Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı  (Okunma Sayısı 9624 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Milena
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1175Üyelik Bilgileri
« : 10 Ocak 2013, 22:46:37 »

Temeli bebeklik döneminde atılan diş çürükleri, anne babadan kolaylıkla çocuğa bulaşabiliyor
Her anne baba çocuğunun sağlıklı dişlere sahip olmasını ister. Gece yatmadan dişlerini fırçalaması ve şeker yememesi konusunda onu sık sık uyarır. Oysaki diş çürüklerinin temeli, bebeklik döneminde atılıyor ve çürükler bu dönemde anne babadan kolaylıkla çocuğa bulaşabiliyor.
ntvmsnbc’nin haberine göre; Uzmanların uyarısı, çocuğunuzun sağlıklı dişlerinde sizin de payınız olmasını istiyorsanız öncelikle kendi diş sağlığınızı korumanız gerektiği yönünde.
Diş Hekimi Aslı Tapan, çürüyün bebeğe nasıl bulaştığını şöyle anlattı: “Kimi zaman bebeğinizi öpme, mamasının sıcaklığını kontrol etme veya mamasının tadına bakıp yedirme gibi birçok zararsız gördüğünüz hareket ağzınızdaki bakteriyi çocuğunuza transfer edip çocuğunuzun çürük riski ve yayılımı ile karşı karşıya kalmasını kolaylaştırmaktadır.”
ÇÜRÜKLER DİŞ YÜZEYİNDE ÇOĞALIR
Bebekler ilk doğduğunda ağızlarında çürüğe neden olan “Streptococcus mutans” bakterisinerastlanmadığını belirten Tapan, “Ancak zamanla çeşitli nedenlerle bebeğe geçer.
Bu bakteri sert diş yüzeylerine kuvvetli tutunma özellikleri nedeniyle, ilk diş sürmesiyle beraberdiş yüzeyinde hızla çoğalıp çürük oluşturur” dedi ve bebeği diş çürüğünden korumanın yollarını sıraladı:
BEBEĞİNİZİ KORUYUN
• Bebekle yakın temas kuran kişiler (anne, baba, bakıcı ve diğerler yakınlar) ağız ve diş sağlığı bakımlarını düzenli yapmalı ve diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır.
• Çürük ve diş eti hastalığı varsa en kısa zamanda tedavi yoluna gidilmelidir.
• 3 adım denilen diş fırçalama, diş ipi ve ağız gargarası kullanımını aksatılmamalıdır
• Anne ya da baba çocukla ortak diş fırçası kullanmamalıdır.
• Çocuk beslenirken kullanılan kaşık ona ait olmalıdır. Yiyeceklerin sıcaklık ve tat kontrolleri içinanne babalar tarafından başka bir kaşık kullanılmalıdır.
• Bebeği besleyen kişiler biberonu ve emziği temizlemek, sıcaklık kontrolü yapmak için de olsa ağzına sürmemelidir.
ÇOCUĞUNUZ BİBERON ÇÜRÜĞÜNE YAKALANMASIN
Bebek ve çocuklarda görülen çürükler, genellikle üst süt keserlerin diş etine yakın yüzeylerinde tebeşir gibi beyaz renkte, beyaz nokta lezyonları şeklinde başlar. Bu oluşumlar tedavi edilmediği durumlarda kahverengiye doğru renk değiştirerek zamanla çukurlaşır. Bebeğin geceleri biberon ile beslenmesi, sık aralıklarla emzirilmesi, ballı reçelli emzik veya şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberon kullanımları, çocukluk dönemi çürüklerine neden olabilir. .
BAKIM SÜT DİŞLERİYLE BAŞLIYOR
Diş Hekimi Aslı Tapan, diş bakımında aileye düşen sorumluluğu ise şöyle özetledi: “Süt dişlerinin sürmesini takiben fırça, temiz bir tülbent veya gazlı bir bez parçası yardımı ile diş yüzeyi temizlenmelidir. Çocuklara erken yaşta fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bebeklerin ilk diş muayenesinin, dişleri çıkmaya başladıktan sonra altı ay ile bir yaş arasında yapılması,ebeveynlerinin de doğru bilinçlendirilmesi açısından çok önemlidir. Bu dönemde ağız diş muayenesi, bebek ebeveynin kucağında otururken ya da yatarken gerçekleştirilir.
KENDİ DİŞ BAKIMINIZI DA İHMAL ETMEYİN
Günlük olarak ağız ve diş temizliği ihmal edilmemelidir. Günde en az 2 kere dişler etkili bir şeklide fırçalanmalıdır. Fırça ağız içinde sırayla tüm dişleri dolaşmalıdır ve fırçalanmayan diş yüzeyi kalmamalıdır. Diş ipi kullanılması da diş sağlığı açısından önemlidir. Dişlerin ara yüzeylerini temizlemek için en etkili yöntemdir. Mutlaka 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolü yapılmalıdır.”

Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27203

View Profile
Re: Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı
« Posted on: 19 Ocak 2020, 18:28:24 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı oyunlari, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı programi, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı oyunu indir, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı program yükle, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı download, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı istenmeyen tüyler, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı resimleri, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı haber, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı yükle, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı lazer epilasyon, Diş Çürüğü Bebeğe Bulaşır Mı msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Biberon Çürüğü Nedir Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 33930 Son Mesaj 14 Eylül 2013, 18:32:10
Gönderen : hecker
Diş Çürüğü - Diş Ağrısı Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
AnqeL_qiRL 1 5045 Son Mesaj 18 Ağustos 2011, 01:51:47
Gönderen : !aysun!
Grip Hangi Yollarla Ve Nasıl Bulaşır? Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 0 1273 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 17:16:19
Gönderen : kezban62
Tüp Bebeğe Gülümseyerek Hazırlanın Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
KuraLsız_Kız 1 1460 Son Mesaj 20 Kasım 2012, 18:25:00
Gönderen : Karaelmas
Müzik Sesinden Virüs Bulaşır Mı? Yeni
Bilim - Teknoloji Haberleri ve Bilim Adamları
M£LİK£:)) 0 1383 Son Mesaj 11 Haziran 2013, 15:01:10
Gönderen : M£LİK£:))