Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Kimi Kandırıyoruz  (Okunma Sayısı 1749 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
Mavi_Kiyamet
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6687Üyelik Bilgileri
« : 27 Kasım 2013, 20:57:50 »

kişisel gelişim makaleleri - kişisel başarı - yalan ve hile - yalana başvurmak
Araştırmaya göre insanlar daha az gayret gerektiriyorsa doğru olanı yapmaktan çok yalan söyleme ve hileye eğilimli.

 Bilimciler insanların ahlak kuralları dışında hareket etmeye ne derece istekli olduklarını test ettiler ve sonuca ulaşmak için çok fazla enerji harcamak gerekmiyorsa bu yola başvurduklarını tespit ettiler. Bulguların, yardım ve hayır çalışmalarını geliştirmek için iyi bir fırsat olduğu düşünülüyor.

 Toronto Üniversitesi’nden Rimma Teper, yönetmiş olduğu projeye ilişkin olarak “İnsanlar eğer kural ihlali apaçık olmayacaksa hile yapmaya çok daha eğilim gösteriyorlar. Örneğin bir kişinin yardım talebini açıkça reddetmektense yalan söyleyebiliyorlar.”

Çalışma sırasında katılımcılara sistemde bir hata olduğu söylendikten sonra bilgisayar üzerinde çalışan bir matematik testi uygulanmış. Bunlar arasından bir gruba boşluk tuşuna basıldığı zaman sorunun cevabının ekranda görüneceği, diğer gruba ise sorunun görünmesini takip eden beş saniye içinde boşluk tuşuna basmazlarsa cevabın görüneceği söylenmiş.

Makalenin yazarlarından Prof. Michael Inzlicht, fiziksel olarak düğmeye basmak zorunda olmayan ikinci grubun hile yapmaya daha eğilimli olduklarını söylüyor. Aynı zamanda deneklere, öğrenme engeli olan bir öğrenciye testi yapması için gönüllü olarak yardım edip edemeyecekleri sorulmuş. İlk denek grubuna ekranda beliren ‘evet’ ve ‘hayır’ tuşlarına basma seçenekleri sunulmuş. Diğer gruptansa gönüllü olmak için sayfanın altında yer alan bir bağlantıyı takip etmeleri ya da basitçe bir sonraki soruya geçme seçeneğine tıklamaları istenmiş. Deney sonucunda ‘evet’ ya da ‘hayır’ seçenekleri arasında açıkça tercih yapmaları gereken grubun diğer gruba oranla 5 kat daha fazla gönüllü oldukları görülmüş.

Teper ‘hayır’ tuşuna basarak bir yardım isteğini açıkça geri çevirmenin insanlar için daha zor gibi olduğunu söylüyor, “Hayır seçeneği yerine ‘devam’ tuşunun kullanılması halinde kişiler doğru olanı yapmaktan kurtulduklarını düşünüyorlar. Bu yönlendirici etki üzerinde duyguların önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz. İnsanlar doğru olanı yapıp yapmama seçeneğiyle yüzleştiklerinde suçluluk ve utanma gibi bir çok duygu işin içine giriyor ve onları ahlaki seçeneğe yönelmeleri konusunda etkiliyor. Fakat ahlaki kuralları ihlalin daha pasif olduğu durumlarda kişilerin yanlışa yöneldikleri görülüyor çünkü söz konusu duygular bu hallerde muhtemelen o kadar da yoğun olarak işin içine girmiyor.”

Kişileri yardım kampanyalarına ikna etmek için karşılarına ‘evet’ ya da ‘hayır’ seçeneklerini fiili olarak tercih edecekleri bir sistem getirmek, bu kampanyalardan daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacak gibi görünüyor.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Kimi Kandırıyoruz
« Posted on: 18 Temmuz 2024, 15:30:50 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kimi Kandırıyoruz oyunlari, Kimi Kandırıyoruz programi, Kimi Kandırıyoruz oyunu indir, Kimi Kandırıyoruz program yükle, Kimi Kandırıyoruz download, Kimi Kandırıyoruz istenmeyen tüyler, Kimi Kandırıyoruz resimleri, Kimi Kandırıyoruz haber, Kimi Kandırıyoruz yükle, Kimi Kandırıyoruz lazer epilasyon, Kimi Kandırıyoruz msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
En Çok Kimi Özledin? Yeni
Board Oyunları
KadincaForum 2 3140 Son Mesaj 08 Mayıs 2010, 20:48:53
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Bu Türkler Kimi Sever ? Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 0 1703 Son Mesaj 28 Haziran 2010, 02:30:50
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Bakın Bakalım Kimi Göreceksiniz. Yeni
İlginç - Garip Şeyler
Mavi_Kiyamet 1 2337 Son Mesaj 20 Ocak 2011, 16:06:15
Gönderen : hulya_gs
Kimi Sevsem Yeni
Aşk Mektupları, Aşk Sevgi Yazıları
kezban62 1 2774 Son Mesaj 03 Ekim 2011, 03:08:05
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kimi Öptüğüne Dikkat Et - Jennifer L. Armentrout Yeni
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 1268 Son Mesaj 03 Mart 2015, 09:56:33
Gönderen : BÖRÜLCE