Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu  (Okunma Sayısı 1272 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
_dark_
Yönetici.
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1406Üyelik Bilgileri
« : 08 Mayıs 2013, 17:32:16 »

Glokom Hastalığı İçin Göz Damlası Umudu


Göz tansiyonu nedeniyle oluşan glokom hastalığı için bir göz damlası deneme aşamasında.

İtalyan araştırmacıların, körlüğün başlıca nedenlerinden biri olarak bilinen hastalığın tedavisini sağlayabilecek olan göz damlasının denemeleri sırasında, 3 hastada, görmede iyileşme sağlandığı kaydedildi.


Kendisini belli etmeden ilerleyen, gözdeki yüksek tansiyon nedeniyle ortaya çıkan ve gözün görme sinirlerinde bozulmaya yol açan hastalığın ilerlemesi tedavi sonucu durdurulabiliyor ancak yol açtığı görme bozukluğu giderilemiyordu.


Roma Üniversitesi oftamoloji kürsüsünden Alessandro Lambiase başkanlığındaki araştırmacılarının çalışmalarına, ABD’de yayımlanan, “Proceedings of the National Academy of Science” adlı bilimsel derginin yarın çıkacak olan sayısında yer verildi.


Farelerde denenen damla, başarılı olduğu gözlenince, insanlarda da denenmeye başlandı. Damladaki etken maddenin bir protein olduğu bildirildi. Sinirleri geliştirici etken maddenin, merkezi sinir sisteminin, hastalık veya yaralanma sonucu tahrip olmuş bölümlerinin iyileşmesine katkı sağladığı anlaşıldı. Damlanın, glokom hastalığına sahip farelerin sinirlerindeki bozulmayı engellediği anlaşılınca, ilacın insanlar üzerinde de denenmesi kararlaştırıldı.


Görme yeteneklerinde ilerleme sağlanan hastaların 2 kadın ve 1 erkek olduğu, 60′lı ve 70′li yaşlarında bulundukları, içlerinde, bu hastalığı 20 yıldır taşıyan birinin de olduğu kaydedildi. Tedavi 3 ay sürdü ve sonuçta her 3 hastada da görme keskinliğinde ve kontrast tespit yeteneğinde artış belirlendi. 3 hastadan ikisinin görme alanlarında da ilerleme belirlenirken, üçüncüsünde bu sorunun, eskisine göre daha istikrarlı bir hale getirildiği ifade edildi.


Çalışma, İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından da destekleniyor. İlacın başarılı olduğunun kesinleştirilmesi için denemelerin süreceği bildirildi. Çalışmanın yayımlandığı dergiye, “http://www.pnas.org” adresinden ulaşılabiliyor.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu
« Posted on: 25 Ocak 2021, 22:40:48 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu oyunlari, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu programi, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu oyunu indir, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu program yükle, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu download, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu istenmeyen tüyler, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu resimleri, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu haber, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu yükle, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu lazer epilasyon, Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Glokom Hastalığı Için Göz Damlası Umudu Yeni
Göz Hastalıkları
kezban62 0 1765 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 10:35:34
Gönderen : kezban62
Sedef Hastalığı Için Öneriler Ve Bilgiler Yeni
Cilt Hastalıkları
kezban62 0 1249 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 15:30:39
Gönderen : kezban62
Su Damlası Örneği Yeni
Örgü Videoları
kezban62 1 5472 Son Mesaj 11 Eylül 2012, 17:21:51
Gönderen : Karaelmas
Koleraya Karşı Ucuz Aşı Umudu Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1400 Son Mesaj 06 Ocak 2013, 01:53:23
Gönderen : imge34
Görmeyenlere Kök Hücreden Retina Umudu Yeni
Göz Hastalıkları
_dark_ 0 1195 Son Mesaj 05 Mayıs 2013, 17:05:36
Gönderen : _dark_