ko-kültür) kullanılmaktadır. Adetin 20-23. günleri arasında rahimden biopsi yoluyla alınan hücreler laboratuvarda çoğaltılarak kültür ortamı hazırlanır ve embriyo gelişimi bu ortamda devam ettirilir. Bu yöntem ile embriyolar vücut içindekine benzer şekilde rahim dokusu üzerinde büyütülmekte ve ortamda bulunan büyüme faktörleri embriyo gelişimini desteklemektedir. Bu yöntem ile hastalarda önceki denemelerine göre daha iyi kalitede embriyo gelişimi sağlanmakta ve gebelik oranlarında artış gözlenmektedir.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2011, 21:32:25 Gönderen : SagittariuS » Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler
« Posted on: 12 Temmuz 2020, 08:01:22 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler oyunlari, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler programi, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler oyunu indir, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler program yükle, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler download, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler istenmeyen tüyler, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler resimleri, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler haber, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler yükle, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler lazer epilasyon, Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler msn eklentisi, sarki sözleri
TwiLighT
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 980Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2010, 19:33:08 »

Bilgiler için Teşekkürler
Logged

Karaelmas
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2011, 17:56:33 »

Bilgiler için Teşekkür ederim
Logged

Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tüp Bebek Tedavisinde Anne Adaylarına Kolaylık Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
KuraLsız_Kız 1 2035 Son Mesaj 20 Kasım 2012, 18:24:51
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Tedavisinde Anne Psikolojisi Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 1 1951 Son Mesaj 11 Temmuz 2013, 16:15:29
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Uygulamalarında Gebe Kalma şansını Belirleyen Faktörler Nelerdir? Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 1278 Son Mesaj 28 Mart 2013, 10:29:39
Gönderen : kezban62
Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 1453 Son Mesaj 28 Mart 2013, 10:32:28
Gönderen : kezban62
Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Oranı Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 1545 Son Mesaj 20 Mayıs 2013, 21:39:57
Gönderen : kezban62