Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları  (Okunma Sayısı 1548 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
_dark_
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1406Üyelik Bilgileri
« : 23 Temmuz 2011, 01:29:01 »

Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları
Bu yöntemde takıntılı bir alışkanlığı (tırnak yeme parmak emmevb.) kırmak için adımlar kullanılır. Oldukça basit olmasına rağmen uygulanabilmesi için çocuğun en az 6-7 yaşında olması gerekir. Uygulamayı nasıl gerçekleştireceğinize çocukla birlikte karar vermeli çocuğunuzun bunu yapmaya istekli olduğundan emin olmalısınız.
Rahatsızlıkların gözden geçirilmesi: Çocuğunuzla birlikte bu alışkanlığın yol açtığı güçlükleri sıralayın niçin bundan kurtulmak istiyor? Hangi durumlarda onun için probleme neden oluyor?
Farkındalık eğitimi-ortaya çıktığı durumları saptama:Alışkanlığın ne zaman ve hangi durumlarda meydana geldiğini fark etmek onu kontrol etmede ilk adımdır.İki tane çizelge hazırlayın. Birine siz diğerine çocuğunuz ne zaman ve nerede takıntılı hareketi tekrarladığını işaretleyin.Bir hafta sonra çizelgelerinizi karşılaştırın.
Alternatif tepki u yöntemde anahtar adım budur.Alışkanlığı durdurmak için çocuğunuzla birlikte bu hareketi her tekrarladığında yapacağı bir şey üzerinde anlaşın. Bu öyle bir davranış olmalı ki dakikalarca yapıldığı halde başkalarına garip gelmesin çocuğunuzun normal etkinliğini engellemesin ve takıntılı hareketin farkına varmasını sağlasın.
Düzeltici ve Önleyici Tepki :Alternatif tepkiyi öğrendikten sonra bunu alışkanlığı yarıda kesmek ya da ortaya çıkışını engellemek için kullanmasını sağlayın.
Bağlantılı Davranış :Takıntılı hareketten hemen önce yaptığı davranışı belirlemeye çalışın ve alternatif tepkiyi bir önceki bağlantılı davranışı durdurmak için kullanmasını sağlayın.Örneğin tırnağını yemeye başlamadan önce ayaklarını sallamaya başladığını fark ettiyseniz bu bağlantılı davranıştır.
Gevşeme çalışması: Seçilebilecek bir gevşeme tekniği uygulanmalıdır.
Toplumsal Desteku destek çabaları teşvik veya övgü olarak sizden veya yakın arkadaşından gelebilir.
Denemeocuğunuzu alternatif davranışı her gün tekrarlayarak rutin hale getirmeye yönlendirin. Ayrıca takıntının ortaya çıktığı durumları düşünürken de alternatif tepkiyi denemesini önerin.
Kayıt:Ne kadar ilerleme kaydettiğini görmek için günlük olarak alışkanlığın görülme sıklığını kaydedin.

Çocuk Gelişim Uzmanı Şaziye TURAL Çocuk Gelişim
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27205

View Profile
Re: Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 20:43:16 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları oyunlari, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları programi, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları oyunu indir, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları program yükle, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları download, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları istenmeyen tüyler, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları resimleri, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları haber, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları yükle, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları lazer epilasyon, Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Yeni
Çocuk Sağlığı
AnqeL_qiRL 2 2642 Son Mesaj 22 Kasım 2013, 17:49:35
Gönderen : xemgin
Dünya Tersine Döndü! Stephen King'den Aşk Romanı Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Milena 1 1485 Son Mesaj 25 Mayıs 2013, 16:39:02
Gönderen : kezban62
Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Engellenir Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 0 1279 Son Mesaj 30 Ekim 2011, 18:47:07
Gönderen : kezban62
Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir Yeni
Çocuk Gelişimi
elze 0 1720 Son Mesaj 09 Mayıs 2012, 15:41:14
Gönderen : elze
Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Yeni
Genel Kültür
Milena 1 1909 Son Mesaj 29 Temmuz 2013, 17:42:03
Gönderen : gulmerve