Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor  (Okunma Sayısı 1077 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 06 Mayıs 2010, 20:19:54 »

Hiçbir şikayete neden olmadığı, hastayı doktora yönlendirecek bir belirti vermediği için, tıp literatüründe ‘sessiz iskemi’ olarak ifade edilen gizli kalp hastalığı, özellikle orta yaş üzeri kadınları tehdit ediyor.


“Bu hastalığa ‘gizli kalp hastalığı’ veya ‘sessiz iskemi’ denilmesinin nedeni hiçbir şikayete neden olmaması, hastayı doktora yönlendirecek bir belirti vermemesidir. Ancak bazen çabuk yorulma, hazımsızlık gibi kalp hastalığından şüphelendirmeyecek hafif yakınmalar olabilir” diyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, gizli kalp hastalığı hakkında şu bilgileri verdi:

GENÇLERDE NADİR GÖRÜLÜYOR
Sessiz iskemi; şeker hastalığı olanlarda, kadınlarda ve 65 yaş üzerindeki her iki cinste daha sık görülme eğilimindedir. Koroner yetmezliği adını verdiğimiz damar sertliğine (Ateroskleroz) bağlı, kalp kasını besleyen damarlarda daralmayla seyreden hastalığın özel bir formu olduğundan ateroskleroza ait risk faktörleri sessiz iskemi için de geçerlidir. Baba, erkek kardeş gibi birinci derecede erkek yakınlarda 55 yaşından önce, anne, kız kardeş gibi kadın yakınlarda 65 yaşından önce koroner kalp hastalığı ortaya çıkmış ise bu durum o kişide bu hastalığın oluşma riskini arttıran bir faktördür.

Şeker hastalığı tansiyon yüksekliği, sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği gibi faktörler sessiz iskemi hastalığının oluşmasında rol oynayan önemli faktörler olmakla birlikte erkeklerde 45, kadınlarda menopozdan sonra görülme oranı artmaktadır.
ŞEKER HASTALIĞI ÖNEMLİ BİR RİSK
Koroner yetmezliğinin bir klinik formu olan sessiz iskemi kadınlarda doğurganlık çağında çok nadir görülür. Eğer şeker hastalığı, yoğun ailevi yatkınlık, kontrolsüz tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi damar sertliğinin erken başlamasına neden olan faktörler yoksa hamilelikte özel bir önlem alma gereği yoktur.

Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Koroner damarlarda önemli derecede darlık olduğu halde hasta yakınmasızdır. Hastayı uyaran bir şikayet olmadığından farkında olmadan kalp krizi geçirme riski altındadır. Teşhis için efor testi, ritm holteri (24 saatlik EKG kaydı), stres ekokardiyografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi gibi riski az olan tetkiklerden yararlanılır. Bu tetkikler hastalık varlığı şüphesi doğurursa koroner anjiyografi gibi ileri tetkiklerle tanı kesinleştirilir.

Yapılan tetkikler sonucu ‘sessiz iskemi’ tanısı konan hastalarda şeker hastalığı varsa kan şekerinin iyi kontrol edilmesi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin etkin tedavisi, sigara kullanılıyorsa bırakılması, fazla kilosu varsa azaltmaya yönelik tedbirler alınması ve doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir.

KRİZDEN ÖNCE TEDAVİ BAŞARIYI ETKİLER
Sessiz iskemide ilaç tedavisi ve risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik tedbirler dışında, eğer anjiyografi yapılmış ise burada saptanan damar darlıkları ve kalp kasının kasılma fonksiyonu değerlendirilip koroner balon, stent veya by-pass operasyonu gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Kalp kasında hasara neden olacak ağır bir kalp krizi geçirmeden erken teşhis edildiğinde tedavi yöntemlerinin başarı oranı yüksektir.
Logged

Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27194

View Profile
Re: Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor
« Posted on: 16 Ekim 2018, 17:38:53 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor oyunlari, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor programi, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor oyunu indir, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor program yükle, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor download, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor istenmeyen tüyler, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor resimleri, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor haber, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor yükle, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor lazer epilasyon, Gizli Kalp Hastalığı Kadınları Tehdit Ediyor msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Renkli Gözlüleri Tehdit Ediyor Yeni
Genel Sağlık
Mavi_Kiyamet 0 844 Son Mesaj 01 Ocak 2013, 21:04:56
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Bayramda Fazla Şeker Ve Tatlı Tüketimi Çocukların Diş Sağlığını Tehdit Ediyor Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
Milena 0 987 Son Mesaj 10 Ocak 2013, 22:57:47
Gönderen : Milena
Genç Nüfusu Tehdit Ediyor Yeni
Genel Sağlık
imge34 0 1011 Son Mesaj 14 Mart 2013, 00:27:30
Gönderen : imge34
Diş Hastalıkları Yaşamı Tehdit Ediyor Yeni
Ağız ve Diş Sağlığı
_dark_ 0 811 Son Mesaj 28 Nisan 2013, 11:13:52
Gönderen : _dark_
Grip Salgını Türkiye'yi Tehdit Ediyor Yeni
Güncel Haberler
-minel- 0 494 Son Mesaj 26 Şubat 2015, 09:15:21
Gönderen : -minel-