Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru!  (Okunma Sayısı 1512 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 28 Mart 2013, 10:32:28 »

tüp bebek, tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde merak edilenler , vajinal kanama, Dondurulmuş embriyolar, tüp bebek öncesi diyet, Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel   
Evli çiftlerin belli bir zaman sonra çocuk sahibi olma isteği bazen gerçeğe dönüşememekte ve hayal kırıklığına neden olmaktadır. Peki, hangi durumlarda ve ne zaman tüp bebek tedavisine başvurmak gerekir?
Tüp bebek tedavisinde en çok merak edilen 10 soru!

Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel, tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlere rehberlik etmesi için en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.


Tüp bebeği en fazla kaç defa deneyebilirsiniz?

Deneme sayısı konusunda bir sınır bulunmamaktadır. Ancak iyi merkezlerde yapılan tedavilere rağmen gebeliğe ulaşılamamışsa, deneme sayısı arttıkça gebelik beklentisinde bir azalma olacaktır. Bazen nedeni belirsiz tutunamama problemi yaşayan çiftler, birçok denemeden sonra gebeliğe ulaşabilmektedirler. 8 ya da 10. denemeden sonra gebelik şansını yakalayan çiftlerin de öykülerine tanık olmaktayız.

 

Yaş, gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek uygulamalarında gebe kalma şansını belirleyen birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, tedavi görmekte olan kadının yaşıdır. Gebe kalma şansı 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek, 35-38 yaş arasında kabul edilebilir, 38-40 yaş arasında azalan, 40-42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz, 42-44 yaş arasında ise gittikçe düşmüş durumdadır.

 

Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansını belirleyen bir faktör müdür?

Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çıkmaktadır. Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır ve bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır. Ciddi derecede erkek faktörüne bağlı infertilitede, spermin ciddi şekil bozukluğu gösterdiği çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozulduğu “azoospermik” vakalarda yine gebelik şansı tüp bebek tedavisinde düşmektedir. 

 

Tüp bebekte düşük daha mı sık izlenmektedir?

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde düşük riski, normal yolla kalınan gebeliklerden çok az daha yüksektir. Bunun nedeni tedaviden değil, gebe kalamamaya neden olan problemin kendisinden kaynaklanmaktadır.

 

Tüp bebek gebeliklerinin başında izlenen vajinal kanamalar normal midir?

Gebe kalmış hiçbir hastada vajinal kanama normal kabul edilmemelidir ve doktora mutlaka danışılmalıdır. Fakat öte yandan da tüp bebek gebeliklerinin başında vajinal kanama ve lekelenmelere çok sık rastlanılmaktadır. Bu, mutlaka kötüye gidişin bir göstergesi olmayabilir.

 

Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Bazı tüp bebek uygulamalarında transfer edilen embryoların dışında elimizde geride çok iyi kaliteli embriyolar kalabilmektedir. Bu embriyoların dondurulup saklanması, aileye ileride tekrar bir gebelik şansı verebilmektedir. O nedenle embriyo dondurma hastalar için çok faydalı bir uygulamadır. Dondurulan embriyolar çözündükten sonra %70-80 canlı kalmakta ve %50-70 oranında gebelikle sonuçlanmaktadır. Dondurulmuş embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlığı, doğal yolla elde edilen gebeliklerden farklı değildir.

 

Tüp bebek öncesinde herhangi bir diyet uygulanmalı mı?

Bu konuya ilişkin yeterli bilimsel çalışma verileri olmamakla birlikte; bazı çalışmalar özellikle gebelik planlamasına geçildiği dönemde (prekonsepsiyonel dönem) Akdeniz tipi diyet (yüksek oranda bitkisel yağlar, sebzeler, balık ve baklagiller ve hafif atıştırmalıklar) ile beslenen hastalarda tüp bebek başarı oranlarının artığını göstermektedir. Akdeniz diyetindeki bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folik asit ve B6 vitamini bu beslenme şeklinin üstünlüğünde belirtilen temel içeriklerdir.

 

Tüp bebek tedavisi öncesi kilo vermek gerekli mi?

Kilolu bayanlarda tüp bebek tedavisi öncesi kilo verilmesinin tedavi sonuçlarına olumlu etkisinin olabileceği yönünde net bilgi bulunmamaktadır. Fakat kilonun ideal düzeylere getirilmesi, tedavi süresinin kısalmasına, ihtiyaç duyulan ilaç miktarının azalmasına ve tüp bebek ile gebe kalınılırsa düşük yapma riskinde azalmaya neden olmaktadır. O nedenle ideal kilolara gelmenin tedavinin sonuç dışındaki özelliklerine ve gebelik oluştuğunda da düşük ya da gebelik şekeri gibi problemlere karşı faydası bulunmaktadır.

 

Embriyo transferinden sonra cinsel yaşam devam edebilir mi?

Cinsel yaşamın devamı gebeliğin tutmasına engel oluşturmaz. Fakat yumurta toplama işleminden sonra yumurtalıkların hala çok büyük olabilmesi, vajinal yolla kullanılan ilaçlar, bazen lekelenme tarzı vajinal kanamalar, normal bir cinsel ilişki sürecini anne adayı için rahatsızlık verici olabilmektedir.

 

Ağır kaldırma gebeliğin tutunmasına etki eder mi?

Halk arasında düşünülenin aksine, transfer sonrası hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, ıkınmak, yükseğe uzanmak, transferden hemen sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin gebeliğin tutunma ve devamı üzerine herhangi hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken doktorların önerdiği ilaçları düzenli kullanılması ve eğer yumurtalıklar aşırı derecede uyarılmış ve büyümüşlerse de fazla ağrı ve rahatsızlık duyulmaması için dinlenilmesidir.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27206

View Profile
Re: Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru!
« Posted on: 01 Ekim 2020, 10:05:29 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! oyunlari, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! programi, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! oyunu indir, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! program yükle, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! download, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! istenmeyen tüyler, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! resimleri, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! haber, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! yükle, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! lazer epilasyon, Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru! msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tüp Bebek Tedavisinde Anne Adaylarına Kolaylık Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
KuraLsız_Kız 1 2090 Son Mesaj 20 Kasım 2012, 18:24:51
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Tedavisinde Anne Psikolojisi Yeni
Gebelik, Doğum Ve Çocuk Bakımı
kezban62 1 2013 Son Mesaj 11 Temmuz 2013, 16:15:29
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler Yeni
Tüp Bebek
kezban62 2 2694 Son Mesaj 04 Ağustos 2011, 17:56:33
Gönderen : Karaelmas
Tüp Bebek Ile Ilgili Merak Edilenler Yeni
Tüp Bebek
kezban62 0 1414 Son Mesaj 28 Mart 2013, 10:31:15
Gönderen : kezban62
Merak Edilen Soru Öfke Kontrol Edilir Mi Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 1019 Son Mesaj 01 Aralık 2013, 20:10:51
Gönderen : Mavi_Kiyamet