Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?  (Okunma Sayısı 2394 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« : 17 Mayıs 2010, 18:50:04 »

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve\veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir. Örnek: küçük göğüslerin meme protezi ile büyütülmesi

Rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tümör ameliyatı sonucu yok olan yada şekli bozulan organların yeniden oluşturulmasıdır. Örnek: kanser sonucu alınan memenin yeniden oluşturulması.

2-Kimlerin Plastik Cerrahiye İhtiyacı Olur?

Yüzünün veya vücudunu herhangi bir bölgesi ya da organı deforme, normal ölçülerin altında veya üstünde olan, kaza, yanık, tümör ameliyatı gibi nedenlerle organ kayıpları ya da kusurları olan kişilerin sorunları plastik cerrahi yöntemleri ile çözümlenir.

3-Pahalı mıdır?

Yaygın kanının aksine estetik ameliyatları gerçekleştirmek için çok pahalı ve lüks hastaneler seçilmediği takdirde yapılacak girişimler diğer ameliyat türlerinden daha pahalıya mal olmazlar. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri çok kısa olduğundan daha bile ucuza mal oldukları söylenebilir.

4-Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır?

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

5-Ameliyat İzi Kalır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel iplikler kullanılır ve, çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, alt göz kapağı estetiğ ameliyatında göz kapağı içine gibi. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir. Örneğin meme küçültme ameliyatları

6-Yara ve Yanık İzleri Tamamen Yok E dilebilir mi?

Yara ve yanık izleri hiçbir zaman tamamen yok edilemez. Bunlar ancak küçültülebilir yada hafifletilebilir. Yapılacak estetik ameliyat sonucunda ortaya çıkan yeni görünümün ne oranda başarılı olabileceği kişinin cilt yapısına, yaşına, yara ve yanık izinin boyutlarına, vücuttaki yerine, derinliğine ve eskiliğine göre değişir.

7-Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin damak yarığı (kurt ağzı)ameliyatı 1,5 yaşında, kepçe kulak ameliyatı 6 yaşında, meme büyütme estetiği ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere ve yüz germe ameliyatları 40 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

8-Riskleri Nelerdir?
Estetik ameliyat ın riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek risklerdir. Bunun dışında estetik ameliyatların kendilerinden kaynaklanan tehlikeler yoktur. Estetik ameliyat hayati organ ve dokularla ilgili bir girişim olmadığından hastaların sağlığının ya da yaşamının riske edilmesi söz konusu değildir.

9-Estetik Ameliyatlar Her Yerde Yapılabilir mi?

Hayır. Hayati organ ameliyatları gibi riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar da tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

10-Ne Kadar Sürede İyileşilir?

Estetik ameliyat sonrasında genellikle 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Bununla birlikte aynı gün eve gitmek de mümkündür. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlarda söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması 1 hafta içinde tamamlanır. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

11-Oluşturulacak Şekli Önceden Görebilir miyim?

Evet. Daha önce estetik ameliyat olmuş kişilerin RESİM lerinden olası şekilleri ve eğer varsa dikiş izlerini görebileceğiniz gibi kendi görüntünüzün bilgisayar ekranında rötuşlanması ile neler yapılabileceğini, bunun size yakışıp yakışmadığını, ya da çeşitli şekil seçeneklerini görebilirsiniz. Bu konuda hekimle birlikte karar verebilir ve yanlış anlamaların,estetik ameliyat sonrası olası hayal kırıklıklarının önüne geçebilirsiniz. Estetik ameliyatlar tıbbi zorunluluktan değil, hastanın isteği doğrultusunda yapıldığından oluşturulacak yeni şekilde hastanın söz sahibi olması mutlak gereklidir
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2011, 21:32:32 Gönderen : SagittariuS » Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?
« Posted on: 18 Temmuz 2024, 16:30:56 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? oyunlari, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? programi, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? oyunu indir, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? program yükle, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? download, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? istenmeyen tüyler, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? resimleri, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? haber, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? yükle, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? lazer epilasyon, Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir? msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Estetik Cerrahi Ve Lazer Yeni
Yüz ve Cilt Estetiği
Azeri_Güzeli 3 4699 Son Mesaj 02 Nisan 2012, 17:02:45
Gönderen : !aysun!
Estetik Plastik Cerrahi Yeni
Yüz ve Cilt Estetiği
Azeri_Güzeli 1 3150 Son Mesaj 10 Eylül 2010, 11:36:52
Gönderen : kezban62
Ortognatik Cerrahi Hastalarının Ameliyat Sonrası Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
Milena 0 1947 Son Mesaj 12 Ocak 2013, 20:35:15
Gönderen : Milena
Preeklampsi Nedir, Eklampsi Nedir Yeni
Genel Sağlık
Mavi_Kiyamet 0 2243 Son Mesaj 13 Ocak 2013, 09:55:37
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Adana Güney Estetik Cerrahi Merkezi - Saç Ekimi Yeni
Sağlık Kuruluşları
Honey_Face 0 1936 Son Mesaj 09 Mayıs 2013, 18:44:05
Gönderen : Honey_Face